Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Μεγάλη νίκη για εBEERους!

Μεγάλη νίκη για εBEERους!

Σε μια 3η αγωνιστική στην οποία και οι 6 αγώνες κρίθηκαν με διψήφια διαφορά, ξεχώρισε η νίκη των εBEERων με 58-40 επί της Αττικής. Η Τιρινίνι συνέχισε αήττητη, 62-49 τους Jets, ενώ μαζί της στην κορυφή βρίσκονται και οι Ρούκουνες, που παρότι ήταν 5 κέρδισαν με 69-56 τους Θαλασσόλυκους. Αήττητα και τα Σαπάκια, επικράτησαν με 59-45 των Zeppelin. Εύκολη νίκη των Nothing But Net, 53-32 επί των Barcelioma, ενώ με 55-42 κέρδισαν οι πρωταθλητές Santa Barbara Rockets τους Παλαίμαχους Φιλίππου. Ρεπό είχαν οι Gastone.

Ντέρμπι για τρεις περιόδους είχαμε στο ματς της Αττικής με τους εBEERους, με τους δεύτερους να παίρνουν στο τέλος εύκολα τη νίκη (58-40), χάρη στον οίστρο του Μόντι στην επίθεση. Άτυχοι οι εBEERοι στο ξεκίνημα με τον τραυματισμό του Χαντόπουλου, αλλά εκείνος έσφιξε τα δόντια και συνέχισε σε όλο το ματς κουτσαίνοντας. Η Αττική είδε τον Μόντι να βάζει 2 τρίποντα στην πρώτη περίοδο για το 19-14 των εBEERων, που είχαν το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα.

Ο Ζαχαρογιάννης έκανε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, σκοράροντας 7 πόντους για να φέρει την ομάδα του στο -4, 31-27 στο ημίχρονο. Και η 3η περίοδος ήταν κλειστή, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν λιγότερο από τις προηγούμενες. Η αποχώρηση του Αναγνωστόπουλου στα μισά της περιόδου επέφερε σαφές επιθετικό πρόβλημα στην Αττική, που όμως με συνεχόμενους πόντους του Ξερέα και τρίποντο από τον Ζαχαρογιάννη έμεινε κοντά στο 30ο λεπτό, 36-41.

Όμως, στην 4η περίοδο με όλη την άμυνα των εBEERων προσαρμοσμένη πάνω στον Ζαχαρογιάννη και το μακρινό σουτ να μην έρχεται για την ομάδα του Μπουργαζά, η Αττική μπόρεσε να σκοράρει μόλις 4 πόντους όλους κι όλους και οι εBEERοι έφτασαν εύκολα στη νίκη, με τον Μόντι να βάζει 10 πόντους στο δεκάλεπτο!

Για τους νικητές ο Μόντι είχε 22 πόντους με 5 τρίποντα, ο Ρήγας 12 πόντους και ο Γκούσκος Μ. 11 πόντους. Από την Αττική ο Ζαχαρογιάννης είχε 15 πόντους και κανείς άλλος πάνω από 6.

Τρίτη νίκη για την Τιρινίνι επί των Jets με 62-49, με τον περσινό MVP του πρωταθλήματος να νιώθει καλύτερα από το πρόβλημα που αντιμετώπιζε και αυτό να φαίνεται και στο σκοράρισμα. Η Τιρινίνι μπήκε καλύτερα στο ματς και με 5 διαφορετικούς σκόρερ έφτασε στο 14-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Jets κατάφεραν να ελέγξουν τη δεύτερη περίοδο, έπαιξαν καλύτερα στην επίθεση, μπλόκαραν την Τιρινίνι και προσπέρασαν πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπελαλή να βάζει 2 τρίποντα στο δεκάλεπτο και τον Μπουρδανιώτη Α. να συνεισφέρει άλλους 6 πόντους. Στο ημίχρονο οι Jets ήταν μπροστά με 25-28 παρότι ο Μυλωγιαννάκης είχε κλείσει τον Μπουρδανιώτη Π., αλλά η 3η περίοδος ανήκε στους αντιπάλους τους.

Με τον Βλάσση να ελέγχει τη ρακέτα και τους Γράψα και Κουσούλη Α. να έχουν αναλάβει το σκοράρισμα, η Τιρινίνι κέρδισε 20-9 την περίοδο και πήγε στο 45-37 στο 30ο λεπτό. Γράψας και Κουσούλης έβαλαν 15 πόντους στην περίοδο (7 και 8 αντίστοιχα). Στο 4ο δεκάλεπτο οι Jets προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μετά το 35ο λεπτό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 62-46 λίγο πριν το τέλος και το τρίποντο του Σίσκου να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 19 πόντους, ο Γράψας 16, ο Βλάσσης 12 και ο Τσουκνιδής 7. Από τους Jets ο Μπουρδανιώτης Α. είχε 13 πόντους, ο Μπελαλής 9 και ο Μπουρδανιώτης Π. 7.

Περίεργο ήταν το ματς των άλλων αήττητων του πρωταθλήματος, Ρούκουνων, με αντιπάλους του Θαλασσόλυκους, αφού οι πρώτοι έπαιξαν με 5 παίκτες (ο 5ος έφτασε στο γήπεδο την ώρα του τζάμπολ)! Παρόλα αυτά, οι Ρούκουνες κέρδισαν με 69-56, σκοράροντας με μεγάλη συχνότητα, έχοντας 24 εύστοχες βολές σε 30 προσπάθειες.

Και οι 5 παίκτες από τους Ρούκουνες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Θαλασσόλυκους όμως να προηγούνται με 12-16 στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας 10 πόντους από τον Τεντόμα, που ήταν ασταμάτητος στο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο οι Ρούκουνες έβαλαν 22 πόντους, με τον Θεοδωρόπουλο να έχει 7 και προσπέρασαν με 34-32 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θαλασσόλυκοι έμειναν κοντά ως το 30ο λεπτό, 50-46 το 3ο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Ρούκουνες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις βολές τους και κέρδισαν τον αγώνα χωρίς να ανησυχήσουν στο τέλος, βάζοντας 11 βολές στην περίοδο και συνολικά 19 πόντους.

Για τους νικητές ο Βαρσαμούλης είχε 19 πόντους, ο Παπαναστασίου 15, ο Τοπαλίδης 14, ο Χριστοδουλόπουλος 11 και ο Θεοδωρόπουλος 10. Από τους Θαλασσόλυκους ο Τεντόμας είχε 17 πόντους, ο Γερμενής 12, ο Λέντζος Γ. 11 και ο Καραγιαννίδης Γ. 8.

Εύκολο έργο είχαν οι πρωταθλητές Santa Barbara Rockets με τους Παλαίμαχους Φιλίππου, επικρατώντας με 55-42. Το ματς ξεκίνησε σε πολύ γρήγορους ρυθμούς για τους νικητές, που με τον Παντελή να τους οδηγεί, τον Πέτρου σε μεγάλα κέφια και τους Τσατσάνη-Δημητρίου να ελέγχουν τη ρακέτα, προηγήθηκαν με 19-8 στο δεκάλεπτο. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου είχαν πρόβλημα στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που φάνηκε και στη δεύτερη περίοδο, στην οποία έκαναν 7,5 λεπτά να βάλουν το πρώτο τους καλάθι με τον Κουρκουλέα να είναι ο μόνος που σκόραρε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 32-14, με τους Santa Barbara Rockets να κάνουν αρκετές βιαστικές επιθέσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στα μισά της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 43-16 για τους Santa Barbara Rockets, με τη διαφορά να έχε πάει στους 27 πόντους. Κάπου εκεί Δημητρίου, Τσατσάνης, Χριστόπουλος έκατσαν στον πάγκο και δεν ξανάπαιξαν, με τους πρωταθλητές να χαλαρώνουν πολύ.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου έδειξαν αρκετά μαχητικοί μετά, δεν παράτησαν το ματς και άρχισαν να σκοράρουν συνεχώς, παίζοντας κοντά στο καλάθι. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα τελευταία 13 λεπτά κέρδισαν με επιμέρους σκορ 12-26! Η 3η περίοδος τελείωσε στο 48-26, αλλά ο Κουρκουλέας έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο με 10 πόντους και τους Παλαίμαχους να τρέχουν καλά στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας στους 13 πόντους στο τέλος, 55-42.

Από τους νικητές ο Πέτρου είχε 20 πόντους με 4 τρίποντα, ο Τσατσάνης 13 και ο Παντελής 7. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Κουρκουλέας είχε 18 πόντους, ο Κολοβός Η. 10 και ο Κολοβός Θ. 8.

Αήττητα συνεχίζουν στο πρωτάθλημα και τα Σαπάκια, που κέρδισαν 59-45 τους Zeppelin, πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Οι Zeppelin μπήκαν καλύτερα στο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 5-6 πόντους σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, με τον Αντωνιάδη και τον Τζάτζαλη να είναι αρκετά καλοί. Το 7-13 της περιόδου, όμως, δεν είχε συνέχεια, καθώς ο Τσιχλιάς Σ. δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας 8 πόντους, με τον Μπουντουβά να βάζει άλλους τόσους και τα Σαπάκια να πηγαίνουν στο 32-22 και το 32-24 στο ημίχρονο, αφού οι Zeppelin δυσκολεύονταν να σκοράρουν.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πολύ, 42-30 για τα Σαπάκια, αλλά οι Zeppelin δεν παράτησαν το ματς. Με τον Θωμά και τον Κουτσό να ελέγχουν πλήρως τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση και τους Σταθόπουλο, Αντωνιάδη και Τζάτζαλη να σκοράρουν, οι Zeppelin μείωσαν σε 43-38 με σερί 1-8.

Στο σημείο εκείνο, είχαν επί 2,5 λεπτά πάρα πολλές ευκαιρίες να περάσουν μπροστά παίρνοντας στο διάστημα αυτό μόνο 7 επιθετικά ριμπάουντ σε συνεχόμενες επιθέσεις! Όμως, δεν κατόρθωσαν να τα μετουσιώσουν σε πόντους και όταν άρχισε ο Κουμπούρας να σκοράρει το ματς δυσκόλεψε πολύ.

Ο Σταθόπουλος μείωσε με τρίποντο σε 47-41, αλλά τα δύο επόμενα βρήκαν σίδερο, Κουμπούρας, Μπουντουβάς και Τσιχλιάς Σ. ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους και τα Σαπάκια κέρδισαν με 59-45.

Για τους νικητές ο Τσιχλιάς Σ. έβαλε 16 πόντους, ο Μπουντουβάς έβαλε 14 πόντους, όσους και ο Κουμπούρας, ενώ ο Αθανασόπουλος είχε 7. Για τους Zeppelin ο Τσάτζαλης είχε 12 πόντους, ο Αντωνιάδης 9 και ο Σταθόπουλος 8.

Εύκολα κέρδισαν οι Nothing But Net τους Barcelioma, αφού περιόρισαν τον Σπατιώτη και κράτησαν τον Μουχάκη πιο χαμηλά από τα συνήθη στάνταρ του, φορτώνοντάς τον με φάουλ στη ρακέτα. Οι νικητές μπήκαν καλύτερα στο ματς, αλλά στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 28-22, με τον Κωνσταντίνου να έχει 6 πόντους, τον Καραχάλιο 6 με 2 τρίποντα και άλλους 7 παίκτες από τους Nothing But Net να σκοράρουν. Από τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 9 πόντους και ο Μενεξιάδης 4.

Στην 3η περίοδο οι Nothing But Net ήταν καλύτεροι, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 4 μόλις πόντους και ξέφυγαν με 13 (39-26), ενώ η κατάσταση παρέμεινε ίδια και στο 4ο δεκάλεπτο, αφού οι Barcelioma έβαλαν όλους κι όλους 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ δέχτηκαν 25. Έτσι, η διαφορά ανέβηκε στο +21 του 53-32 για τους νικητές.

Από τους Nothing But Net ο Κωνσταντίνου είχε 14 πόντους, ο Καραχάλιος 8 και άλλοι 5 από 4 ως 6. Από τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 13 πόντους και κανείς άλλος πάνω από 5.

Αναλυτικά οι σκόρερ και οι πρωταγωνιστές της 3ης αγωνιστικής:

ZEPPELIN – ΣΑΠΑΚΙΑ 45-59

(13-7, 24-32, 36-43, 45-59)

Zeppelin:
Σταθόπουλος Κ. 8 (2), Κουτρούλης Γ., Αντωνιάδης Π. 9 (1), Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 6, Μπάκας Β. 2, Τζάτζαλης Θ. 12 (1), Πασσάς Σπ. 2.

Σαπάκια:
Μουντουβάς Ν. 14, Κουμπούρας Δ. 14 (1), Τσέρτος Λ. 2, Καραμάνης Α. 2, Αθανασόπουλος Δ. 7 (1), Τσιχλιάς Γ. 4, Τσιχλιάς Σ. 16, Τσίκας Ν.

SANTA BARBARA ROCKETS – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ 55-42

(19-8, 32-14, 48-26, 55-42)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής Δ. 7, Μιχαηλίδης, Τσατσάνης 13, Καναρίδης, Πέτρου 20 (4), Δημητρίου 2, Γεωργαντής Α. 5, Χριστόπουλος 2, Ταβουλάρης Γ. 6.

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Παπαποστόλου Θ., Τόμπρος, Τούσης Ν. 2, Πυλόστομος Λ. 4, Κολτσίδας Κ., Κολοβός Θ. 8, Κολοβός Η. 10, Κουρκουλέας Κ. 18, Μυλωνάς Γ.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 69-56

(12-16, 34-32, 50-46, 69-56)

Ρούκουνες:
Χριστοδουλόπουλος 11 (2), Παπαναστασίου Γ. 15, Βαρσαμούλης Δ. 19, Θεοδωρόπουλος Κ. 10 (1), Τοπαλίδης Δ. 14.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 2, Χάνος Π. 2, Γερμένης Χ. 12 (2), Καραγιαννίδης Γ. 8 (1), Τεντόμας Ν. 17, Ζώης Θ., Λέντζος Γ. 11 (1), Αδαμίδης Ν. 2.

JETS – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 49-62

(10-14, 28-25, 37-45, 49-62)

Jets:
Στεφανούδης Π., Μπουρδανιώτης Α. 13, Μάρκος Η. 2, Τζώρτζος Κ. 4, Μπελαλής Ν. 9 (2), Παναγιωτόπουλος Π., Καλογρίδης Π., Μαβούσογλου Α. 2, Μπουρδανιώτης Π. 7, Κιούσης Θ., Ονουφρίου Π. 6, Σίσκος Σ. 6 (2).

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης Π. 3, Αντωνόπουλος Α., Γράψας Α. 16, Τσουκνιδής Δ. 7, Κουσούλης Α. 19 (1), Λεγάκης Γ. 2, Μπόικου Β., Γαλανόπουλος Γ., Σταματέρης Ν. 3, Βλάσσης Γ. 12, Κουρτογιάννης Χ.

ΑΤΤΙΚΗ – εBEERοι 40-58

(14-19, 27-31, 36-41, 40-58)

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος 6, Ξερέας 5, Κοντός 2, Γαλάνης 2, Τρικαλιώτης 6, Ζαχαρογιάννης 15 (1), Κρητικός, Αναγνωστόπουλος Α. 4 (1).

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 11 (1), Χαντόπουλος Θ. 2, Χριστοδουλάκης Β. 4, Γκούσκος Δ. 5 (1), Μόντι Β. 22 (5), Δουκλιάς Σ., Ρήγας Χ. 12, Ζώτος Χ. 2.

NOTHING BUT NET – BARCELIOMA 53-32

( , 28-22, 39-26, 53-32)

Nothing But Net:
Ζήσης Δ. 4, Ουζουνίδης Θ. 2, Ζήσης Γ. 3, Βαγιάνος Δ. 5 (1), Κωνσταντίνου Α. 14, Παναγιωτόπουλος Κ. 4, Αδαμόπουλος Δ. 2, Μπαμπάκος Κ. 5, Κοτσίφης Δ. 6 (2), Καραγεωργάκης Μ., Καραχάλιος Γ. 8 (2).

Barcelioma:
Σπατιώτης Π. 3, Τσιαμούρης Π., Σκαλτσογιάννης Β. 4, Γκότσης Γ., Τουμπακάρης Α. 5, Αργαλιάς Μ., Λιανάκης Ι. 3 (1), Μουχάκης Ν. 13 (1), Μενεξιάδης Σ. 4.

ΡΕΠΟ: GASTONE

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …