Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Βραδιά ρεκόρ για Αττική, νίκη για Zeppelin

Βραδιά ρεκόρ για Αττική, νίκη για Zeppelin

Η Αττική πέρασε αέρας από το Περιστέρι κερδίζοντας με 68-14 τους Παλαίμαχους Φιλίππου, που είχαν αρκετές απουσίες, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Zeppelin κέρδισαν με 58-48 τους Barcelioma σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική.

Με 68-14 κέρδισε η Αττική τους Παλαίμαχους Φιλίππου. Με το σκορ αυτό η Αττική έκανε ρεκόρ διαφοράς με το +54 (το προηγούμενο ήταν +50) και ρεκόρ άμυνας δεχόμενη μόλις 14 πόντους (17 η προηγούμενη καλύτερη επίδοση).

Και οι δυο ομάδες είχαν αρκετές απουσίες, αλλά οι Παλαίμαχοι Φιλίππου δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τις δικές τους. Το ματς από την αρχή φάνηκε ότι θα πάει όπως πήγε, με την Αττική να μπαίνει στον αγώνα με 14-0, βγάζοντας συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και παίρνοντας τρίποντα από Ξερέα και Γαλάνη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-2 με 4 μαζεμένους πόντους του Καραλή Α., με τους Παλαίμαχους Φιλίππου να παίρνουν 4 πόντους από τον Τούση στο δεύτερο δεκάλεπτο για να κρατήσουν τη διαφορά ως το 25-8. Οι 8 συνεχόμενοι πόντοι του Καραλή Α. στο δεκάλεπτο βοήθησαν την Αττική να κλείσει το ημίχρονο στο 34-8, ενώ το σερί της έφτασε το 13-0 ως το 38-8 στις αρχές της 3ης περιόδου.

Μια βολή του Κολοβού Φ. διέκοψε το σερί, αλλά οι Παλαίμαχοι Φιλίππου δεν ξανασκόραραν στο δεκάλεπτο, με την Αττική να πηγαίνει ως το 52-9 στις αρχές της 4ης περιόδου με 14-0. Ο Καρκούλιας και ο Κολτσίδας σκόραραν για τους Παλαίμαχους Φιλίππου στην 4η περίοδο, αλλά η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει για να πάει στους 50 πόντους (64-14) λίγο πριν το τέλος και να κλείσει το ματς στο 68-14 για την Αττική.

Από τους νικητές ο Καραλής Α. είχε 17 πόντους, ο Τρικαλιώτης 12, ο Μιραχτσής 11, ο Γαλάνης 9 και ο Σταυρόπουλος 7. Για τους Παλαίμαχους Φιλίππου, Καρκούλιας και Τούσης είχαν από 4 και οι Κολτσίδας, Κολοβός Φ. από 3.

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Barcelioma με 58-48, παίρνοντας το προβάδισμα μετά το ημίχρονο του αγώνα. Οι Barcelioma μπήκαν καλύτερα στο ματς, με τον Μουχάκη να έχει 5 πόντους και τον Σκαλτσογιάννη να ακολουθεί προηγήθηκαν με 5-8, αλλά οι Zeppelin απάντησαν με τον Θωμά και τον Ρήγα για να προσπεράσουν με 13-8 στο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, ο Μουχάκης ήταν ασταμάτητος, είχε 14 πόντους και ανέτρεψε την κατάσταση για την ομάδα του. Οι Barcelioma πήγαν στο 15-16, στο 19-22 λίγο αργότερα με τρίποντο του Μουχάκη και στο 22-27 λίγο πριν το ημίχρονο. Απ’ την άλλη, ο Τσάτζαλης ήταν που κρατούσε όρθια την ομάδα του με 9 πόντους στην περίοδο.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Zeppelin πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν ξανά ως το τέλος. Μετά το 24-30 και το 30-36 από τον Τσιαμούλη και τον Μενεξιάδη, ο Θωμάς και ο Παπαδάτος πήραν πρωτοβουλίες και πήγαν το σκορ στο 36-37 για να προσπεράσουν με 41-37 προς το τέλος της περιόδου. Η διαφορά πήγε τους 8 πόντους από τον Τσάτζαλη, 48-40, στην 4η περίοδο, οι Barcelioma δεν είχαν απάντηση, ο Μουχάκης είχε κλειστεί καλά και οι Zeppelin με τον Θωμά και τον Ρήγα έφτασαν στο 52-42 για να πάνε στο +14, 56-42 λίγο πριν το τέλος.

Από τους νικητές ο Τσάτζαλης είχε 18 πόντους, ο Παπαδάτος 15, ο Θωμάς 10 και ο Ρήγας 9. Για τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 26 πόντους και ο Τσιαμούλης 8.

BARCELIOMA – ZEPPELIN 48-58
(8-13, 28-24, 38-41, 48-58)

Barcelioma: Τσιαμούλης Π. 8, Σκαλτσογιάννης Β. 5, Γκότσης Γ., Μενεξιάδης Σ. 5, Μουχάκης Ν. 26 (2), Τουμπακάρης Α. 4, Μαρκάκης Γ..

Zeppelin: Παπαδάτος 15, Ρήγας 9, Κωνσταντούλας 4, Κουτσός 2, Θωμάς 10, Τσάτζαλης 18 (2), Πασσάς.

ΑΤΤΙΚΗ – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ 68-14
(19-2, 34-8, 49-9, 68-14)

Αττική: Μπέλλος 4, Καραλής Α. 17 (1), Κοντός 4, Γαλάνης 9 (1), Ξερέας 4 (1), Τρικαλιώτης 12, Σταυρόπουλος 7 (1), Μιραχτσής 11.

Παλαίμαχοι Φιλίππου: Καρκούλιας 4, Τούσης Ν. 4, Πυλόστομος Λ., Κολτσίδας Κ. 3 (1), Κολοβός Φ. 3, Μυλωνάς Γ., Παλαιοπάνος Κ..

* Ο δαίμων του τυπογραφείου “εξαφάνισε” το ματς Zeppelin-Barcelioma από το άρθρο της Δευτέρας. Ζητάμε συγγνώμη.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …