Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Εύκολη πρόκριση για Gastone!

Εύκολη πρόκριση για Gastone!

Ένα ματς χρειάστηκαν οι Gastone για να κάμψουν την αντίσταση των Θαλασσόλυκων στην Α φάση των πλέι οφς του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού μετέφεραν μια νίκη από την κανονική περίοδο της λίγκας. Κέρδισαν με 94-65, έκαναν το 2-0 στη σειρά και πλέον θα κοντραριστούν στις δύο νίκες στα προημιτελικά με την Αττική για την πρόκριση στην τετράδα. Οι Θαλασσόλυκοι, απ’ την άλλη, ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, με τον Καραγιαννίδη Γ. να σκοράρει 5 πόντους στην αρχή για το 1-5 της ομάδας του. Οι Gastone απάντησαν με δικό στους σερί 11-0 για να πάρουν το προβάδισμα και να μην το χάσουν ως το τέλος του ματς. Ο Τζουμέζης και ο Πανδής ισοφάρισαν το ματς, με τον Παπαθανασόπουλο να βάζει τους επόμενους 5 πόντους για το 10-5 και τον Τάγκαλο να κάνει το 12-5. Ο Λέντζος Γ. σκόραρε για τρεις πόντους (12-8) αλλά ο Τζουμέζης πήγε την ομάδα του στο 18-8 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Gastone στο ματς.

Το τρίποντο του Μαρίνη έγραψε το 23-11 με τους Θαλασσόλυκους να μειώνουν με τον Λέντζο Φ. και τον Καραγιαννίδη Γ. σε 25-18 και την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 27-18. Η διαφορά έπεσε στους 8 πόντους με το τρίποντο του Λέντζου Γ. στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (29-21) αλλά Παπαθανασόπουλος και Ροντογιάννης έκαναν το 33-21. Ο Τάγκαλος πήγε την ομάδα του με τρίποντο στο 40-26, ενώ ο ίδιος και ο Πανδής έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους, ολοκληρώνοντας ένα σερί 9-0 ως το 46-26.

Το ημίχρονο τελείωσε στο 50-30 από το καλάθι του Ροντογιάννη, με τους Θαλασσόλυκους να μπαίνουν καλύτερα στην επανάληψη. Με τον Λέντζο Φ. πλησίασαν σε 50-34, ενώ ο Καραγιαννίδης Γ. έκανε το 50-36. Τα τρίποντα από Τάγκαλο και Γερμενή έφεραν τον ματς στο 53-39, με τη διαφορά να πέφτει στους 12 από τον Λέντζο Γ. (53-41) και στους 11 από τον ίδιο με τρίποντο (55-44). Οι Gastone αντέδρασαν και με τον Τάγκαλο και τον Τζουμέζη πήγαν στο 60-45, αλλά ο Γερμενής και ο Λέντζος Φ. έκαναν το 62-53 για τη μοναδική μονοψήφια διαφορά στην επανάληψη.

Η 3η περίοδος τελείωσε με τρίποντο του Τάγκαλου για το 65-53 στην εκπνοή, ξεκινώντας ένα σερί 11-0 που έφερε ξανά τους Gastone στους 20 πόντους. Τζουμέζης και Μαρίνης έγραψαν το 71-53, με τον Τάγκαλο να φτάνει το ματς στο 73-53. Οι Θαλασσόλυκοι προσπάθησαν άλλη μία φορά, με τον Λύρα και τον Καραγιαννίδη Γ. μείωσαν σε 73-59, ο Λύρας έκανε το 76-61, ενώ το τρίποντο του Παπαθανασόπουλου έκανε το 79-61 ξεκινώντας νέο σερί 16-0 για τους Gastone σχεδόν ως το τέλος του ματς.

Ο Τάγκαλος και ο Παπαθανασόπουλος έβαλαν τους 23 τελευταίους πόντους της ομάδας τους (12 και 11 αντίστοιχα), πηγαίνοντας τους Gastone στο 81-61, το 88-61 λίγο αργότερα και το 92-61 για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Το τελικό 94-65 έγραψε ο Καραγιαννίδης Τ. στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Παπαθανασόπουλος ισοφάρισε το ρεκόρ πόντων στα πλέι οφς με 30 πόντους, ο Τάγκαλος είχε 26 πόντους, ο Τζουμέζης 18 και ο Μαρίνης 10. Από τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 19 πόντους, ο Λέντζος Γ. επίσης 19 και ο Λέντζος Φ. 9.

GASTONE – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 94-65

(18-27, 30-50, 53-65, 65-94)

Σκορ σειράς: 2-0

Gastone: Τάγκαλος Δ. 26 (3), Παπαθανασόπουλος Χ. 30 (2), Μαρίνης Μ. 10 (2), Σακελλαρόπουλος Ν., Τζουμέζης Π. 18, Πανδής Γ. 4, Ροντογιάννης Α. 6.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 4, Λέντζος Φ. 9, Λύρας Γ. 6, Γερμενής Χ. 5 (1), Καραγιαννίδης Γ. 19 (1), Λέντζος Γ. 19 (3), Αδαμίδης Ν. 3 (1), Μανάι Δ..

Το διάγραμμα των πλέι οφς

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …