Home / Α1 / Οριακά ο Παναθηναϊκός τον Άρη, εύκολα ο Πανιώνιος τον Κολοσσό!

Οριακά ο Παναθηναϊκός τον Άρη, εύκολα ο Πανιώνιος τον Κολοσσό!

Γεμάτη συγκινήσεις η 14η αγωνιστική της Α1, πρώτη του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός πέρασε πολύ δύσκολα από το Αλεξάνδρειο κερδίζοντας τον Άρη με 68-72 με τραγικά λάθη των «κιτρίνων» στο τέλος, ο Ολυμπιακός καθάρισε 90-60 τον ΠΑΟΚ, για να πάνε οι «αιώνιοι» στο 12-1.

Ο Πανιώνιος κέρδισε εύκολα τον Κολοσσό με 74-55 για να τον πλησιάσει στη μία νίκη απόσταση στη μάχη για την 3η θέση, ενώ ο ΑΓΟΡ συνέχισε να εντυπωσιάζει, κέρδισε με 84-91 στην Αθήνα τον Ίκαρο Καλλιθέας. Η Καβάλα επικράτησε με 78-73 του Ηλυσιακού, ενώ ο ΚΑΟΔ υποχρέωσε το Περιστέρι στην 6η συνεχόμενη ήττα του, 74-71. Ρεπό είχε το Μαρούσι.

ΚΑΒΑΛΑ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 78-73 (40-35)

Ο’ Μπράιαντ 19π. 18ρ. 4κ., Καραποστόλου 15π. 3ρ. 3ασ., Στεφανίδης 12π. 3ασ. 6κ.φ. // Νάνα 17π. 11ρ. 3κλ. 5κ.φ., Τόμπσον 17π. 6κ.φ., Κοχαντάρεβιτς 12π. 3ρ., Παπανικολόπουλος 11

Η Καβάλα πήρε δύσκολα τη νίκη από τον Ηλυσιακό, παρότι φαινόταν ως το 36ο λεπτό ότι θα κερδίσει χωρίς δράματα στο τέλος. Όσο ο Ο’ Μπράιαντ έλεγχε πλήρως την εναέρια κυκλοφορία, η Καβάλα είχε διψήφια διαφορά, αλλά στο τέλος ο Ηλυσιακός μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει το ματς στο σουτ, παρότι έχανε με διψήφια διαφορά λίγο πριν το τέλος. Η Καβάλα πήγε στο 6-7 και είναι 6η, ενώ ο Ηλυσιακός έμεινε στο 4-9 και είναι 11ος.

Ο Ηλυσιακός μπήκε σχεδόν ιδανικά στον αγώνα, προηγήθηκε με 0-8 με 5 πόντους του Νάνα. Ο Νάνα με το 2ο του τρίποντο πήγε το ματς στο 4-12, αλλά το ξέσπασμα του Πάσαλιτς έφερε την Καβάλα μπροστά με 13-12 στο 5ο λεπτό του αγώνα. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν από εκεί και πέρα στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Χατζή να γράφει το 13-18, αλλά την Καβάλα να ισοφαρίζει σε 18-18 γρήγορα και το δεκάλεπτο να βγαίνει στο 21-21 με τρίποντο του Τέιλορ.

Ο Ηλυσιακός κράτησε το προβάδισμα ως το 24-27 του 14ου λεπτού από τον Κοχαντάρεβιτς. Στη συνέχεια, με τον Ο’ Μπράιαντ να κυριαρχεί στη ρακέτα, η Καβάλα γύρισε το ματς και πήγε στο 30-27 για να πάει με το τρίποντο του Κοστόφ στο 37-31 και να κλείσει το ημίχρονο στο 40-35 από τον Τόμπσον. Ο Ο’ Μπράιαντ ως το ημίχρονο είχε 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 κοψίματα και κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες.

Ο Αμερικανός μπήκε με τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο μέρος, έφτασε στους 11 πόντους και 10 ριμπάουντ στο 22ο λεπτό για να πάει η Καβάλα στο 45-37. Ο Γκάρισον με καλάθι και φάουλ έκανε το 48-37 δίνοντας την πρώτη διψήφια διαφορά στην Καβάλα, με τον Στεφανίδη να γράφει το +13. Οι 5 μαζεμένοι πόντοι του Καραποστόλου έφεραν το ματς στο 60-44 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 60-51, αλλά τη διαφορά να μένει σε διψήφια επίπεδα ως το 37ο λεπτό και το 72-61 με τον Καραποστόλου για την Καβάλα.

Κι εκεί που το ματς φαινόταν να έχει τελειώσει, το λάθος της Καβάλας με το καλάθι και φάουλ του Ματαλόν και το σουτ του Παπανικολόπουλου στις δυο πλευρές του, έφεραν το ματς στο 72-66, με τον Νάνα να βοηθάει την ομάδα του να πλησιάσει σε 74-70 ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι βολές του Κασελάκη έφεραν το ματς στο 76-73 δίνοντας ελπίδες στον Ηλυσιακό, αλλά αυτές τις έκοψε ο Στεφανίδης που είχε 2/2 βολές μετά το υποχρεωτικό φάουλ που κέρδισε. Το 78-73 έκρινε το ματς, καθώς δεν υπήρχε χρόνος μετά, με τον Χατζή να χάνει τρίποντο και τον Ηλυσιακό να ηττάται και να χάνει και τη διαφορά για την περίπτωση της ισοβαθμίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 90-60
(45-36)

Πρίντεζης 19π. 4ρ., Γκεσεβίτσιους 14π. 3ασ., Άντιτς 17π. 7ρ. 3κ.φ., Παπανικολάου 8π. 4ρ. 3κ.φ., Χάινς 6π. 4ρ. 2ασ. 2κλ. // Ντικούδης 17π. 3ρ. 5κ.φ., Καλαμπόκης 7π. 3ρ.

Περίπατο έκανε ο Ολυμπιακός
με τον ΠΑΟΚ, ελέγχοντας πλήρως το ματς μετά την πρώτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο άφησε υποσχέσεις για σκληρό ντέρμπι, αλλά λόγω της άμυνας του Ολυμπιακού, κατέρρευσε τελείως στη συνέχεια, κάνοντας 24 λάθη και σκοράροντας στη 2η και 3η περίοδο μαζί λιγότερους πόντους απ’ όσους έβαλε στην 1η. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο Τζόι Ντόρσεϊ.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε τα ριμπάουντ (31-23), τα κλεψίματα ήταν 10-9, αλλά η χαώδης διαφορά ήταν σε κλεψίματα (13-24) και ασίστ (21-4). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 64% στα δίποντα (58% ο ΠΑΟΚ), αλλά σούταραν και 22 τρίποντα (7/22).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς
και στο πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησε προβλήματα στον Ολυμπιακό. Ο Καλλές έκανε το 2-5, ο Παπανικολάου ισοφάρισε με τρίποντο σε 7-7, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 7-12, για να δει τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 8-0 ως το 15-12, αλλά ο «δικέφαλος» με τους Καλαμπόκη και Ντικούδη πήγε στο 20-23 στο δεκάλεπτο, αφού μπόρεσε στην πρώτη περίοδο να βρει τρόπο να σπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ντικούδη να κάνει το 20-25
, αλλά κάπου εκεί άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και γρήγορα ο ΠΑΟΚ άρχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Με 0/2 σουτ και 4 λάθη, ο ΠΑΟΚ είδε τον Ολυμπιακό σε ένα τρίλεπτο να τρέχει σερί 11-0 για να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Το 20-25 έγινε 31-25 και οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξανάχασαν το προβάδισμα με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς στο εξής.

Ο ΠΑΟΚ έκανε 7 λάθη στη 2η περίοδο,
είδε τον Πρίντεζη να γράφει το 37-27 για την πρώτη διψήφια διαφορά του Ολυμπιακού το 17ο λεπτό με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-36 από τις βολές του Πρίντεζη. Ο ΠΑΟΚ έκανε άλλα 7 λάθη στο 3ο δεκάλεπτο, πρόσθεσε και 3/12 σουτ (μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου) για να χάσει πλήρως την επαφή του με το σκορ.

Γρήγορα ο Ολυμπιακός πήγε στο 51-36
με το πρώτο καλάθι του Ντόρσεϊ με τη φανέλα των «ερυθρολεύκων», η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 27ο λεπτό, όταν Σπανούλης και Σλούκας με δύο κολλητά τρίποντα έκαναν το 63-45 για να γράψουν Πρίντεζης και Γκεσεβίτσιους το 67-45 ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0 για τον Ολυμπιακό. Το επιμέρους σκορ 2ης και 3ης περιόδου ήταν 47-22 για τον Ολυμπιακό και το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία.

Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκε να χαλαρώνουν στην αρχή της 4ης περιόδου και ο ΠΑΟΚ με 0-6 μείωσε σε 67-51. Το τάιμ άουτ του Ίβκοβιτς αφύπνισε την ομάδα του, τα δύο τρίποντα του Γκεσεβίτσιους έφεραν ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους, ο Λιθουανός έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 75-53 με τον Άντιτς και τον Κατσίβελη να κάνουν το 79-53 και τον Γκεσεβίτσιους να πηγαίνει τη διαφορά στους 28 πόντους, ολοκληρώνοντας ένα 14-2 του Ολυμπιακού. Το τρίποντο του Άντιτς στην εκπνοή ήταν αυτό που πήγε τη διαφορά στους 30 πόντους, για πρώτη φορά στο ματς.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην 1η θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό με 12-1, με την αρχή του δεύτερου γύρου να βρίσκει τον ΠΑΟΚ σε τετραπλή ισοβαθμία στην 7η θέση με 5-8.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 74-55
(38-25)

Γιάνκοβιτς 11π. 7ρ. 3ασ., Ξανθόπουλος 18π. 4ασ. 3κ.φ., Ντίμπλερ 13π. 2ασ., Νατζφέι 10π. 4ρ. // Λιακόπουλος 10π. 3ασ. 4κ.φ., Μπόικιν 10π. 3κ.φ.

Πολύ εύκολα κέρδισε ο Πανιώνιος
τον Κολοσσό στην Αθήνα, μπαίνοντας δυνατά στο ματς και χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα ως το τέλος. Μαζί με τη νίκη, ο Πανιώνιος πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, πλησίασε τον Κολοσσό στη μία νίκη απόσταση (10-3 έναντι 9-4) και ελπίζουν για την 3η θέση της κανονικής περιόδου.

Ο Πανιώνιος κυριάρχησε στα ριμπάουντ, 34-21, είχε 12-8 τα κλεψίματα, 16-7 τις ασίστ και 15-19 τα λάθη, με τον Κολοσσό να έχει 1/10 τρίποντα, ενώ τον Πανιώνιο 57% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα. Αυτό ήταν το πρώτο ματς στη φετινή Α1, που ο Κολοσσός έχασε κατά κράτος και δεν μπόρεσε να παλέψει, κάτι που δεν είχε γίνει ούτε στις δύο ήττες του από τους «αιωνίους».

Ο Πανιώνιος μπήκε στο ματς με 7-0 με τρίποντο του Ντίμπλερ, για να κάνει το 11-3 ο Ξανθόπουλος και το 15-5 ο Νατζφέι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, δίνοντας στην ομάδα του το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα και φτάνοντας τους 8 πόντους. Ο Κολοσσός στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς δεν μπορούσε να βρει ρυθμό με τίποτα, είχε 3/11 σουτ και 7 λάθη για να χάσει ουσιαστικά την επαφή του με τον Πανιώνιο εκεί. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο 17-5 και παρότι η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους προσωρινά (18-14 στην αρχή της δεύτερης περιόδου) ο Κολοσσός δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του.

Το τρίποντο του Κις, το καλάθι του Ξανθόπουλου
και ο αιφνιδιασμός που ολοκλήρωσε ο Νατζφέι έφεραν τον Πανιώνιο στο 27-15 στο 13ο λεπτό, ενώ ο Σαρικόπουλος έγραψε νταμπλ σκορ, 30-15 στο 16ο λεπτό του αγώνα. Ο Καββαδάς πήγε τον Πανιώνιο στο +18 του 38-20 με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-25 από τον Χάτεν.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Ασημακόπουλος μείωσε στο -11, 40-29, αλλά ο Κολοσσός δεν έδειχνε ότι μπορούσε να επιστρέψει. Τα τρίποντα από Ξανθόπουλο και Ντίμπλερ έφεραν το ματς στο 46-31, ενώ ο Γιάνκοβιτς με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 53-31 για το πρώτο 20+ του Πανιωνίου. Ο Κολοσσός δεν είχε τρόπο να αντιδράσει, η διαφορά πήγε στους 23 πόντους ως το τέλος της 3ης περιόδου, η διαφορά έπεσε στους 16 στο 31ο λεπτό (58-42), αλλά το ματς είχε κριθεί.

Ο Ντίμπλερ έκανε το 66-44,
ο Ξανθόπουλος με τρίποντο το 69-46 με τον Πανιώνιο να πηγαίνει στη μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα στο +24, 70-46, στο 36ο λεπτό με τον Μπόισα και το ματς να λήγει 74-55 από τη βολή του Καββαδά. Η καφρίλα στα αποδυτήρια στο φινάλε, θα μπορούσε να λείπει από το μενού…

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 68-72
(32-31)

Κερούς 18π. 9ρ., Ταπούτος 13π. 5ρ. 5κ.φ., Τζέιμς 11π. 3ασ. 6κ.φ., Μπόγρης 7π. 5ρ. 4κ.φ. // Μπάτιστ 21π. 4ρ. 7κ.φ., Διαμαντίδης 14π. 3ρ. 3ασ. 3κ.φ., Σμιθ 9π. 5ρ.

Πολύ δύσκολα πέρασε ο Παναθηναϊκός από το Αλεξάνδρειο
απέναντι σε έναν Άρη που άγγιξε τη νίκη, αλλά στο τέλος του ματς φάνηκε να μην έχει την πνευματική ψυχραιμία και ηρεμία που απαιτούνταν για να πάρει το ροζ φύλλο. Τέσσερα απανωτά λάθη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στοίχισαν στον Άρη και τον καταδίκασαν, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 68-72 και να παραμένει στην κορυφή της Α1 με 12-1.

Τα στατιστικά δείχνουν «Παναθηναϊκός» με τις ασίστ να είναι 6-13, τα ριμπάουντ 31-36, τα λάθη 17-14 και τα κλεψίματα 5-10, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο Άρης πιο κοντά σε νίκη επί του Παναθηναϊκού δεν θα μπορούσε να φτάσει.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με 0-5 στον αγώνα,
αλλά γρήγορα ο Άρης ισοφάρισε με το τρίποντο του Κερούς (9-9 στο 6ο λεπτό). Οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με καλάθι του Ν. Καλάθη στην εκπνοή για το 12-14. Ν. Καλάθης και Γιασικεβίτσιους έγραψαν το 14-18 στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Άρη να προσπερνά για πρώτη φορά στο ματς στο 14ο λεπτό με τον Κερούς, 19-18. Ο ίδιος πήγε την ομάδα του στο 22-18 με τον Μπόγρη να γράφει το 26-20 στο 17ο λεπτό. Οι 5 μαζεμένοι πόντοι του Καϊμακόγλου έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, 30-31, για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-31 με βολές του Ταπούτου.

Στην αρχή της επανάληψης ο Τσαλδάρης με τρίποντο έγραψε το 38-34 για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με σερί 0-6, με τον αγώνα να είναι σκληρό ντέρμπι ως το τέλος του. Με τρίποντο του Ταπούτου ο Άρης προσπέρασε με 43-40, ενώ ο ίδιος ήταν που τον πήγε στο 47-42. Ο χρόνος περνούσε και ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ελέγξει τον αντίπαλό του και το ρυθμό του αγώνα, με τον Άρη να χτίζει ψυχολογία και να πιστεύει στη νίκη όσο περνούσε η ώρα.

Ο Ντέιβις στο τέλος της 3ης περιόδου πήγε το ματς στους 3 πόντους, 51-48, για να κάνει ο Κερούς το 53-49 στο 32ο λεπτό. Το λέι απ του Διαμαντίδη και οι βολές του Μπατίστ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 56-57 στο 35ο λεπτό, δίνοντάς του το προβάδισμα μετά από αρκετό διάστημα.

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 60-63 στο 37ο λεπτό, αλλά ο Ντέιβις ισοφάρισε σε 64-64 λίγο αργότερα και ο Τζέιμς έκανε το 66-66 μετά το καλάθι του Γιασικεβίτσιους. Βουγιούκας και Μαυραειδής πήγαν το ματς στο 68-68, με τον Μπατίστ να γράφει το 68-70 με μόλις 1:37 στο ρολόι.

Κάπου εκεί ο Άρης κατέρρευσε ψυχολογικά, βλέποντας ότι μπορεί να κερδίσει το ματς. Ο Τσαλδάρης έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, ο Περπέρογλου αστόχησε σε τρίποντο, ο Μαυραειδής προσπάθησε να πάρει το ματς πάνω του, αλλά έχασε αβίαστα την μπάλα στα 35 δευτερόλεπτα (κλέψιμο ο Μπατίστ), ο Γιασικεβίτσιους αστόχησε, αλλά ο Άρης έχασε το ριμπάουντ από τον Μπατίστ, με τον Περπέρογλου να κερδίζει φάουλ στα 8 δευτερόλεπτα.

Ο Έλληνας φόργουορντ έχασε και τις δύο βολές, ο Ντέιβις προσπάθησε να διασχίσει το γήπεδο για να σκοράρει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά μετά το κέντρο η μπάλα… του έφυγε από τα χέρια, κατέληξε στον Περπέρογλου που την πέταξε μπροστά στον Μπατίστ, ο οποίος σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα με κάρφωμα στην εκπνοή. Εν ολίγοις, ο Άρης δεν κατόρθωσε να κάνει ούτε ένα σουτ στο τελευταίο ενάμισι λεπτό του αγώνα χάνοντας 3 φορές την μπάλα!

ΚΑΟΔ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 74-71
(40-41)

Χαντ 16π. 3ρ. 2ασ., Χαραλαμπίδης 12π. 5ασ. 3κ.φ., Τσέρανιτς 15π. 11ρ. 3ασ. 9κ.φ., Μπάβτσιτς 10π. 8ρ. 4κ.φ. // Γιαννόπουλος 21π. 7ρ. 3ασ. 3κ.φ., Έντουαρντς 15π. 6ρ. 4κ.φ., Μότσνικ 10π. 5ρ. 7κ.φ., Καυκής 7π. 3ρ. 4ασ. 5κ.φ.

Νέα νίκη για τον ΚΑΟΔ
, που πλέον έχει ανέβει πολύ και κερδίζει συνεχώς. Το Περιστέρι έχασε για 6η συνεχόμενη αγωνιστική, παρά τον επιθετικό οίστρο του Χάρη Γιαννόπουλου, που σταμάτησε στους 21 πόντους. Ο ΚΑΟΔ ήταν (λίγο) καλύτερος σε ριμπάουντ (39-33) και ασίστ (16-14), με τα λάθη να είναι 10-9 και τα κλεψίματα 2-5. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 53% στα δίποντα (49% το Περιστέρι).

Ο ΚΑΟΔ πήγε στο 5-8 και είναι μαζί με άλλους 3 στην 7η θέση, μαζί πια με το Περιστέρι. Όμως, δεν πήρε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε χάσει με 8 πόντους). Το ματς ήταν σκληρό ντέρμπι, με τον ΚΑΟΔ να τρέχει ένα 7-1 στο φινάλε για να κερδίσει.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε με 13-3 στο ματς, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση με Χαραλαμπίδη, Χαντ και Τσέρανιτς στο πρώτο τετράλεπτο. Η διαφορά έμεινε στους 10 ως το 7ο λεπτό και το τρίποντο του Χαντ (18-8) με τον Γιαννόπουλο και τον Πέτρουλα να μειώνουν σε 22-19. Το Περιστέρι πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης στη δεύτερη περίοδο, ισοφάρισε σε 24-24 και προσπέρασε με τον Έντουαρντς αμέσως μετά (24-26) με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μετά. Ο Καυκής έκανε το 27-30, ο ΚΑΟΔ απάντησε με τον Τσέρανιτς και τον Ζάρα για το 32-30, ενώ το τρίποντο του Γιαννόπουλου πριν το ημίχρονο έγραψε το 37-41, για να απαντήσει ο Ζάρας για το 40-41 στην ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι με Γιαννόπουλο και Μανωλόπουλο ξέφυγαν με 40-46
στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο ΚΑΟΔ ισοφάρισε γρήγορα με τον Μπάβτσιτς σε 46-46 και προσπέρασε με το τρίποντο του Αθηναίου για το 49-48, φτάνοντας μέχρι και το 52-48 λίγο μετά, ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-2. Η 3η περίοδος τελείωσε στο +1 για τον ΚΑΟΔ που στο 24ο λεπτό ήταν στο 61-57. Κάπου εκεί, Έντουαρντς και Μότσνικ έφεραν το Περιστέρι μπροστά με 61-63, για να κάνει ο Έντουαρντς το 63-65 λίγο πιο μετά και ο Καυκής το 65-67.

Ο ΚΑΟΔ απάντησε με καλή άμυνα και σερί 7-1,
με τον Τσέρανιτς να ισοφαρίζει σε 67-67 και μετά το άστοχο του Καυκή τον Χαντ να γράφει το 69-67. Ο Έντουαρντς έκανε λάθος και ο Μπάβτσιτς έγραψε το 72-68. Ο Σκοτ κέρδισε φάουλ σε τρίποντο, αλλά έβαλε 2/3 βολές, ο Χαραλαμπίδης έκανε το 73-70 με 1/2 δικές του, αλλά ο Μπάβτσιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ψαλίδισε το χρόνο που απέμενε. Το Περιστέρι πήρε την μπάλα, αλλά ο Μανωλόπουλος σούταρε για δύο, αστόχησε και μετά το επιθετικό ριμπάουντ έκανε και λάθος, με τον Ιωακειμίδη να κλέβει. Εκείνος έχασε 2 βολές, ο ΚΑΟΔ έκανε φάουλ στον Γιαννόπουλο μην αφήνοντας το Περιστέρι να σουτάρει τρίποντο και το ματς τελείωσε με 1/2 βολές εκατέρωθεν.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΑΓΟΡ 84-91
(51-40)

Σκορδίλης 14π. 6ρ. 3ασ. 8κ.φ., Μπάξτερ 21π. 6ρ. 3κ.φ., Κουμπούρας 11π. 4ασ., Καράμπουλας 11π. 6ρ. 5κ.φ., Μπεκ 13π. 5ρ. 3ασ. // Ράιτ 18π. 11ρ. 7ασ. 7κ.φ., Κρίστμας 27π. 3ρ. 4ασ. 6κ.φ., Πετγουέι 11π. 3ρ. 5κ.φ., Τζόνσον 8π. 4ρ., Λάτοβιτς 8π. 5ρ.

Νίκη για τον ΑΓΟΡ επί του Ίκαρου
στην Αθήνα, με τους Κρητικούς να δείχνουν ασταμάτητοι και ήδη να βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 8-5, δύο νίκες πάνω από την 6η Καβάλα. Ο Ίκαρος παρέμεινε 12ος με 3-10, αλλά προς το παρόν έχει διαφορά ασφαλείας από το Μαρούσι που είναι στο 0-12.

Το ματς δεν ήταν εύκολο για τον ΑΓΟΡ,
με τον Ίκαρο να πλησιάζει στο -1 λίγο πριν το τέλος, αλλά το τρίποντο του Πετγουέι να είναι αυτό που καθάρισε το ματς στο φινάλε. Τα ριμπάουντ ήταν 30-34 για τους Κρητικούς, που έκαναν μόλις 6 λάθη (11 ο Ίκαρος), οι ασίστ 18-16 και τα κλεψίματα 1-5, σε ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι. Ο ΑΓΟΡ σούταρε με 59% στα δίποντα, αλλά ο Ίκαρος έμεινε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης χάρη στο 55% στα τρίποντα (11/20, 29% με 8/28 ο ΑΓΟΡ).

Ο Ίκαρος ήλεγξε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έχασε κατά κράτος την 3η περίοδο, γεγονός που του στοίχισε στο τέλος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς με τρίποντο του Μπάξτερ, πήγαν στο 7-0 με τρίποντο του Μπεκ και στο 5ο λεπτό ήταν στο 12-5. Ο ΑΓΟΡ μείωσε με Ράιτ και Δορκοφίκη σε 18-15, αλλά η πρώτη περίοδος έληξε από τον Καράμπουλα 20-15.

Το τρίποντο του Βασίλιεβιτς πήγε το ματς στο 25-17
, αλλά Ράιτ και Κρίστμας βοήθησαν τον ΑΓΟΡ να ισοφαρίσει σε 28-28 στο 15ο λεπτό. Μάλιστα, με το τρίποντο του Παπανικολάου, ο ΑΓΟΡ προσπέρασε με 30-31 λίγο μετά, αλλά το ξέσπασμα του Μπάξτερ μετά το 33-33 και η πολύτιμη επιθετική βοήθεια του Καράμπουλα έφεραν τον Ίκαρο στο 46-34 με σερί 13-1. Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους στο 51-38 από τον Κουμπούρα, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 51-40.

Η κατάσταση άλλαξε τελείως στο 3ο δεκάλεπτο, με τον ΑΓΟΡ να ελέγχει πλήρως το ματς, να σκοράρει 27 πόντους και να δέχεται μόλις 13 από τον αντίπαλό του. Από την αρχή της επανάληψης ο ΑΓΟΡ μπήκε πολύ δυνατά, εκμεταλλεύτηκε τα 4 άστοχα σουτ του Ίκαρου και με τον Πετγουέι και τον Ράιτ μείωσε σε 51-45.

Ένα προσωπικό 0-10 του αφιονισμένου Κρίστμας έφερε τον ΑΓΟΡ μπροστά μετατρέποντας το 54-46 σε 54-56 για τους Κρητικούς με τον Κρίστμας να φτάνει τους 15 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του ως το 58-61 και τον Καλλινικίδη να γράφει με βολές το 58-63 για να σπάσει το σερί του Αμερικανού. Ο Τζόνσον πήγε τον ΑΓΟΡ στο +7 του 58-65, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 64-67 δια χειρός Μπάξτερ που έφτασε τα 4/4 τρίποντα.

Το τρίποντο του Λάτοβιτς
έφερε τον ΑΓΟΡ στο 65-72 στο 32ο λεπτό του αγώνα για να απαντήσουν Κουμπούρας και Μπέινς. Το τρίποντο του Μπεκ στο 35ο λεπτό έκανε το 72-75 με τον Καράμπουλα να μειώνει σε 79-81 στο 38ο λεπτό. Ο Τζόνσον σκόραρε για το +4 του ΑΓΟΡ, αλλά ο Μπάξτερ με το 5ο τρίποντό του (5/5) έγραψε το 82-83 φέρνοντας τον Ίκαρο πολύ κοντά. Εκεί, στο πιο κρίσιμο σημείο, μίλησε ο Πετγουέι, που με τρίποντο έκανε το 82-86 για τους φιλοξενούμενους, ο Ίκαρος έχασε την επίθεση και το ματς κρίθηκε από τις 2/2 βολές του Κρίστμας αμέσως μετά.