Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έλεγχος ρυθμού, ευστοχία, νίκη!

Έλεγχος ρυθμού, ευστοχία, νίκη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του, πέρασε νικηφόρα από τη Γερμανία κερδίζοντας την Άλμπα Βερολίνου με 73-79 για την 4η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Πήγε στο 3-1 και έκανε άλλο ένα βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Οι «πράσινοι» δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά η αλήθεια είναι ότι ήλεγξαν το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του και το πήραν δείχνοντας ότι είναι καλύτερη ομάδα. Η Άλμπα έχει σκληρή έδρα, έχει χάσει εκεί από τους ισχυρούς, αλλά με Σιένα, Μακάμπι το ματς είχε κριθεί στους 2 πόντους στην πρώτη φάση. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Γιόνας Μασιούλις, που έβαλε 27 πόντους με 6/8 τρίποντα!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ιδίως μετά την πρώτη περίοδο (δέχτηκε 50 πόντους στα επόμενα 30 λεπτά), ενώ σίγουρα όλοι θα προτιμούσαν μια νίκη με 20+ πόντους, αλλά δεν γίνεται κάθε φορά αυτό. Μην αμελούμε ότι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε καθόλου, απόδειξη ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα και του ρυθμού του απόλυτα.

Με τον Τόμπσον και τον Μπάιαρς η Άλμπα προηγήθηκε με 6-5 στο ξεκίνημα, ενώ μετά τις βολές το Ούκιτς ξεκίνησε το πάρτι του Μασιούλις με το πρώτο του τρίποντο για το 8-10. Λάθος της Άλμπα, δεύτερο τρίποντο του Μασιούλις, 8-13, άστοχη επίθεση των Γερμανών, 2/2 βολές από Μασιούλις, καλάθι από τον Τόμπσον, άλλες 2/2 βολές από Μασιούλις, με τον Ντζέντοβιτς να βάζει καλάθι και φάουλ για το 13-17 και τον Μασιούλις να γράφει άλλους 4 πόντους (2/2 βολές και ένα λέι απ) για το 15-21 του Παναθηναϊκού φτάνοντας τους 14 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του στο ματς!

Δύο συνεχόμενα επιθετικά φάουλ από τους παίκτες του Παναθηναϊκού έφεραν την Άλμπα στο 23-21, με τον Ούκιτς να προλαβαίνει σε 5 δευτερόλεπτα να κατέβει το γήπεδο και να σκοράρει ένα πολύ δύσκολο ντράιβ για το 23-23 του δεκαλέπτου. Όπως τελείωσε η πρώτη έτσι ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, με τον Ούκιτς να τελειώνει ντράιβ για το 23-25. Το ξανάκανε για το 25-27 και μετά πάσαρε στον Καπόνο που εκτέλεσε από τη γωνία για το 25-30. Ο Φόστερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με τον Ούκιτς να σκοράρει κι αυτός τρίποντο για το 28-33 για να κάνει μετά το λάθος του Φόστερ το 28-35 ο Καπόνο.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια είχε το μοναδικό νεκρό του διάστημα στο ματς, έμεινε σχεδόν 4 λεπτά χωρίς πόντο, με την Άλμπα με Ντζέντοβιτς και Τόμπσον να προσπερνά με 37-35 για το τελευταίο της προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Μπανκς και ο Μασιούλις με το 3ο του τρίποντο έγραψαν το 37-39, με τον Γκιστ να βάζει 4 κολλητούς πόντους για το 37-43. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε πολύ καλά όταν έμεινε πίσω, το σερί του 0-8 τον έφερε ξανά μπροστά και το προβάδισμα αυτό δεν το έχασε ως το τέλος του αγώνα. Ο Μασιούλις ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 39-45 με τον Παναθηναϊκό να έχει 11/12 βολές, 8/13 δίποντα και 6/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος με τρομερό shot selection στον αγώνα.

Η Άλμπα με τον Μόρλεϊ πλησίασε σε 42-45 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Μπανκς ήταν εκεί και με τρίποντο έγραψε το 42-48. Ο Σχορτσανίτης σκόραρε για το 44-50, αλλά ο Τόμπσον απάντησε αμέσως, ενώ ο Έλληνας ψηλός πήρε πάνω του και τις επόμενες επιθέσεις για να γράψει το 46-53, με τον Καπόνο με τρίποντο να κάνει το 48-56 για τον Παναθηναϊκό με 6 λεπτά για το τέλος της περιόδου. Η διαφορά ανέβηκε και στους 9 αμέσως μετά, ενώ μετά την απάντηση του Μπάιαρς ο Σχορτσανίτης κάρφωσε για το 50-59. Ο Παναθηναϊκός έκανε περίπου 2 λεπτά να σκοράρει και ο Ντζέντοβιτς (μακράν ο καλύτερος της Άλμπα στο ματς) είχε βάλει ένα τρίποντο και 2/2 βολές στο διάστημα αυτό για το 56-59.

Ο Μασιούλις ήταν που με δύο κολλητά τρίποντα με ένα λάθος της Άλμπα στο ενδιάμεσό τους έφερε ξανά το ματς στους 9 πόντους, 56-65, στο τέλος της 3ης περιόδου, με τον Ούκιτς να κάνει το 56-67 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Μιράγες και Τόμπσον μείωσαν σε 60-67 για την Άλμπα, ενώ ο Ντζέντοβιτς έφερε το ματς στο 63-68 για να κάνει μετά την άστοχη επίθεση του Παναθηναϊκού το 65-68 ο Τόμπσον.

Πλέον είχαμε μπει στο τελευταίο τετράλεπτο, ο Παναθηναϊκός έδειξε να κινδυνεύει, αλλά ο Γκιστ έβαλε καθοριστικό τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα και ο Μασιούλις με το 6ο του τρίποντο έκανε το 65-74 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Ο Σαφάρτζικ απάντησε κι αυτός με τρίποντο, αλλά ο Μπανκς έβαλε τις βολές που έπρεπε πριν ο Φόστερ στα 54 δευτερόλεπτα κάνει το 71-76.

Ο Μόρλεϊ μείωσε σε 73-77 με μια επίθεση να απομένει, ο Μπανκς πήρε φάουλ και έγραψε ξανά 2/2, με την Άλμπα να έχει 20 δευτερόλεπτα αλλά να αστοχεί σε… 4 τρίποντα, μετά από 3 συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, στην προσπάθειά της να μειώσει, με το  ματς να έχει κριθεί μετά το πρώτο άστοχο, αφού τα υπόλοιπα ήταν στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρομερή ευστοχία στο ματς, 63% στα δίποντα και 46% στα τρίποντα, ενώ έκανε περισσότερα τρίποντα από δίποντα (12/19 και 12/26) με βασικότερο λόγο γι’ αυτό την καταπληκτική μέρα από την περιφέρεια του Μασιούλις. Πάντως, μοίρασε 16 ασίστ, ενώ είχε μόλις 9 λάθη. Ο Ούκιτς ήταν αλάνθαστος στα 29 λεπτά που έμεινε στο παρκέ καθοδηγώντας την ομάδα του, ενώ πολύ καλός ήταν ο Γκιστ. Ο Μπανκς ήταν ψύχραιμος στο τέλος, ο Μπράμος άστοχος αλλά βοήθησε σε όλους τους άλλους τομείς, ο Καπόνο πρόσφερε λύσεις, με τον Σχορτσανίτη να βοηθά στην επίθεση όσο έπαιξε.

Μετά το… χρέος του, ο Παναθηναϊκός έχει να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα του και αμέσως μετά την Μπαμπέργκ επίσης στο ΟΑΚΑ. Πρέπει να πάρει και τις δύο νίκες και να πάει στο 5-1, γιατί ο δεύτερος γύρος θα είναι πολύ πιο δύσκολος όσον αφορά στο πρόγραμμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-45, 56-65, 73-79.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σαφάρτζικ 7 (2), Τόμπσον 16 (4ρ. 4κ.φ.), Μπάιαρς 8 (3ρ.), Ντζέντοβιτς 21 (4τρ. 4ρ. 6κ.φ.), Μιράγες 2, Γουντ 6 (3ασ.), Φόστερ 6 (5ρ. 3ασ.), Ιντμπίχι 2, Μόρλεϊ 5.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 1 (5ρ. 6ασ. 4κ.φ.), Μασιούλις 28 (6τρ. 4κ.φ.), Καπόνο 8 (2τρ. 3ρ.), Ούκιτς 14 (1), Λασμ 3, Τσαρτσαρής (3ρ. 4ασ.), Γκιστ 10 (2), Μπανκς 8 (1τρ. 3ρ. 3ασ. 5κ.φ.), Σχορτσανίτης 7 (3ρ. 4κ.φ.).