Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δεν μπορεί να χάσει…

Δεν μπορεί να χάσει…

Τι κι αν ήταν αδιάφορος; Τι κι αν ήταν χαλαρός; Τι κι αν δεν έβγαζε τη γνωστή ενέργεια στην άμυνα; Τι κι αν τα νέα από το Κάουνας είχαν σίγουρα ταξιδέψει στον Πειραιά και ο Ολυμπιακός ήξερε ότι το ματς του δεν σήμαινε τίποτα; Η χαλαρότητα εξαφανίστηκε στο τέλος και ο Ολυμπιακός κέρδισε και την Αρμάνι Μιλάνο με 82-81, έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας και ετοιμάζεται για το Top-16, ένα βήμα πιο κοντά στην υπεράσπιση του ευρωπαϊκού στέμματός του. Συνέχεια στην πρώτη αγωνιστική του Top-16 στις 27-28 Δεκεμβρίου με αντίπαλο την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια για τον Ολυμπιακό.

Αρκετά πιο χαλαρός απ’ ότι σε προηγούμενα παιχνίδια του ήταν ο Ολυμπιακός, που ουσιαστικά πάτησε το γκάζι μόνο στη δεύτερη περίοδο, ενώ γενικότερα στην άμυνα δεν έδειχνε απόλυτη συγκέντρωση και επέτρεπε στην Αρμάνι να βγάζει φάσεις για να μένει στη διεκδίκηση της νίκης. Παρόλα αυτά, ουσιαστικά έλεγξε το ματς, έμεινε μπροστά ως το τέλος και όταν, στο 38ο λεπτό, η Αρμάνι προσπέρασε, είχε τη διάθεση και την ψυχολογία να απαντήσει με μεγάλα σουτ και να κάνει την 7η συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Με τον Μπουρούση να βάζει 5 πόντους η Αρμάνι προηγήθηκε με 5-6 στο ξεκίνημα μέχρι το τρίποντο του Μάντζαρη. Ο Σπανούλης έφερε τον Ολυμπιακό στο 10-6, για να απαντήσουν Μπουρούσης και Λάνγκφορντ για την ιταλική ομάδα, 12-17, με τους δυο τους να έχουν 16 από τους 17 πόντους της ομάδας τους. Με τον Χάινς ο Ολυμπιακός μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 16-19, για να γράψει ο Τζεντίλε με τρίποντο το 18-24 στο 11ο λεπτό.

Ο Μέλι με νέο τρίποντο έκανε το 20-27,
με τον Ολυμπιακό να κρατά την Αρμάνι άποντη για 2:30, τόσο όσο χρειάστηκε για να ισοφαρίσει το ματς σε 27-27. Μέλι και Στίπτσεβιτς έδωσαν ανάσα στην ομάδα τους για το 27-33 με δύο τρίποντα, αλλά ο Χάινς ήταν σε εξαιρετική ημέρα, με δύο επιθετικά ριμπάουντ και δύο λέι απ μείωσε σε 31-33 για να κάνει ο Παπανικολάου το 34-34 με τρίποντο αμέσως μετά. Ο Σπανούλης έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους για το 40-38 του Ολυμπιακού, με τον Κουκ να χρεώνεται και με τεχνική ποινή, για να έρθει το ντράιβ του Λο για το 42-38.

Η Αρμάνι έκανε 2 λάθη και έφαγε και μια τάπα στις επόμενες επιθέσεις, για να έρθει το τρίποντο του Σπανούλη 4 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα για το 45-38. Ο Ολυμπιακός είχε 15/26 δίποντα στο ημίχρονο αλλά τα ριμπάουντ ήταν ίδια και ασίστ (5-7), κλεψίματα (1-4) υπέρ της Αρμάνι, που σούταρε και με 5/11 τρίποντα, συν 10/20 δίποντα, ποσοστά που δείχνουν τη… μερική αδιαφορία των «ερυθρολεύκων» στην άμυνα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Παπανικολάου να πηγαίνει τον Ολυμπιακό στο 47-38, με τον Κουκ να βάζει 5 πόντους για το 47-43, αλλά τους «ερυθρολεύκους» να κρατούν το προβάδισμα. Ο Παπανικολάου τους πήγε στο 51-45, για να μειώσει ο Χέρστον και ο Λάνγκφορντ με καλάθι και φάουλ λίγο μετά να γράψει το 53-50. Πάουελ και Παπανικολάου έκαναν το 57-50 εκμεταλλευόμενοι ένα άστοχο τρίποντο του Λάνγκφορντ, ενώ ο Λο έξω από τα 6.75 έγραψε το 60-52.

Ο Τζεντίλε και ο Φώτσης με τρίποντο μετά από δικό του κλέψιμο μείωσαν σε 60-57, για να ισοφαρίσει η Αρμάνι στο τέλος της 3ης περιόδου σε 62-62 με τον Τζεντίλε και τον Λάνγκφορντ. Με Περπέρογλου και Λο ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά, 66-64 στο 32ο λεπτό, για να κάνει ο Χάινς το 68-64. Η διαφορά έμενε σε αυτά τα επίπεδα, με καλάθι και φάουλ του Χάινς 6:33 πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός πήγε στο 71-66, ο ίδιος με 1/2 βολές έκανε το 72-66, αλλά ήρθαν ο Λάνγκφορντ και ο Κουκ μαζί με 3 άστοχα τρίποντα του Ολυμπιακού σε μία επίθεση, για να μειώσουν σε 72-71 με 4:27 για το τέλος.

Ο Ολυμπιακός πέταξε άλλες δύο επιθέσεις, ο Λάνγκφορντ σκόραρε δύσκολο καλάθι για να φέρει για πρώτη φορά από τα μισά της 2ης περιόδου την Αρμάνι μπροστά στο σκορ με 3:20 για το φινάλε, 72-73. Λάνγκφορντ και Μπουρούσης, απαντώντας σε Παπανικολάου και Σπανούλη έγραψαν το 76-77, με τις ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό.

Εκεί, ένα επιθετικό ριμπάουντ του Χάινς κράτησε το πλεονέκτημα στην πλευρά του Ολυμπιακού, 78-77, για να απαντήσει με κάρφωμα ο Μπουρούσης μετά την ωραία πάσα του Χέρστον. Με 26 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Παπανικολάου σηκώθηκε για τρεις από τη γωνία και έγραψε το 81-79 στο πιο καθοριστικό σουτ της βραδιάς. Ο Μπαρτζώκας ζήτησε φάουλ, 1/2 βολές ο Χέρστον και 81-80, με τους Ιταλούς να κάνουν το ίδιο και στα 19 δευτερόλεπτα ο Λο με επίσης 1/2 βολές να γράφει το 82-80. Νέο φάουλ ο Ολυμπιακος, ξανά 1/2 βολές, ο Λάνγκφορντ αυτή τη φορά, 82-81.

Ριμπάουντ ο Παπανικολάου, φάουλ του Μέλι, 0/2 ο Έλληνας παίκτης και 11 δευτερόλεπτα για την Αρμάνι, με τον Λάνγκφορντ να μην μπορεί μαρκαρισμένος να σκοράρει στην εκπνοή για να δώσει τη νίκη γοήτρου στην ομάδα του.

Σε ατομικό επίπεδο ο Χάινς ήταν ξανά ο καλύτερος του Ολυμπιακού (είχε 7 ριμπάουντ με 6 επιθετικά και 16 πόντους), ο Λο ήταν πάρα πολύ καλός, ενώ καλοί ήταν Σπανούλης, Πάουελ, Παπανικολάου. Μια βδομάδα κενό και συνέχεια στη Βιτόρια για τον πρωταθλητή Ευρώπης, που προφανώς θέλει να κλείσει το 2012 με νίκη στην Ευρωλίγκα.