Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Εύκολες νίκες οι μεγάλοι, δήλωση από Αρμάνι!

Εύκολες νίκες οι μεγάλοι, δήλωση από Αρμάνι!

Με πολύ θέαμα ξεκίνησε η φετινή Ευρωλίγκα, καθώς οι ισχυροί έκαναν το κομμάτι τους στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα ακολούθησαν τον Παναθηναϊκό σε νίκες 20+ πόντων, ενώ η Εφές Πίλσεν έδειξε ότι φέτος είναι… άλλη χρονιά από την περσινή, κερδίζοντας την Παρτιζάν στη Σερβία, με τη Σιένα να κερδίζει στη Ρωσία την Ούνικς.

Η Αρμάνι κέρδισε τη Μακάμπι στην Ιταλία, ενώ η Κάχα Λαμποράλ έκανε τη νίκη της αγωνιστικής μέσα στην Τουρκία επί της Φενέρμπαχτσε. Η Καντού πήρε εύκολα τη Νανσί, η Γαλατασαράι την Προκόμ στην Πολωνία και η Μπαμπέργκ έκανε την πλάκα της με τη Ζάγκρεμπ. Η αγωνιστική τελειώνει με το ματς του Ολυμπιακού με την Μπιλμπάο στην Ισπανία στις 21:30 την Παρασκευή.

Α Όμιλος

Φενέρμπαχτσε – Κάχα Λαμποράλ 66-69
(36-34)

Ονάν 16, Τζιστ 10 (7ρ.), Βίντμαν 6 (6ρ.) // Τελέτοβιτς 23 (6ρ.), Μ. Μπιέλιτσα 12 (5ρ.), Πριτζιόνι 5 (3ρ. 7ασ. 5κλ.), Σεραφάν 10 (6ρ.)

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Κάχα Λαμποράλ, που επικράτησε στο τέλος της Φενέρμπαχτσε, η οποία έδειξε ανέτοιμη. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν την καλύτερη συνοχή του ρόστερ τους και πήραν τη νίκη, έχοντας οδηγό τον Τελέτοβιτς με 23 πόντους και τον Πριτζιόνι από κοντά να τα κάνει όλα, με 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 πόντους και 3 ριμπάουντ. Οι βολές του Όλεσον στα 18 δευτερόλεπτα έκαναν το 64-68, ο Ρίμπας έβαλε 1/2 μετά αλλά στην εκπνοή ο Ονάν αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης παρότι σούταρε με καλές προϋποθέσεις από την πάσα του Ούκιτς.

Ο Σπάχια έδειξε να δυσκολεύεται αρκετά με το ρόστερ του ακόμα, καθώς δεν το διαχειρίστηκε σωστά, ενώ και οι παίκτες έμοιαζαν να μην έχουν ξεκαθαρίσει ο ένας με τον άλλο τους ρόλους τους στο παρκέ. Σίγουρα η συνέχεια μπορεί μόνο καλύτερη να είναι για τη Φενέρ.

Καντού – Νανσί 80-69 (44-44)

Μίτσοφ 14 (3ρ.), Τσιντσιαρίνι 15 (3ρ.), Σερμαντίνι 8 (6ρ.), Σκέκιτς 11 // Ακινμπάλα 20 (7ρ.), Μπατούμ 13 (7ρ. 8ασ.), Μόρμαν 13 (3ρ.)

Τη σκληρή της έδρα, όπως είχαμε πει, εκμεταλλεύτηκε η Καντού, που κέρδισε εύκολα στο φινάλε τη Νανσί. Πίσω στο σκορ μέχρι το 17ο λεπτό, η Καντού προσπέρασε με τρίποντο του Τσιντσιαρίνι, και από τη στιγμή που πήρε 5 πόντους διαφορά στο 25ο περίπου λεπτό, η απόσταση των δύο ομάδων, δεν έκλεισε ποτέ πιο κάτω από αυτό το όριο. Οι Ιταλοί έδειξαν και στο πρώτο τους ματς στην Ευρωλίγκα ότι ξέρουν να κρατούν έναν αγώνα στον οποίο προηγούνται, μένει να δούμε πώς θα τα πάνε στα πιο δύσκολα ματς που έρχονται.

Β Όμιλος

Μπαμπέργκ – ΚΚ Ζάγκρεμπ 96-65
(52-30)

Τάκερ 20 (5ρ.), Τζέικομπσεν 16 (3ρ.), Σλότερ 16 (10ρ.), Σούπουτ 15 // Σίμον 14 (6ρ.), Κασούν 10 (7ρ.), Μέι 10 (9ρ.), Γκάρετ 11

Πιο ανέτοιμη για το ντεμπούτο της στην Ευρωλίγκα δεν θα μπορούσε να εμφανιστεί η ΚΚ Ζάγκρεμπ. Η Μπαμπέργκ την κατάπιε από το ξεκίνημα και το ματς είχε τελειώσει πριν καν αρχίσει. Με 10 πόντους διαφορά τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, 22 το δεύτερο και 30 το 3ο, με την Μπαμπέργκ να σκοράρει 26, 26 και 28 πόντους και τους Κροάτες να μην παίζουν άμυνα ούτε με τα μάτια. Οι Αμερικανοί της Μπαμπέργκ έκαναν το κομμάτι τους και οι Γερμανοί ελπίζουν σε πρόκριση, έχοντας ήδη από την 1η αγωνιστική μια πολύ μεγάλη διαφορά με μια από τις ομάδες που θα παλέψουν για το Top-16.

Παναθηναϊκός – Μάλαγα 98-77 (52-49)
Εκκωφαντικό «πράσινο» ξεκίνημα!

Ζαλγκίρις Κάουνας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-87 (31-44)
Φόβισε η «Αρκούδα»!

Γ Όμιλος

Παρτιζάν – Εφές Πίλσεν 73-84 (45-48)

Πέκοβιτς 21 (6ρ. 12κ.φ.), Μάτσβαν 14 (7ρ.) // Σαβάνοβιτς 17, Ιλιασόβα 10 (4ρ. 3ασ. 4κλ.), Βούγιατσιτς 14, Κινσέι 18

Στην 3η περίοδο κρίθηκε το ματς της Παρτιζάν με την Εφές. Οι Τούρκοι πέρσι είχαν μπει στην Ευρωλίγκα χάνοντας από την Ολίμπια στη Σλοβενία στην πρεμιέρα και μετά… όλα συνέχισαν στραβά ως το τέλος. Φέτος επέβαλαν το ρυθμό τους, το νόμο τους και δεν προβληματίστηκαν στο φινάλε.

Το 45-46 του ημιχρόνου έγινε 45-56, καθώς η Παρτιζάν δεν σκόραρε στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Εκεί, δηλαδή, που θα έπρεπε να μπει μασώντας σίδερα μπροστά σε 7.500 οπαδούς της. Οι διαιτητές αντιμετώπιζαν με μια μικρή ευαισθησία την Εφές, αλλά οι Σέρβοι δεν μπορούν να παραπονεθούν, όχι όταν το αστέρι τους κέρδισε 12 φάουλ στο ματς (ο Πέκοβιτς). Στο 45-56 έδειξε η Εφές πόσο δυνατή είναι φέτος, καθώς το ματς τελείωσε μετά χωρίς να μπορέσει η Παρτιζάν να αντιδράσει. Η διαφορά πήγε στους 17 του 51-68 και στους 19 λίγο αργότερα, 54-73, μεγάλο διπλό για τους Τούρκους.

Σπίρου Σαρλερουά – Ρεάλ Μαδρίτης 76-100 (37-45)

Μαλέ 27, Σενγκέλια 11 (9ρ.), Χάμιλτον 9 (5ρ. 4ασ.) // Ρέγιες 19 (9ρ.), Ρούντι 19 (3ρ.), Σουάρεθ 9, Κάρολ 14, Μίροτιτς 9, Τόμιτς 9 (6ρ.)

Όσο περνούσε η ώρα επέβαλλε όλο και περισσότερο το ρυθμό της η Ρεάλ Μαδρίτης στο Βέλγιο. Έτσι το +7 της πρώτης περιόδου έγινε +8 στο ημίχρονο, +16 στο 30ο λεπτό για να τελειώσει το ματς με 24 πόντους διαφορά. Η Σαρλερουά πάλεψε, στηρίχτηκε στη μεγάλη μέρα του Ντέμον Μαλέ, αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον πολύ γρήγορο ρυθμό που είχε δώσει η Ρεάλ στο ματς, καθώς οι δύο ομάδες έχουν σαφή διαφορά ποιότητας. Οκτώ παίκτες με πάνω από 7 πόντους για τη Ρεάλ, που μπήκε θεαματικά στη φετινή διοργάνωση.

Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-82 (41-38)

Χέρστον 25 (4ρ. 6ασ.), Γκαλινάρι 23 (7ρ. 13/16β.), Ρόκα 10 (7ρ.), Μπουρούσης 13 (10ρ. 5/9δ. 1/2τρ.), Φώτσης 4 (4ρ. 1ασ. 2/2δ. 0/2τρ.) // Ελιάχου 23 (8ρ. 10/13δ.), Μπλου 15, Παπαλουκάς 13 (7ρ. 2ασ. 2/3δ. 0/1τρ. 9/12β.), Σχορτσανίτης 9 (6κ.φ. 3/5δ. 3/5β.)

Καλύτερη ήταν η Αρμάνι στο ματς με τη Μακάμπι, που έδειξε ότι ακόμα δεν έχει ισορροπία στο ρόστερ της. Ο Μπλατ έμοιαζε να… ψάχνεται, οι παίκτες του λίγο περισσότερο και μέχρι να καταλάβει σε ποιους μπορούσε να στηριχτεί η διαφορά ήταν στους 8-10 πόντους και το ματς δεν γυρνούσε. Ο Παπαλουκάς ήταν πολύ καλός, μαζί με τον τρομερό Ελιάχου και τον Μπλου, αλλά στο διάστημα 20-30 η Μακάμπι αναλώθηκε σε κακές επιθέσεις του Φάρμαρ, που έπαιξε τραυματίας, αλλά δεν είχε όριο στα όσα έκανε και τελείωσε με 3/11 εντός παιδιάς, ενώ Σμιθ και Οχαγιόν είχαν 1/10.

Έτσι, τα 18/26 εντός παιδιάς των Παπαλουκά, Μπλου, Ελιάχου έπεσαν στα σκουπίδια, αφού μόλις πήρε διαφορά η Αρμάνι έδωσε την μπάλα στον μετρ Γκαλινάρι που έπαιρνε φάουλ όποτε ήθελε, είχε 13/16 βολές και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Βεβαίως, όλα ήταν πιο εύκολα με τον οίστρο του Χέρστον, που φαινόταν ασταμάτητος, με 9/13 σουτ εντός παιδιάς. Ο Μπλατ ξέχασε τον Σχορτσανίτη στον πάγκο, ο Σκαριόλο έβαλε μόλις 18,5 λεπτά τον Μπουρούση που είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ στο διάστημα αυτό, αλλά ακόμα αρχή είναι, λογικά θα υπάρξουν στη συνέχεια οι απαραίτητες προσαρμογές και από τους δύο.

Από το 55-46 του 25ου λεπτού και μετά, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 6 πόντους, ενώ το τελικό 89-82 μάλλον κολακευτικό είναι για τη Μακάμπι με βάση την εικόνα του αγώνα και εν πολλοίς οφείλεται στο πώς έπαιξε ο Παπαλουκάς στο τελευταίο πεντάλεπτο, που δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει με ατομικές ενέργειες.

Δ Όμιλος

Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Μπαρτσελόνα 64-86 (30-41)

Γκριν 17 (4ρ.), Βάρντα 16, Μάρκοτα 5 (8ρ.) // Χουέρτας 17 (5ρ. 8ασ.), Μάικλ 15 (3ρ.), Έιντσον 6 (4ρ. 5ασ.), Ναβάρο 9, Βάσκες 10

Κανένα πρόβλημα για την Μπαρτσελόνα στη Λιουμπλιάνα, που με 20 ασίστ και μόλις 8 λάθη, έκανε ιδανικό ντεμπούτο σε μια δύσκολη έδρα, που είχε 10.200 οπαδούς της Ολίμπια. Οι Ισπανοί κράτησαν την αντίπαλό τους στους 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πήραν διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκαν στην επανάληψη, καθώς είναι πολύ έμπειρη ομάδα με μεγάλα αστέρια για να την πατήσει σε ένα ματς που σκοράρει όπως θέλει και έχει και το προβάδισμα. Ο Μάικλ έκανε τον πρώτο του καλό αγώνα μετά τον τραυματισμό του, ενώ ο Χουέρτας ήταν εκπληκτικός στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα με την Μπαρτσελόνα.

Ούνικς Καζάν Σιένα 71-79 (44-43)

Ντόμερκαντ 30 (7ρ. 4/6δ. 4/6τρ. 10/11β.), Τζαγουάι 11 (9ρ.) // ΜακΚάλεμπ 17 (4ασ.), Άντερσεν 13 (5ρ.), Καουκένας 14 (5ρ. 4κλ.), Ζήσης 9 (2ρ. 4ασ. 0λ. 2/4δ. 1/3τρ. 2/2β.)

Νίκη κλάσης για τη Σιένα στη Ρωσία, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι η φετινή Ουνίκς. Οι Ιταλοί έδειξαν πόσο ισχυροί θα είναι φέτος, με ΜακΚάλεμπ, Ζήση και Άντερσεν να ξεχωρίζουν και τους Καουκένας, Λαβρίνοβιτς, Στόουνρουκ να ακολουθούν.

Με μια τρομερή 3η περίοδο, όπου επέτρεψε μόλις 11 πόντους, η Σιένα πήρε προβάδισμα στις παρυφές των 10 πόντων και μετά μπόρεσε να το κρατήσει ως το φινάλε του αγώνα, δείχνοντας πόσο σκληρή θα είναι αυτή τη χρονιά. Ο Ντόμερκαντ πήγε να πάριε το ματς μόνος του, αλλά παρά τη μεγαλειώδη εμφάνιση που πραγματοποίησε στην επιστροφή του στην Ευρωλίγκα, δεν τα κατάφερε χωρίς βοήθεια. Είχε 8/12 εντός παιδιάς και 10/11 βολές, 30 πόντους και 35 ranking, αλλά έμεινε μόνο με τη μεγάλη εμφάνιση, αφού η ομάδα του δεν μπόρεσε να μειώσει στο τέλος.

Ασέκο Πρόκομ – Γαλατασαράι 72-76 (37-32)

Μοτιεγιούνας 15 (5ρ. 4ασ.), Λαφαγιέτ 12, Γκι 10 (9ρ.), Χρίτσανιουκ 15 (4ρ.) // Λάκοβιτς 21 (4ασ.), Σούμπερ 12, Άντριτς 11, Σιπ 6 (6ρ.)

Χαρακτηριστικό του σημείου της χρονιάς στο οποίο βρισκόμαστε ήταν το ματς της Προκόμ με τη Γαλατά. Οι δύο ομάδες είχαν νεκρά διαστήματα, σκαμπανεβάσματα και τον ίδιο ρυθμό ακολούθησε και το σκορ. Η Προκόμ κέρδισε 18-11 τη 2η περίοδο, αλλά εγκλωβίστηκε πλήρως στην 3η, την οποία έχασε κατά κράτος και σε άμυνα και σε επίθεση με 11-27. Στην 4η προσπάθησε, έβαλε 24 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει τη διαφορά παρά το γεγονός ότι πήγε από το 50-68 στο 71-71 με τρομερό σερί 21-3! Λάκοβιτς, Άντριτς και Σιπ έβαλαν τις βολές που χρειαζόταν η ομάδα τους, ενώ την ίδια ώρα η Προκόμ είχε 1 λάθος, 1 χαμένο λέι απ, 1 χαμένη βολή κι ένα άστοχο τρίποντο στο φινάλε.