Home / Α1 / Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, ξεκαθάρισε η οκτάδα!

Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, ξεκαθάρισε η οκτάδα!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη για την 20η αγωνιστική της Α1, σχετικά εύκολα, για να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα του και να συνεχίσει να βρίσκεται αγκαλιά με τον Πανιώνιο στην 3η θέση του πρωταθλήματος. Την ίδια ώρα ο Ίκαρος κέρδιζε την Καβάλα με 76-73 για να δώσει πιθανότατα οριστικό τέλος στη μάχη της οκτάδας, αν και ακόμα έχουμε 6 αγώνες ως το τέλος της κανονικής περιόδου.

Πλέον, ο Ίκαρος, ο Άρης και ο Απόλλωνας Πάτρας είναι στο 9-11
και μοιράζονται την ισοβαθμία στις θέσεις 6-8 της Α1, με τους Κολοσσό, Ηλυσιακό και ΚΑΟΔ να βρίσκονται στο 6-14 και τις θέσεις 9-11. Δηλαδή έχουν 3 νίκες απόσταση και 6 αγωνιστικές για να τις καλύψουν. Με βάση τα όσα έχουν δείξει ως τώρα οι ομάδες, θεωρώ πολύ δύσκολο να ανατραπεί αυτό το σκηνικό και το πιθανότερο είναι Άρης, Ίκαρος και Απόλλωνας να είναι οι τρεις τελευταίες ομάδες της οκτάδας (ο ΑΓΟΡ βρίσκεται πολύ ψηλότερα στο 13-7, δεν είναι πιθανό να τον φτάσουν), με τη μεταξύ τους κατάταξη, βέβαια, να έχει πολύ ζουμί μπροστά της μέχρι να ξεκαθαρίσει.

Ο Ίκαρος πήρε τη νίκη στην εκπνοή ουσιαστικά
, με τον Μίτροβιτς να αστοχεί στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Πιο πριν ο Ίκατος είχε χάσει την τελευταία του επίθεση και ο Γκίμπσον είχε 0/2 βολές για την Καβάλα στα 9 δευτερόλεπτα.

Το τρίποντο του Φαγιέ στο 24ο λεπτό έβαλε τον Ίκαρο μπροστά με 42-40, για να μην ξαναχάσουν οι γηπεδούχοι το προβάδισμα μετά το 45-45, που ήταν και η τελευταία φορά που το ματς ήταν ισόπαλο. Με τον Φαγιέ και τον Σίμτσακ ο Ίκαρος πήγε στο 58-50, ο Σίμτσακ έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 60-53 για να κάνει ο ίδιος στο ξεκίνημα του 4ου το 62-53, με την Καβάλα να μένει κοντά αλλά να μην καταφέρνει να προσπεράσει. Ο Κόλεμαν μείωσε σε 65-62, αλλά ο Βρκιτς απάντησε με τρίποντο, ενώ όταν ο Κόλεμαν και ο Μίτροβιτς μείωσαν σε 73-71, ο Αγαδάκος έγραψε το 76-71 με καλάθι και φάουλ.

Ο Ίκαρος είχε σχεδόν διπλάσιες ασίστ, 20-11, αλλά η Καβάλα σούταρε με 66% στα δίποντα (49% ο Ίκαρος) με ριμπάουντ και λάθη να είναι ισορροπημένα. Ο Αγαδάκος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του φέτος με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 20 λεπτά, με τον Σταύρο Ελληνιάδη να λέει μετά το αμίμητο «δεν είχαμε τον Αλαμπί, αλλά είχαμε τον αναλαμπή» (αναφερόμενος στον ξένο που ήθελε ο Ίκαρος αλλά δεν πήρε). Πολύ καλοί Βρκιτς, Φαγιέ (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 3 τάπες) και Σίμτσακ για τον Ίκαρο, ο Κόλεμαν είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ για την Καβάλα με τον Στεφανίδη να ακολουθεί.

Η Καβάλα έμεινε στο 5-15, μαζί με τον Περιστέρι, πλέον, μοιράζονται τη 12η και τη 13η θέση της λίγκας. Το Περιστέρι έπεσε κι αυτό στο 5-15 μετά την ήττα του από τον ΚΑΟΔ με 87-75. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην πρώτη περίοδο, όταν ο ΚΑΟΔ μπήκε με 12-0 στο ματς, έφτασε στο 22-8, για να κλείσει με 33-19 το δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε στο 55-34 στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 64-42 λίγο μετά για να πάει στο 77-54 στο 33ο λεπτό. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους σε κανένα σημείο από το 11ο λεπτό και μετά, η χαμηλότερη διαφορά ήρθε στην εκπνοή σχεδόν του ματς, 86-75.

Ο ΚΑΟΔ σούταρε με 62% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα
(50% και 27% τα αντίστοιχα του Περιστερίου), σε ένα ματς που ήταν από νωρίς αρκετά χαλαρό με αποτέλεσμα… 46 λάθη από τις δύο ομάδες, 24-22.

Ο Πάλμερ έβαλε 20 πόντους, είχε 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα με 8/8 εντός παιδιάς για να κάνει 34 ranking, καταπληκτικός στο ματς, ενώ Νόουλς και Ρόου ήταν καλοί. Απ’ την άλλη, ο Μίτσελ είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαντωνίου έπαιξε 37 λεπτά και είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κερδισμένα φάουλ, αλλά και 7 λάθη, ενώ ο Σμους Πάρκερ στο ντεμπούτο του έπαιξε 27 λεπτά και είχε 15 πόντους και 5 λάθη με 5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/5 βολές.

Το Περιστέρι βρίσκεται πλέον σε δεινή θέση, είναι η μόνη μαζί με τον Πανελευσινιακό ομάδα της λίγκας που δεν έχουν νίκη εκτός έδρας, αμφότεροι μετρούν 0-10, αυτό κάνει πολύ δύσκολη τη μάχη για την παραμονή τους της τελευταίες 6 αγωνιστικές. Το μόνο που μπορεί να κάνει το Περιστέρι να ελπίζει είναι ότι ως το τέλος έχει Καβάλα, Ηλυσιακό, Άρη εντός έδρας, ματς δύσκολα μεν, αλλά στην έδρα του και με τη νίκη να επιβάλλεται.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας του Άρη με 84-72, παρότι το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει πιο ιδανικά για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» μπήκαν με 0-14 στο ματς, κρατώντας για περισσότερα από 5 λεπτά χωρίς πόντο τους αντιπάλους τους. Όμως, η τριάδα Παπαδόπουλου, Χαραλαμπίδη, Χάτσερ, ήταν «όλα τα λεφτά» για τον ΠΑΟΚ, ασταμάτητοι και οι βασικοί παράγοντες νίκης.

Μαζί έβαλαν 72 πόντους
, όσους όλος ο Άρης δηλαδή, μάζεψαν 18 ριμπάουντ, είχαν 7 ασίστ και 16 κερδισμένα φάουλ. Ο Χαραλαμπίδης είχε 31 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ με 3/8 δίποντα και 6/6 τρίποντα (!), ο Χάτσερ είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα με 7/15 εντός παιδιάς, ενώ ο Παπαδόπουλος έγραψε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ με 8/16 δίποντα. Οι τρεις τους είχαν και 15/18 βολές για να χαρίσουν στον ΠΑΟΚ τη νίκη.

Ο Άρης, χάρη στο καλό του ξεκίνημα, με τον Πελεκάνο καλύτερο παίκτη και τον Μπωχορίδη να ακολουθεί, έμεινε στο ματς μέχρι το 44-42 στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, για να πάει ο ΠΑΟΚ στο 58-46 λίγο πριν το 30ο λεπτό, με το 62-57 από το τρίποντου του Ασημακόπουλου στο 33ο λεπτό να είναι ουσιαστικά η τελευταία φορά που ο Άρης απείλησε. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα τα τελευταία 7 λεπτά του ματς, κάθε φορά που ο Άρης σκόραρε για να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους, ο ΠΑΟΚ είχε άμεσα την απάντηση και άνοιγε και πάλι τη διαφορά.

Οι νικητές είχαν και 9/16 τρίποντα
, δηλαδή 56%, με τον Άρη να γράφει 7/22 πίσω από τα 6.75 μέτρα. Ο ΠΑΟΚ πήγε στο 16-4 και έμεινε μαζί με τον Πανιώνιο, ενώ ο Άρης έπεσε στο 9-11 και ουσιαστικά δεν μπορεί να ανέβει πια πάνω από την 6η θέση.

Ο Πανιώνιος είναι κι αυτός στο 16-4 πλέον
, μετά το 77-62 επί του Ηλυσιακού, και μιλάμε ήδη για το καλύτερο ρεκόρ του σε κανονική περίοδο στην Α1 στα τελευταία 15 χρόνια, 16 νίκες είχε πετύχει το 1997-98, το 2006-07 και το 2008-09. Τώρα έχει άλλους 6 αγώνες για να τις ανεβάσει ακόμα περισσότερο. Μάλιστα, αυτή τη στιγμή, ακόμα και το απόλυτο ρεκόρ του σε πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ, το 21-5 του 1992-93, είναι «μέσα στο παιχνίδι», αν και δύσκολα θα καταφέρει να το πιάσει.

Με τον Ηλυσιακό ο Πανιώνιος χρειάστηκε ένα σερί 15-4 στο τέλος της 2ης περιόδου για να χτίσει διψήφια διαφορά στο ματς, κλείνοντας το ημίχρονο στο 43-30 και κρατώντας τον έλεγχο σε όλη την 3η περίοδο του αγώνα, η οποία και έκλεισε στο 57-49. Ο Πανιώνιος πήγε στο 62-49 και το 64-51 στο 33ο λεπτό, αλλά ο Ηλυσιακός απάντησε με ένα 0-9 με Δορκοφίκη, Αναγκόνιε και Χατζή για να μειώσει στο 37ο λεπτό σε 64-60.

Ο Γιάνκοβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής του 9-2
που ακολούθησε και χάρισε στον Πανιώνιο τη νίκη, έβαλε τους 7 πόντους ως το 73-62, με τον Μίλμπουρν να γράφει το 75-62 και το 77-62, σερί 13-2 για τον Πανιώνιο ως το τέλος του αγώνα. Οι «κυανέρυθροι» είχαν 55% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα και αυτό τους χάρισε τη νίκη (44% και 38% ο Ηλυσιακός) μαζί με το τραγικό 47% στις βολές που είχε ο Ηλυσιακός.

Ο Παππάς είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιάνκοβιτς 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ Πέιν και Μίλμπουρν ήταν αρκετά καλοί, όπως και ο Αθηναίου. Απ’ την άλλη, ο Στόγκλιν έγραψε μεν 16 πόντους, αλλά με 5/15 σουτ και 6 λάθη, οπότε ο Πανιώνιος την κέρδισε αυτή τη μονομαχία, ενώ ο Αναγκόνιε ήταν ο καλύτερος του Ηλυσιακού με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΟΡ έμεινε στο κατόπι του Πανιωνίου και του ΠΑΟΚ, αρκετά μακριά βέβαια, καθότι στο 13-7, πιθανότατα παίζει μόνος του για την 5η θέση ως το τέλος της κανονικής περιόδου. Η νίκη του επί του Απόλλωνα στην Πάτρα ήρθε με 65-75 και τους Κάρτερ, Κόμματο και Πετγουέι να κάνουν τη διαφορά. Ο Κάρτερ είχε ένα τρομερά πολύπλευρο παιχνίδι, 15 πόντοι με 5/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόμματος με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ με 4/10 τρίποντα, και τον Πετγουέι να γράφει 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3τάπες.

Ο Απόλλωνας είδε τον ΜακΚόλουμ να περιορίζεται στους 12 πόντους με 2/8 σουτ, τον Τέρνερ να έχει 8 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Πέτροβιτς 12 πόντους με 2/9 σουτ, οπότε ήταν εξ ορισμού δύσκολο να κερδίσει το ματς.

Ο ΑΓΟΡ μπήκε στο παρκέ με 4-14
και κράτησε τον έλεγχο σε όλη την πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισε στο 15-24, για να δει τον Απόλλωνα να πλησιάζει με τον Τέρνερ στο 31-32. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, ο Κόμματος και ο Ντούβνιακ έφεραν το ματς στο 37-40 στο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας με τον Πέτροβιτς και τον Γκραντ στο 27ο λεπτό κατάφερε να μπει μπροστά, 49-47, αλλά ως το τέλος της περιόδου ο Καλλινικίδης είχε γράψει το 54-56 για την ομάδα του. Στο 4ο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ δυσκολευόταν να πάρει τον έλεγχο του ματς, αλλά καθοριστικότερο σημείο πιθανότατα ήταν μετά το 62-61 του Πέτροβιτς στο 37ο λεπτό, το λέι απ του Τσόχλα και το τρίποντο του Κόμματου για το 62-67, με τον ΜακΚόλουμ να γράφει 2 λάθη εκατέρωθεν του τριπόντου, για να πάρει ο ΑΓΟΡ τη διαφορά που χρειαζόταν για να κερδίσει. Το νέο τρίποντο του Κόμματου για το 64-72 στο τελευταίο λεπτό ήταν και το κερασάκι στην τούρτα για τους Ρεθυμνιώτες.

Οι δυο «αιώνιοι» συνέχισαν κι αυτοί με νίκες, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός κέρδισε με 70-65 τον Κολοσσό στο ΣΕΦ, κάνοντας ένα πολύ κακό παιχνίδι σε ένα άδειο, λόγω τιμωρίας, γήπεδο, με τους παίκτες του να μην έχουν ιδιαίτερη όρεξη. Ο Κολοσσό πάλεψε πολύ, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός και παραλίγο να κάνει την έκπληξη.

Δύο σερί
, όμως, του Ολυμπιακού ήταν αυτά που του χάρισαν τη νίκη, ένα 11-0 το οποίο μετέτρεψε το 43-47 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου σε 54-47 υπέρ του Ολυμπιακού, κι ένα 12-0 το οποίο έκανε το 58-60 (μετά από το 2-11 του Κολοσσού) μέσα σε 3 λεπτά 68-60. Στο 58-60 ο Κολοσσός έχασε ευκαιρία με άστοχο τρίποντο του Κουμπούρα να βάλει πραγματικά προβλήματα στον αντίπαλό του.

Τα τρίποντα των Σλούκα και Παπανικολάου και ο Άντιτς
έφεραν το ματς στο 68-60 με τον Ολυμπιακό να κερδίζει. Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν άσχημα, είχαν 60% στις βολές, 45% στα δίποντα και 26% στα τρίποντα (83%, 45% και 20% τα αντίστοιχα του Κολοσσού), δείγμα του κακού αγώνα που έκαναν, εν μέρει λόγω της άμυνας των Ροδιτών, εν μέρει λόγω της δικής τους νωθρότητας. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ρυθμό σε κανένα σημείο του ματς για περισσότερα από 3-4 λεπτά, τα ριμπάουντ ήταν 40-41, τα λάθη ήταν 18-22 (40 συνολικά δηλαδή), οι ασίστ 18-14 και τα κλεψίματα 11-12.

Άντιτς, Χάινς, Λο, Πάουελ και Παπανικολάου
ήταν οι καλύτεροι του Ολυμπιακού, με τον Μπαρτζώκα να κάνει μάλλον το χειρότερο ροτέισον της περιόδου, ο Περπέρογλου έπαιξε 2 λεπτά, ο Σερμαντίνι 1, ο Πέρκινς 5, ο Κατσίβελης 3 και ο Γεωργάκης καθόλου, με τον Μαυροειδή να μένει εκτός (τραυματίας), τον Λο να παίζει 32 λεπτά, τον Χάινς 30, τον Παπανικολάου 28 και τον Σπανούλη 29. Ο Κολοσσός είδε τον Όσμπι να έχει 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ, τον Χάτεν να γράφει 13 πόντους και 4 κλεψίματα, αλλά οι υπόλοιποι δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν στην επίθεση όσο θα έπρεπε για να έρθει η έκπληξη.

Νίκη και για τον Παναθηναϊκό, 59-77 εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό,
με τα πράγματα να απλοποιούνται στην επανάληψη. Στο ξεκίνημα του ματς ο Παναθηναϊκός… δεν μπήκε στην αναμέτρηση, ο Πανελευσινιακός έγραψε ένα 12-0 για να πάει στο 12-4 στην αναμέτρηση, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα δικό τους 1-12 για το 13-16. Ο Πανελευσινιακός έμεινε μπροστά μέχρι και το 28-27 του 16ου λεπτού, το τρίποντο του Ξανθόπουλου και ο Μασιούλις με τον Γκιστ, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 28-34, για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-39.

Στην επανάληψη και ουσιαστικά στην 3η περίοδο κρίθηκε το ματς, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 35-47 με τρίποντο του Διαμαντίδη, περιόρισε τον αντίπαλό του στους 9 πόντους, έκλεισε την περίοδο στο 42-59 και με τρίποντο του Ξανθόπουλου πήγε στο 42-62 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» είχαν 11-18 τις ασίστ, 24-50 τα ριμπάουντ, αλλά ο Πανελευσινιακός 9-17 τα λάθη και 10-3 τα κλεψίματα. Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 40% στα τρίποντα (12/30) ενώ ο Πανελευσινιακός με 30%, με τους «πράσινους» να σουτάρουν περισσότερα τρίποντα από δίποντα. Ο Ξανθόπουλος είχε 10 ασίστ και ο Ούκιτς 6 (οι δυο τους 16 από τις 18 του Παναθηναϊκού), ο Διαμαντίδης είχε 20 πόντους με 6/8 τρίποντα, ο Γκιστ 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ απ’ όσους αγωνίστηκαν δεν σκόραραν μόνο ο Μπράμος (έπαιξε 25 λεπτά) και ο Σκορδίλης (έπαιξε 15 δευτερόλεπτα).

Ο Πανελευσινιακός με 4-16 είναι ακόμα το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, μόνος τελευταίος, μάλλον θα χρειαστεί (τουλάχιστον) 3 νίκες στα παιχνίδια του με Πανιώνιο (εντός), Απόλλωνα (εκτός), ΠΑΟΚ (εντός), Ολυμπιακό (εκτός), Ίκαρο (εντός) και ΚΑΟΔ (εκτός). Το γεγονός ότι παίζει με 3 από τους 4 πρώτους κάνει το έργο του για παραμονή σχεδόν ακατόρθωτο.

Athlenda: κάνοντας τα όνειρα των νέων ταλέντων πραγματικότητα!

Για έναν πιτσιρικά με όνειρα για καριέρα το μπάσκετ υπάρχει παντού γύρω του. Λίγα έχουν …