Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Aces, Γ.Σ. Κυψέλης!

Μεγάλες νίκες για Aces, Γ.Σ. Κυψέλης!

Οι Aces κέρδισαν με 52-48 τα Χώματα για την 7η αγωνιστική του Ε ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ ο Γ.Σ. Κυψέλης πήρε τη νίκη με 56-55 επί των Gademians. Ο Ρεμπελιακός ανάγκασε την El Chapu στην πρώτη της ήττα, 69-47, ενώ οι Byron Celtics νίκησαν με 54-41 τους Mentores.

El Chapu – Ρεμπελιακός 47-69

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε την El Chapu με 47-69 μπαίνοντας στο ματς με 0-5 από τον Ηλιάκη και 2-14 με Πλεξουσάκη και Τουλικάρογλου, για να απαντήσει ο Καναρίδης για το 5-14. Ο Λαρεντζάκης απάντησε για το 5-17, ενώ μετά το σκορ του Ζαφειρόπουλου ο Ρεμπελιακός έφτασε στο 8-28 με Καρρά και Σαρρή. . Η El Chapu σκόραρε με τον Μουγκαράκη και τον Τσουφη για το 13-29, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ηλιάκη στο 13-35. Στην επανάληψη ο Ζωτος με τον Ζαφειρόπουλο σκόραραν για το 18-39, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με Λαρεντζάκη και Ηλιάκη για το 18-44. Στο 27-46 μείωσε η El Chapu με τον Μουγκαράκη, για να φτάσουν Πλεξουσάκης και Ηλιάκης τον Ρεμπελιακό στο 27-51. Γιαννόπουλος Κ. και Ζώτος απάντησαν για το 34-53. Ο Παπασωτηρίου με τον Ηλιάκη έγραψαν το 35-60, με τον Γιαννόπουλο Θ. και τον Καναρίδη να απαντούν για το 45-64 πριν ο Τουλικάρογλου με τον Ηλιάκη κλείσουν το ματς στο 47-69.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 31 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σαρρής 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την El Chapu ο Τσουφης είχε 11 πόντους, ο Ζαφειρόπουλος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

.

Γ.Σ. Κυψέλης – Gademians 56-55

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 56-55 τους Gademians μπαίνοντας καλύτερα στο ματς με 5-0 και 11-8 για να απαντήσουν οι Gademians για το 11-10 και το 13-16 και να φτάσουν ως το 15-20. Ο Γ.Σ. Κυψέλης αντέδρασε, ισοφάρισε στο 20-20 και το 25-25 για να τρέξει ένα 8-0 και να κλείσει το ημίχρονο στο 33-25. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε και έφτασε ως το 37-27 και το 39-29, για να προσπαθήσουν οι Gademians να απαντήσουν, 39-33 και 41-38 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 48-42 και τον Γ.Σ. Κυψέλης να φτάνει στην 4η περίοδο στο 53-35 και το 55-46. Οι Gademians απάντησαν για να πλησιάσουν σε 55-51 και να ισοφαρίσουν σε 55-55 αλλά το παιχνίδι κρίθηκε από μία βολή, 56-55 για τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Πατσιούρας 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αργυρόπουλος 5 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Κατιάκος είχε 29 πόντους και 20 ριμπάουντ, ο Μπιτερνας 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Aces – Χώματα 52-48

Οι Aces κέρδισαν τα Χώματα με 52-48 μπαίνοντας στο ματς με 5-0 με τον Φελεμέγκα, για να απαντήσουν τα Χώματα με τον Τσελια και τον Ποζιόπουλο για να φτάσουν στο 9-12. Ο Φελεμέγκας απάντησε για το 15-12 με τρίποντα, ενώ ο Μαγγανας έγραψε το 17-14 λίγο μετά με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Γκάτση Σ. στο 18-17. Στη 2η περίοδο ο Τσέλιας με τον Γκάτση Σ., τον Καραμανλή και τον Ποζιόπουλο έφεραν το ματς στο 19-29 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Φελεμέγκα στο 24-29. Στην επανάληψη ο Κουπας με τον Μαγγανα μείωσαν σε 30-33 με τον Ποζιόπουλο να απαντά αλλά τους Aces με τον Καπέτη και τον Φελεμέγκα να ισοφαρίζουν τον αγώνα σε 37-37, για να κλείσει ο Ποζιόπουλος το δεκάλεπτο στο 37-40. Στην 4η περίοδο ο Φελεμέγκας έγραψε δύο τρίποντα με ένα καλάθι του Μαγγανά στο ενδιάμεσο για το 45-42 της ομάδας τους, αλλά τα Χώματα απάντησαν για να προσπεράσουν με Τσέλια και Γκάτση Σ. σε 47-48. Όμως, ο Φελεμέγκας είπε την τελευταία λέξη στο ματς για το 52-48 των Aces.

Για τους νικητές ο Φελεμέγκας είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Μαγκαννάς 7 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Καπέτης 4 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Γκάτσης Σ. είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ποζιόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Mentores – Byron Celtics 41-54

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 41-54 τους Mentores με το παιχνίδι να ξεκινά με 4-6 για να πάμε στο 9-8 για τους Mentores με το δεκάλεπτονα κλείνει στο 9-10 για να πάμε στο 9-14 για τους Byron Celtics λίγο αργότερα. Οι Mentores απάντησαν ξανά και προσπέρασαν με 17-14 για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-20. Στην επανάληψη οι Byron Celtics πήγαν στο 20-24 και το 23-26 πριν ξεφύγουν με 25-33 στο 30ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 στο 25-37 για να απαντήσουν και πάλι οι Mentores για το 31-37. Την επόμενη φορά που οι Byron Celtics πέρασαν τους 10 πόντους στο προβάδισμα κρίθηκε πια και το παιχνίδι, από το 33-42 στο 37-47 για να φτάσουμε στο 37-51 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κουράκος είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Σαχινίδης 6 πόντους, 5 ασίστ και 7 κλεψίματα. Για τους Mentores ο Αβραμίδης είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσίκας 5 πόντους και 7 ριμπάουντ.