Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Γιανγκ Μπόυζ, Α.Ε.Π.Ε.!

Νίκες για Γιανγκ Μπόυζ, Α.Ε.Π.Ε.!

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν με 82-63 την Αττική για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ η Α.Ε.Π.Ε. επικράτησε με 45-37 των Θαλασσόλυκων. Οι Miners νίκησαν με 64-56 τον Γ.Σ. Κυψέλης, με τους Cleveland Paraliers να παίρνουν με 55-52 το ροζ φύλλο απέναντι στους Big Ballers.

Γιανγκ Μπόυζ – Αττική 82-63

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν την Αττική με 82-63 με το ματς να ξεκινά με 8-0 για του νικητές με τον Ναουμη και τον Κρανιώτη, για να απαντήσουν ο Μαργελος με τον Χατζακη και να μειώσει η Αττική σε 12-9. Ο Τιμπας με τον Κρανιώτη έτρεξαν ένα 10-0 ως το 22-9 με τον Χατζημιχαήλ να πηγαίνει το παιχνίδι στο 25-9 και τον Παπακωνσταντίνου να ολοκληρώνει ένα 18-0 της ομάδας του για το 30-9. Η Αττική προσπάθησε με τον Μαργελο να απαντήσει αλλά ο Κρανιώτης με τον Ναούμη έφεραν το ματς στο 40-12. Ο Χατζής και ο Χριστοδούλου απάντησαν για το 42-19, ενώ ο Αλαντίν έκλεισε το ημίχρονο στο 44-21. Η Αττική πλησίασε ακόμα περισσότερο, έφτασε με τον Μαργελο στο 3ο δεκάλεπτο ως το 46-31. Οι Γιανγκ Μπόυζ απάντησαν με τον Ναουμη και τον Παπακωνσταντίνου για ένα 8-0 που τους έφερε στο 54-31, με το Μαργελο και τον Χατζή να κλείνουν την περίοδο στο 63-41. Ο Χατζημιχαήλ ανέβασε και πάλι τη διαφορά ως το 66-41, ενώ ο Παπακωνσταντίνου έγραψε το 70-43. Ο Μαργελος έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους και ο Χατζάκης πρόσθεσε άλλους 2 για το 72-53, με τον Τιμπα να απαντά με 8 δικούς του για το 80-53, με το παιχνίδι να λήγει με ένα 2-10 της Αττική για το 82-63.

Για τους νικητές ο Τιμπας είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Παπακωνσταντίνου 22 πόντους, ο Ναούμης 17 πόντους, ο Χατζημιχαήλ 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για την Αττική ο Μαργελος είχε 38 πόντους και 4 κλεψίματα και ο Χατζάκης 8 πόντους και 4 ασίστ.

Θαλασσόλυκοι – Α.Ε.Π.Ε. 37-45

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Θαλασσόλυκους με 37-45 σε έναν αγώνα που οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν πολύ καλά, με τον Σκαρμέα και τον Δασκαλάκη έφτασαν στο 11-2 στο ξεκίνημα, πριν ο Κωνσταντίνου με τον Δεδεμαδη απαντήσουν για το 12-11. Ο Τεντόμας με τον Λέντζο Φ. έφεραν τον αγώνα στο 20-12 στο τέλος του ημιχρόνου, για να γράψει ο Καραγιαννίδης το 26-12 μετά από ένα τρίποντο του Τεντόμα στις αρχές τις επανάληψης. Ο Κωνσταντίνου έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους, με τον Καραγιαννίδη να απαντά για το 29-16, πριν ο Κωνσταντίνου μειώσει σε 29-21. Ο Τσάμης έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους με τον Κωνσταντινόπουλο να ισοφαρίζει σε 31-31. Ο Κωνσταντίνου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, που έτρεξε ένα 0-11 σερί για να ξεφύγει με 33-42 πριν ο Δασκαλάκης με τον Καραγιαννίδη μειώσουν σε 37-42, με την Α.Ε.Π.Ε. να παίρνει τελικά τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσάμης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Τεντόμας 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Big Ballers – Cleveland Paraliers 52-55

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 52-55 τους Big Ballers σε ένα ματς που κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-6 για τους νικητές από τον Ντασκα και τον Κοντοπυράκη, για να απαντήσουν οι Big Ballers με τον Νικολαΐδη, τον Ιωαννίδη και τον Λόντο για το 10-9, με την περίοδο να κλείνει στο 10-12 από τον Γκορτζη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαζαρακας έφερε το ματς στο 16-14, με τον Συρμο Χ. να απαντά για το 16-20, πριν ο Κοντοπυράκης φέρει το ματς στο 19-25 για να ξεφύγουν οι Cleveland Paraliers με 10 πόντους λίγο μετά. Ο Πετράκης απάντησε, αλλά ο Συρμος Χ. έγραψε το 24-33 για την ομάδα του, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κυριαζίδη. Στην επανάληψη ο Πιτλογλου με τον Κωνσταντίνου έγραψαν το 28-37, για να απαντήσουν οι Big Ballers με τον Μπιζίκο πλησιάζοντας σε 36-37. Ο Κωνσταντίνου σκόραρε ξανά για το 36-39, αλλά ένα 7-0 από Νικολαΐδη και Μαζαρακα έφερε τους Big Ballers μπροστά, 43-39. Ο Ντασκας με τον Φωτόπουλο ισοφάρισαν τον αγώνα στο 46-46, με τον Λόντο να απαντά για το 49-46. Ο Κοντοπυράκης μείωσε και ο Ντασκας έφερε μπροστά την ομάδα του, 49-50. Ο Μπιζίκος απάντησε για το 52-51, με τον Κωνσταντίνου να γράφει το 52-53 μια επίθεση πριν το τέλος. Σε αυτή οι Big Ballers δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με αποτέλεσμα οι Cleveland Paraliers να πάρουν τη νίκη!

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 6 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Γκορτζης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Big Ballers ο Μπιζικος είχε 13 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Λόντος 11 πόντους, όσους και ο Μαζαρακας.

Γ.Σ. Κυψέλης – Miners 56-64

Οι Miners κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 64-56 παρότι η δεύτερη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, 10-0 από τον Παπουτσή και τον Αγγελόπουλο. Οι Miners απάντησαν γρήγορα, ο Αγαθος με τον Χασομέρη και τον Σταματίου ήταν που μείωσαν σε 15-10, πριν ο Παπουτσής σκοράρει για το 19-10 της ομάδας του. Ο Χασομέρης με τον Σταματίου μείωσαν σε 19-16, ενώ μαζί με τον Αγαθο έφεραν το ματς στο 21-20. Ο Τραντζας κράτησε μπροστά τον Γ.Σ. Κυψέλης, αλλά οι Miners μέχρι το ημίχρονο είχαν προσπεράσει, Χρονόπουλος, Ράπτης και Χασομέρης έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 32-35. Στην επανάληψη ο Παπουτσής με τον Πατσιουρα και τον Δερβίση σκόραραν για το 39-37 του Γ.Σ. Κυψέλης, με τον Σταματίου και τον Αγαθο να απαντούν για το 41-45. Ο Τραντζας μείωσε στον πόντο, αλλά ένα 0-10 από τον Χασομέρη και τον Σταματίου έφερε το ματς στο 45-55 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Πατσιουρας προσπάθησε να μειώσει, 50-55, με τον Αγγελόπουλο να γράφει το 52-57, αλλά ο Χασομέρης με τον Σταματίου απάντησαν για το 54-62 με το ματς να κλείνει υπέρ των Miners.

Για τους νικητές ο Χασομέρης είχε 24 πόντους, ο Σταματίου 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Αγαθος 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Αγγελόπουλος είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τραντζας 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπουτσής 11 πόντους και ο Ορφανουδάκης 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.