Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Τεράστια νίκη για Άφοβο!

Τεράστια νίκη για Άφοβο!

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε με 55-51 τη Victorious για την 9η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να συνεχίσει την πολύ καλή του πορεία στο πρωτάθλημα. Οι Run ‘n’ Gun νίκησαν με 71-60 τους Byron Celtics και συνέχισαν αήττητοι στο γκρουπ.

Άφοβος Σεπολίων – Victorious 55-51

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε τη Victorious με 55-51 αναγκάζοντάς την στη 2η ήττα της τη φετινή σεζόν. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τη Victorious που μετά το 3-2 από τον Λοράνδο προηγήθηκε με 4-14 στο πρώτο δεκάλεπτο από Χριστόπουλο, Παγουλάτο και Νικηφόρο. Στη 2η περίοδο ο Καραντζούνης άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά και έφτασε ως το 9-14, με τον Θεοδωρόπουλο να απαντά για το 9-19. Ο Καραντζούνης με τον Συσκάκη ήταν που έβαλαν μπροστά τον Άφοβο Σεπολίων τρέχοντας σερί 11-0 για το 20-19, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-21. Στην επανάληψη ο Παγουλάτος σκόραρε για το 23-25, ενώ μετά τον ισοφάριση του Ντουφα, ο Χριστόπουλος έφερε τον αγώνα στο 25-33 με τον Αντωνίου να γράφει το 28-35. Ο Άφοβος Σεπολίων με τον Λοράνδο και τον Συσκάκη μείωσε σε 35-36, για να ισοφαρίσει ο Καραντζούνης στο 30ο λεπτό σε 39-39. Στην 4η περίοδο ο Ντούφας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 42-41, με τον Χριστόπουλο να απαντά για το 42-46. Ο Λοράνδος έβαλε μπροστά τον Άφοβο Σεπολίων με 47-46, ενώ ο Ντούφας με τον Καραντζούνη έγραψαν το 52-49. Ο Θεοδωρόπουλος απάντησε, με τον Καραντζούνη να σκοράρει από τη γραμμή για το 55-51 και τη νίκη του Άφοβου Σεπολίων.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 27 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λοράνδος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ντούφας 10 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τη Victorious ο Χριστόπουλος είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θεοδωρόπουλος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Run ‘n’ Gun – Byron Celtics 71-60

Οι Run ‘n’ Gun συνέχισαν αήττητοι στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 71-60 τους Byron Celtics. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους Byron Celtics με τον Γιουβεντίδη και τον Αγγελόπουλο, για να γράψουν ο Μακρυμίχαλος με τον Σαχινίδη το 6-16. Ο Καραλής απάντησε για να μειώσει σε 10-18 στο δεκάλεπτο, ενώ ο Ρήγας με τον Πανδή βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 16-18. Ο Γιουβεντίδης κράτησε μπροστά τους Byron Celtics με τον Γρυλάκη και τον Καραλή να ισοφαρίζουν το ματς στο 20-20. Ο Αντωνίου με τον Πανδή έγραψαν το 25-22, με τον Γιουβεντίδη και τον Αγγελόπουλο να απαντούν και τους Byron Celtics να κλείνουν το ημίχρονο στο 25-28. Στην επανάληψη ο Μανιατόπουλος σκόραρε για το 25-30, ενώ ο Μακρυμίχαλος έγραψε το 27-33 λίγο μετά. Ο Χιώτης με τον Παράσχο απάντησαν για το 34-35, αλλά ο Μανιατόπουλος κράτησε τους Byron Celtics μπροστά, 37-39. Ο Καραλής με τον Χιώτη και τον Παράσχο απάντησαν για το 44-41, με τον Παππά να ισοφαρίζει και τον Πανδή να κλείνει την περίοδο στο 51-44 για τους Run ‘n’ Gun. Στο 4ο δεκάλεπτο Αντωνίου με τον Καραλή έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 16-0 για το 60-44, με τον Παππά να μειώνει σε 60-48. Ο Ρήγας με τον Καραλή σκόραραν για το 68-52, με τους Byron Celtics να μειώνουν με Αλέξη και Γιουβεντίδη στο τελικό 71-60.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 24 πόντους, ο Πανδής 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χιώτης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αντωνίου 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Byron Celtics ο Γιουβεντίδης είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παππάς 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.