Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Χώματα, Byron Celtics

Νίκες για Χώματα, Byron Celtics

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 57-53 την X-Team για την 6η αγωνιστική του Ε ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ τα Χώματα επικράτησαν με 71-65 του Γ.Σ. Κυψέλης. Οι Gademians κέρδισαν με 54-41 τους Mentores, ενώ νίκη είχαμε και για τον Ρεμπελιακό, 69-48 επί των Faiters.

Ρεμπελιακός – Faiters 69-48

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Faiters με 69-48 μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς, με τον Πλεξουσάκη, τον Ηλιάκη και τον Κοντογεώργη έφτασε στο 14-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, για να απαντήσουν ο Κολλας με τον Κοντινο προσπαθώντας να μειώσουν, 17-7 για τους Faiters. Ο Ρεμπελιακός με τον Τουλικάρογλου και τον Πλεξουσάκη απάντησε για το 22-7, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-9 και τους Faiters να απαντούν για το 24-13 στη συνέχεια και το 26-17 με τον Κωνσταντίνου. Ο Ρεμπελιακός απάντησε για το 31-19 με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-21. Στην επανάληψη ο Ηλιάκης έφερε την ομάδα του στο 37-22 με τους Faiters να απαντούν για το 37-24 με τον Φιλακουρίδη και τον Σαρρή με τον Κοντογεώργη και τον Ηλιάκη να γράφουν το 49-27. Οι Faiters με τον Κωνσταντίνου, τον Κολλα και τον Κοντινο σκόραραν για το 50-36, αλλά ο Ρεμπελιακός απάντησε με Λαρεντζάκη και Πλεξουσάκη για το 57-36. Ο Κοντινος με τον Καφφετζακη σκόραραν για το 60-42, αλλά ο Ηλιάκης με το Σαρρή έκλεισαν το ματς στο 69-48.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 26 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Πλεξουσάκης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Σαρρής, 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Faiters ο Κοντινος είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κολλας 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

.

Byron Celtics – X-Team 57-53

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 57-53 την X-Team πετυχαίνοντας στο 2ο ημίχρονο μια απίστευτη ανατροπή, αφού βρέθηκαν να χάνουν ως και με 21 πόντους διαφορά. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την X-Team που με τον Βουλγαρη, τον Νάσσιο και τον Κουτρη προηγήθηκε με 2-13 στο ξεκίνημα. Οι Byron Celtics απάντησαν για να μειώσουν σε 6-14 με τον Γιουβεντίδη και λίγο μετά να πλησιάσουν με τον ίδιο και τον Κουράκο σε 14-16. Όμως, η X-Team κράτησε τον έλεγχο, ο Κουτρης με τον Βήχο την έφεραν στο 14-23 για να πάει ως το 17-32 στο ημίχρονο με τον Νάσσιο και τον Μαιπα. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε περισσότερο, το σερί της X-Team έφτασε στο 3-15 για να τη φέρουν ο Μαιπας με τον Καπανιάρη στο 19-38. Μετά την απάντηση του Λεπτάκη, η X-Team έφτασε στο 25-46 με τον Καπανιάρη, για τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Η απάντηση των Byron Celtics ήταν άμεση, όμως, με σερί 9-0 κατάφεραν να πλησιάσουν με τον Μανιατόπουλο σε 30-46 στο 30ο λεπτό, για να ρίξει ο Λεπτάκης τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους λίγο μετά, 39-48, σερί 14-2. Η X-Team απάντησε με τον Νάσσιο και τον Μαιπα για να φτάσει στο 40-53, αλλά το ματς έκλεισε με ένα τρομερό 17-0 των Byron Celtics, που άλλαξαν πλήρως την εικόνα του ματς και πήραν τη νίκη με 57-53.

Για τους νικητές ο Γιουβεντίδης είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κουράκος 17 πόντους και 4 ασίστ, ο Μανιατόπουλος 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Νάσσιος είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Κούτρης 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Μαιπας 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

Γ.Σ. Κυψέλης – Χώματα 65-71

Τα Χώματα κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 65-71 με το παιχνίδι να ξεκινά καλύτερα για ους νικητές, που μετά το αρχικό 4-6 πήγαν στο 8-18 και το 10-23. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε και στη 2η περίοδο μείωσε το σκορ, από το 16-26 φτάσαμε στο 21-26 και το 25-28 για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-33. Στο 3ο δεκάλεπτο Γ.Σ. Κυψέλης κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ, από το 32-35 πήγε στο 39-38 για να καταφέρουν τα Χώματα να απαντήσουν για το 43-45 του 30ου λεπτού. Τα Χώματα κράτησαν τον έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο, ανέβασαν τη διαφορά από το 48-53 στους 10 πόντους, 50-60, την κράτησαν εκεί ως το 60-70 και κατάφεραν να κρατηθούν στη θέση του οδηγού, 65-71.

Για τους νικητές ο Γκάτσης Σ. είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Ποζιόπουλος 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Καραμανλής 10 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Παπουτσής είχε 24 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αργυρόπουλος 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Πατσιούρας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Mentores – Gademians 41-54

Οι Gademians κέρδισαν τους Mentores με 41-54 έχοντας το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδ. Το ματς ξεκίνησε με 4-8 για τους νικητές με τον Κατιάκο για να πάνε λίγο αργότερα στο 7-17 με τον Δημόπουλο πριν οι Mentores καταφέρουν με τον Τάτση και τον Αβραμίδη να μειώσουν σε 12-19. Οι Gademians απάντησαν και με τον Τακμάκη και τον Σιδηρόπουλο έφτασαν στο 17-32 για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-34. Στην επανάληψη ο Αδαμόπουλος με τον Τακμάκη έφεραν το ματς στο 23-40 για να πάμε στο 28-47 λίγο μετά, πριν οι Mentores απαντήσουν για το 34-47 του 30ου λεπτού. Ο Βαρθολομαίος σκόραρε για το 34-51, ο Βασιλειάδης απάντησε για το 38-51, με το ματς να κλείνει στο 41-54.

Για τους νικητές ο Σιδηρόπουλος είχε 16 πόντους, ο Κατιάκος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Αβραμίδης είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τάτσης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.