Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Τουβλέικερς, Red-dicolo!

Νίκες για Τουβλέικερς, Red-dicolo!

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν τους Κέρβερους με 70-66 για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Red-dicolo επικράτησαν με 46-41 των Σφυριών, ενώ οι Pistons νίκησαν με 59-51 την Alondra B.C.. Τέλος, οι Shooting Stars πήραν το ροζ φύλλο επί της Boom Shakalaka με 67-42.

Κέρβεροι – Τουβλέικερς 66-70

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν τους Κέρβερους με 66-70 με το ματς να ξεκινά με 13-18 στο πρώτο δεκάλεπτο για τους νικητές, που ανέβασαν τη διαφορά τους ως το ημίχρονο, καθώς το 13-19 της 2ης περιόδου μας έφερε στην ανάπαυλα με 26-37. Στην 3η περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 19-19, για να πάμε στο 45-56 στο 30ο λεπτό, με τους Κέρβερους να παλεύουν για την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο, το 21-14 τους έφερε πολύ κοντά, αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη, 66-70 για τους Τουβλέικερς.

Για τους νικητές ο Λαζαρου είχε 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Λιβαδας 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Αλαναριτης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Καρυδης είχε 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Συλιγνάκης 14 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Κανέλλος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Τα Σφυριά 46-41

Οι Red-dicolo κέρδισαν τα Σφυριά με 46-41 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τα Σφυριά που μετά το 4-4 προηγήθηκαν με 4-10 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο το σκορ πήγε στο 6-17 για τα Σφυριά, που έφτασαν στο 10-20 και το 10-25 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 12-29. Στην 3η περίοδο μετά το 14-32 οι Red-dicolo άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά για να τρέξουν ένα σερί 17-0 το οποίο τους έφερε στο 31-32 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, μετά το 31-34 οι Red-dicolo προσπέρασαν με 35-34 με τα Σφυριά να απαντούν για το 35-38. Το ματς πήγε στο 41-38 για τους νικητές, με τα Σφυριά να πλησιάζουν δυο φορές στον πόντο, 41-40 και 42-41, αλλά τους Red-dicolo να έχουν τον τελευταίο λόγο στο ματς.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 15 πόντους, ο Κρικας Κ. 12 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Νίκου 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σαμέρας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Alondra B.C. – Pistons 51-59

Οι Pistons κέρδισαν την Alondra B.C. με 51-59 παίρνοντας τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησαν στο παρκέ. Μπήκαν με 8-21 στην πρώτη περίοδο, για να μεγαλώσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους ως την ανάπαυλα, καθώς το 9-18 του δεύτερου δεκαλέπτου τους έφερε στο 17-39. Η Alondra B.C. άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά στην επανάληψη, στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν στο 33-53 με το 18-6 της 4ης περιόδου να τη φέρνει σε μονοψήφια απόσταση, αλλά να μην μπορεί να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κοντογιάννης 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μαράντος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γιαννατσής είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Shooting Stars – Boom Shakalaka 67-42

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 67-42 την Boom Shakalaka σε ένα ματς που ξεκίνησε καλύτερα για την Boom Shakalaka, που προηγήθηκε με 12-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο άλλαξε το σκηνικό του αγώνα, το επιμέρους 16-4 των Shooting Stars έφερε το ματς στο 28-22 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο το ματς έμεινε ισορροπημένο, 15-15, για να φτάσουμε στο 43-37 στο 30ο λεπτό. Όμως, η 4η περίοδος ανήκε απόλυτα στους Shooting Stars, που με επιμέρους σκορ 24-5 έφτασαν στη νίκη με 67-42.

Για τους νικητές ο Σαλτούρος είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γεωργόπουλος 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σταύρου 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Κουβατης είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ηλιόπουλος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.