Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Ρεμπελιακό, Red Devils!

Νίκες για Ρεμπελιακό, Red Devils!

Οι Red Devils κέρδισαν με 61-58 τους Nikea Lions για να παραμείνουν στο κυνήγι των πρώτων θέσεων του ομίλου μετά τη 13η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Α1 για το «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ο Ρεμπελιακός επικράτησε με 74-62 των Superhonics για να συνεχίσει ψηλά, κυνηγώντας την Dirtus Bologna.

Nikea Lions – Red Devils 58-61

Οι Red Devils κέρδισαν με 58-61 τους Nikea Lions για να πάρουν οριακά και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, ώστε να έχουν το πλεονέκτημα στο τέλος σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Το παιχνίδι ήταν σκληρό ντέρμπι από την αρχή του, οι Nikea Lions μπήκαν με 4-2 για να φτάσουν στο 8-6. Οι Red Devils απάντησαν για να προσπεράσουν με 8-12 και 10-15 με τους Nikea Lions να τους πιάνουν πολύ γρήγορα, 15-16 η περίοδος. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Red Devils έφτασαν στο 15-20 για να προηγηθούν με 18-26 και 22-28, φτάνοντας στο 26-32 και το 27-34 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Nikea Lions πλησίασαν σε 31-34 για να απαντήσουν οι Red Devils για τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, από το 33-42 έφτασαν στο 34-50 και το +16. Οι Nikea Lions μάζεψαν τη διαφορά ως το 30ο λεπτό, 39-50 η περίοδος, αλλά βρέθηκαν ξανά πίσω με 16 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, 42-58. Απάντησαν με σερί 13-0 για να πλησιάσουν ως το 55-58, με τους Red Devils να αντιδρούν, 55-60. Οι Nikea Lions έφτασαν ως το 58-60, αλλά οι Red Devils ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 58-61.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 30 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Στόλης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Nikea Lions ο Χατζηγεωργίου είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ξανθάκης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φυρος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Superhonics – Ρεμπελιακός 62-74

Οι Ρεμπελιακός κέρδισε με 62-74 τους Superhonics για να κρατήσει την επαφή του με την κορυφή του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 και 6-5 για τους Superhonics με τον Ρεμπελιακό να απαντά για το 6-15 με σερί 0-10. Οι Superhonics πλησίασαν στο 12-17 για να κλείσει ο Ρεμπελιακός το δεκάλεπτο στο 13-20 και να φτάσει στο 15-25 και το 17-30 στη 2η περίοδο. Οι Superhonics κατάφεραν να αντιδράσουν και με 11-5 δικό τους πλησίασαν σε 30-35 για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-37. Στην επανάληψη οι Superhonics μείωσαν μέχρι τον πόντο στο 43-44 από το 38-44, ενώ λίγο μετά ισοφάρισαν σε 52-52 για να προηγηθούν με 54-52. Ο Ρεμπελιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου, 54-56, και έφτασε στο 56-71 στο 4ο δεκάλεπτο με σερί 2-19, με τους Superhonics να μειώνουν στο τέλος σε 62-74.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καρράς 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Φλόκαλης 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 12 πόντους και 5 κλεψίματα. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γογιος 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.