Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ζωντανοί οι Byron Celtics, 23-0 οι Run ‘n’ Gun!

Ζωντανοί οι Byron Celtics, 23-0 οι Run ‘n’ Gun!

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 72-69 τους Αστέρες B.C. για τη 16η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στα νοκ άουτ. Οι Run ‘n’ Gun συνέχισαν αήττητοι στη σεζόν, μετά την οριακή νίκη τους στην παράταση με 74-71 επί της Victorious.

Αστέρες B.C. – Byron Celtics 69-72

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 69-72 τους Αστέρες B.C. με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές που μετά το αρχικό 6-5 έτρεξαν σερί 0-12 για να προηγηθούν με 6-17. Ο Αστέρες B.C. μείωσαν σε 12-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-20. Στη 2η περίοδο οι Byron Celtics έφτασαν στο 14-29 και στη συνέχεια στο 15-38, ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-18, με τους Αστέρες B.C. να μειώνουν μετά το 17-40 σε 23-40 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το ματς έφτασε ως το 24-42, και στη συνέχεια οι Αστέρες B.C. άρχισαν να ανατρέπουν τη διαφορά, μείωσαν σε 33-42 αρχικά, ενώ μετά το 35-48 και το 38-51 έφτασαν στο 42-53 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο η διαφορά έμεινε στους 10 πόντους ως το 45-55, με τους Αστέρες B.C. να πλησιάζουν για το 50-55. Οι Byron Celtics απάντησαν για το 50-60, με τη διαφορά να πέφτει στο σουτ, 57-60, στη συνέχεια. Οι Byron Celtics πήγαν στο 57-64, με τον Μαγκαφά να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους με δυο μεγάλα τρίποντα για το 65-64. Ο Γιουβεντίδης έφερε το ματς στο 66-68 με τον Μαγκαφά να απαντά με δικό του τρίποντο για το 69-68 των Αστέρων B.C.. Ο Παππάς έγραψε κι αυτός τρίποντο για το 69-71 με τους Byron Celtics να κλέβουν την μπάλα και με 1/2 βολές του Παππά να πηγαίνουν στο 69-72 με τους Αστέρες B.C. να αστοχούν σε δύο τρίποντα ισοφάρισης στην εκπνοή του αγώνα.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου δεν είχαν αναρτηθεί στατιστικά για τον αγώνα.)

Run ‘n’ Gun – Victorious 74-71παρ.

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τη Victorious με 74-71 στην παράταση για να διατηρήσουν το αήττητό τους ανέπαφο. Το ματς ξεκίνησε με 4-8 για τη Victorious από τον Θεοδωρόπουλο και τον Παγουλάτο, για να απαντήσει ο Παράσχος. Ο Καραλής έφερε το ματς στο 11-8, με τον Λιανό να ισοφαρίζει και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-11. Στη 2η περίοδο ο Χιώτης με τον Πανδή σκόραραν για το 20-13 των Run ‘n’ Gun με τον Χρυσανθακόπουλο και τον Λιανό να απαντούν για το 22-20. Ο Πανδής έφερε την ομάδα του στο 28-20 για να γράψει ο Παράσχος το 31-20 με το ημίχρονο να κλείνει στο 9-20 από τον Χρυσανθακόπουλο και τον Λιανό για τη Victorious. Στην επανάληψη η Victorious πλησίασε με τον Χριστόπουλο και τον Χρυσανθακόπουλο σε 43-41, με τον Αντωνίου και τον Καταλή να απαντούν, 47-41. Ο Πανδής έφερε το ματς στο 51-45, ενώ λίγο μετά οι Run ‘n’ Gun έφτασαν στο 57-45. Ο Θεοδωρόπουλος με τον Καραμπάτσο απάντησαν για το 57-50 στο 30ο λεπτό, ενώ έφτασαν στο 0-11 το σερί της ομάδας τους για το 57-56 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Λιανός με τον Χρυσανθακόπουλο έδωσαν προβάδισμα στη Victorious στην 4η περίοδο, 59-62, ενώ ο Παγουλάτος έγραψε το 61-64. Ο Καραμπάτος έφερε την ομάδα του στο 62-68, αλλά ο Χιώτης με τον Αντωνίου έτρεξαν σερί 6-0 για το 68-68 και την παράταση. Εκεί οι Run ‘n’ Gun προηγήθηκαν με τον Χιώτη με 71-68, για να ισοφαρίσει ο Θεοδωρόπουλος σε 71-71. Όμως, ο Χιώτης και 1/2 βολές από τον Καραλή ήταν που έκριναν τον αγώνα, 74-71 για τους Run ‘n’ Gun.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Πανδής 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αντωνίου 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τη Victorious ο Θεοδωρόπουλος είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λιανός 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χρυσανθακόπουλος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καραμπάτσος 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.