Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Χαμένη ευκαιρία

Χαμένη ευκαιρία

Δεν μπόρεσε ο Παναθηναϊκός να κερδίσει την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας και ηττήθηκε με 77-81. Έτσι έπεσε στο 5-4, απομακρύνθηκε από τη 2η θέση του ομίλου, ενώ νιώθει πια πίσω του την ανάσα της Άλμπα Βερολίνου που έρχεται από την 5η θέση. Απρόσεκτοι οι «πράσινοι» στο τέλος έκαναν αρκετά λάθη που τους στοίχισαν το ροζ φύλλο στο παιχνίδι, παρότι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -10.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς και φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε μέχρι και με 7 πόντους διαφορά, για να καταρρεύσει στη 2η περίοδο, όταν μετά το 32-32 δέχτηκε ένα σερί 0-10, το οποίο τον έφερε στο -10 στην ανάπαυλα. Παρόλα αυτά, μπόρεσε σταδιακά στο δεύτερο μέρος να επιστρέψει και να ψαλιδίσει τη διαφορά, έφτασε ως το -3 στο τέλος της 3η περιόδου, για να πλησιάσει στους δύο πόντους με συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο, 73-75. Όμως, για κάποιο λόγο δεν πήρε τάιμ άουτ στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Νέλσον να κάνει λάθος (στο 74-77) και να χαθεί η ευκαιρία νίκης.

Ο Παναθηναϊκός είχε 50% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα (63% και 31% αντίστοιχα η Μπαρτσελόνα), τα ριμπάουντ ήταν 31-32 (με 9-11 τα επιθετικά), οι ασίστ 18-25, τα κλεψίματα 5-4, ενώ τα λάθη 12-12.

Ο Παναθηναϊκός είχε κάποιες νίκες στην άμυνα, όπως το ότι κράτησε τον Χουέρτας στους 2 πόντους, το ίδιο και τον Τόμας. Απ’ την άλλη, ο Ναβάρο έκανε μεγάλο παιχνίδι και ό,τι κράτησε ο Παναθηναϊκός από τον Τόμιτς, το έχασε από τον Πλάις. Ο Τόμιτς ήταν απλώς καλός με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά ο Πλάις είχε 15 πόντους με 6/7 σουτ. Πολύ καλός ο Σατοράνσκι, αλλά και ο Αμπρίνες, ενώ ο Ντόλμαν είχε 21 πόντους.

Ένα μεγάλο θέμα για τον Παναθηναϊκό, και αυτό που του κόστισε εν τέλει τη νίκη στο ματς, ήταν το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να μπλοκάρει το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, η οποία έβγαζε τις επιθέσεις της όπως ήθελε. Αυτό φαίνεται και από το 63% στα δίποντα και από τους 81 πόντους, αλλά κυρίως από το γεγονός ότι οι Ισπανοί είχαν 25 ασίστ στο ματς, με 5 παίκτες να δίνουν τουλάχιστον από 3 και συνολικά 8 από τους 10 που έπαιξαν να μοιράζουν ασίστ.

Για τον Παναθηναϊκό ο Μπατίστα είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γκιστ 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Διαμαντίδης 12 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Φώτσης είχε 9 πόντους και 2 ασίστ. Ως εκεί, όμως, αφού από τους υπόλοιπους δεν έκανε κάποιος πολύ καλό παιχνίδι. Ο Σλότερ είχε 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, αλλά με 3/9 σουτ, ο Γιάνκοβιτς έμεινε άποντος σε 15 λεπτά με 0/3, ο Παππάς είχε 6 πόντους με 2/6, ο Μαυροκεφαλίδης άποντος σε 4 λεπτά, ο Μπλουμς άποντος σε 6 λεπτά, ο Νέλσον 7 πόντους, αλλά 3 λάθη, ενώ ο Λαβάλ έπαιξε 4 λεπτά και είχε 4 πόντους.

Σίγουρα όταν δεν μπορείς να ελέγξεις μια ομάδα όπως η Μπαρτσελόνα από την άμυνα, θα πρέπει να πάρεις περισσότερα από πιο πολλούς στην επίθεση, κάτι που δεν έγινε στον αγώνα. Παρόλα αυτά, και πάλι θα μπορούσε ο Παναθηναϊκός να κερδίσει, καθώς έφτασε πολύ κοντά.

Αυτό που μπορούν να πουν οι «πράσινοι» ότι πήραν από το ματς ήταν ότι είχαν ένα καταστροφικό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο, το 0-10 θα μπορούσε να είναι ικανό να τους κόψει τα πόδια, κυνηγούσαν επί 20 λεπτά στην επανάληψη, αλλά στο τέλος βρέθηκαν σε απόσταση ενός σουτ από την αντίπαλό τους και παραλίγο να κλέψουν τη νίκη. Αυτό δείχνει σίγουρα εμπειρία και μέταλλο, όσο κακό κι αν ήταν το τελευταίο λεπτό από πλευράς λαθών.

Το ματς ξεκίνησε με 7-1 από Μπατίστα και Γκιστ για τον Παναθηναϊκό, με τον Ντόλμαν να απαντά για το 11-9 πριν ο Διαμαντίδης φέρει το ματς στο 15-9. Ο Φώτσης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 18-11 για τη μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Ο Ναβάρο με τον Πλάις έφεραν τον αγώνα στο 20-18, με τον Ναβάρο να βάζει άλλους 5 πόντους μαζεμένους για το 23-23.

Μετά οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, 25-25 με Λαβάλ και Χουέρτας, 29-28 με Λαβάλ και Ναβάρο. Ο Σλότερ έγραψε το 32-30 με το πρώτο μέρος να θέλει ακόμα 2 λεπτά και τον Παναθηναϊκό να δέχεται ένα 0-12 το οποίο έφερε την Μπαρτσελόνα στο 32-42. Την ώρα που οι Καταλανοί είχαν 5/5 σουτ με 4 ασίστ, ο Παναθηναϊκός είχε 1 λάθος και 3 χαμένα σουτ.

Στα μισά ο Παναθηναϊκός είχε 11/20 δίποντα και 2/6 τρίποντα με 9 ασίστ και 12 ριμπάουντ (1 επιθετικό), αλλά η Μπαρτσελόνα είχε 9/14 δίποντα και 6/16 τρίποντα με 18 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Συνολικά, στο πρώτο μέρος, οι Καταλανοί είχαν 5 επιθέσεις παραπάνω από τον Παναθηναϊκό.

Στην επανάληψη ο Ντόλμαν με τον Τόμιτς έφτασαν τον αγώνα στο 37-47 με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να απαντήσει και να πλησιάζει με τον Μπατίστα και τον Γκιστ ως το 45-49 για να γράψει ο Διαμαντίδης το 47-49, ολοκληρώνοντας ένα 8-0 για τους «πράσινους». Από εκεί και μετά η Μπαρτσελόνα κράτησε το προβάδισμα μεν, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει πολύ ξανά. Ο Πλάις και ο Τόμας έφεραν το ματς στο 47-53 και ο Πλάις ξανά στο 49-55 μετά το ντράιβ του Παππά, για να πλησιάσει ο Παναθηναϊκός με καλάθι και φάουλ του Νέλσον στο 52-55 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Πλάις έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 52-57 με τον Μπατίστα να μπαίνει με καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο για το 54-57, πριν ο Πλάις συνεχίσει να δημιουργεί προβλήματα, καλάθι και φάουλ για το 54-60. Ο Μπατίστα απάντησε και πάλι, ο Ντόλμαν σκόραρε, ο πάγκος του Παναθηναϊκού δέχτηκε τεχνική ποινή, αλλά η Μπαρτσελόνα πήρε μόνο τη βολή του Ναβάρο, χάνοντας δύο σουτ από την επαναφορά (με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο). Ο Γκιστ με τον Φώτση μείωσαν σε 60-65 στο 35ο λεπτό με τον Ντόλμαν να γράφει τρίποντο και τον Διαμαντίδη να απαντά αμέσως.

Κάπως έτσι κύλησαν αρκετές επιθέσεις, από τους 7-8 στους 5 πήγε το σκορ 6 συνεχόμενες φορές, από το 56-63 ως το 70-75 από το τρίποντο του Σλότερ. Η Μπαρτσελόνα έχασε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τον Ναβάρο, ο Νέλσον έκανε ένα λάθος στο ενδιάμεσο, αλλά μετά ο Γκιστ έγραψε μεγάλο τρίποντο για το 73-75, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό ένα σουτ απόσταση. Ο Ντόλμαν σκόραρε από ασίστ του Τόμιτς, ο Γκιστ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά οι «πράσινοι» πήραν επιθετικό ριμπάουντ και ο Φώτσης είχε 1/2 βολές για το 74-77.

Η Μπαρτσελόνα αστόχησε, η μπάλα βγήκε εκτός παρκέ, αλλά ο Ιβάνοβιτς στα 32 δευτερόλεπτα δεν πήρε τάιμ άουτ (είχε μάλιστα 2). Ο Νέλσον έκανε μια ποικιλία, λάθος πάσα στον Γκιστ, ο Παναθηναϊκός έχασε 14 δευτερόλεπτα και την μπάλα για όλο αυτό και ο Ναβάρο πήρε φάουλ για το 74-79 με 2/2 βολές. Στα 11 δευτερόλεπτα μετά από τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός πήρε την μπάλα από την επαναφορά και ο Διαμαντίδης έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο εκτός ισορροπίας (κάνοντας βήματα πάντως, αφού δεν μπόρεσε να κρατήσει το σταθερό του) για το 77-79 στα 6 δευτερόλεπτα. Όμως, ο Σατοράνσκι είχε 2/2 βολές για το 77-81 στα 4 δευτερόλεπτα για να τελειώσει τον αγώνα.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζαλγκίρις και θέλει τη νίκη σε ένα ματς που δεν έχει πια την πολυτέλεια να μην πάρει. Η ήττα του τον έχει ρίξει 4ο με 5-4, με την Άλμπα να έχει 4-5 και τη Ζαλγκίρις 3-6, αν δεν θέλει να έχει περιπέτειες για την πρόκριση, αυτές τις δύο πρέπει να τις κερδίσει. Και μετά να κυνηγήσει τις τρεις που έχει από πάνω του. Η αρχή θα γίνει από τη Λιθουανία, που οι «πράσινοι» θα αναζητήσουν επιστροφή στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-42, 52-57, 77-81.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 9 (3τρ. 3ρ.), Γιάνκοβιτς (3ασ.), Φώτσης 9 (2ασ.), Νέλσον 7 (3ρ.), Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12 (2τρ. 6ασ.), Γκιστ 14 (2τρ. 5ρ. 3ασ.), Μπατίστα 16 (9ρ.), Μπλουμς, Λαβάλ 4.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 21 (3τρ. 7ρ.), Χουέρτας 2 (4ασ.), Αμπρίνες 9 (1τρ. 3ασ.), Ναβάρο 17 (4), Σατοράνσκι 7 (1τρ. 6ασ.), Πλάις 15 (3ρ.), Τόμας 2 (3ρ.), Όλεσον (4ασ.), Νάχμπαρ (2ασ.), Τόμιτς 8 (7ρ. 4ασ.).