Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δύσκολες νίκες για Giagelia Bulls, Nothing But Net!

Δύσκολες νίκες για Giagelia Bulls, Nothing But Net!

Οι Giagelia Bulls κέρδισαν με 50-45 τη Μαύρη Θύελλα στην παράταση για την 3η αγωνιστική στον 8ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάνε στο 2-1. Στο 3-0 έφτασαν οι Nothing But Net μετά το δικό τους 50-45 επί των Remal Madri, ενώ μαζί τους στο 3-0 και οι Nikea Lions με το 65-45 επί της Ήρεμης Δύναμης. Τέλος, στο 2-1 οι Orlando Tragic κερδίζοντας με 58-52 τους Athens Finest.

Μαύρη Θύελλα – Giagelia Bulls 45-50

Οι Giagelia Bulls κέρδισαν με 45-50 τη Μαύρη Θύελλα στην παράταση με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές από τον Ζησιμο και τον Καλαμπουκα, για να απαντήσει ο Κουλουμπος για το 8-5 πριν ο Ρηγας κλείσει το δεκάλεπτο στο 8-8. Στη 2η περίοδο ο Βαμβακας έφερε τον αγώνα στο 10-8 με τον Καλαμπουκα και τον Ρηγα να απαντούν για το 10-13. Ο Κακαβανος έφερε την ομάδα του στο 13-19 με τον Σταθόπουλο να απαντά για το 17-19 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Λιατσος με τον Κουλουμπο σκόραραν για το 21-21 και ο Αναστασόπουλος έφερε το ματς στο 23-23. Οι Giagelia Bulls έτρεξαν σερί 0-10 για το 23-33 με τον Βλαχο, τον Καλαμπουκα και τον Βασιλείου, για να απαντήσει ο Σταματελόπουλος για το 26-33. Στην 4η περίοδο ο Ζησης μείωσε σε 30-34 και ο Σταματελόπουλος έφερε την ομάδα του στο 33-35 για να προσπεράσει η Μαύρη Θύελλα στο 36-35 με τον Ζήση και στο 37-35 με 1/2 βολές του Σταματελόπουλου. Ο Κακαβανος απάντησε για το 37-37 και την παράταση, με τη Μαύρη Θύελλα να παίρνει και εκεί προβάδισμα με τον Σταματελόπουλο, 41-37. Όμως, οι Giagelia Bulls απάντησαν για να πλησιάσουν σε 42-41 με τον Βασιλείου και τον Κακαβανο. Η Μαύρη Θύελλα με τον Βαμβαά έμεινε μπροστά με 44-41, αλλά ο Καλαμπουκας έφερε την ομάδα του στο 44-46 και ο Ρηγας έγραψε το 45-48 και το 45-50 για τη νίκη των Giagelia Bulls.

Για τους νικητές ο Καλαμπουκας είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κακαβανος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ρήγας 8 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταματελόπουλος είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ζησης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βαμβακάς 7 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 7 πόντους και 3 ασίστ.

Remal Madri – Nothing But Net 45-50

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 45-50 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 0-9 και 2-13 για τους νικητές, πριν οι Remal Madri μειώσουν σε 7-13. Η περίοδος έκλεισε στο 9-17 με τους Remal Madri να πλησιάζουν σε 15-17 στο 2ο δεκάλεπτο. Μετά το 17-20 και το 20-22 οι Nothing But Net άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, για να πάνε στο 22-30 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους, 24-39 με το επιμέρους σκορ των Nothing But Net να φτάνει το 4-17, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 27-39. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Remal Madri μείωσαν σε 31-39 και λίγο μετά σε 36-41 για να απαντήσουν οι Nothing But Net για το 37-46. Η διαφορά έπεσε στο σουτ, 44-46 από τους Remal Madri με τους Nothing But Net να καταφέρνουν, όμως, να κρατήσουν το προβάδισμα, 44-48 και 45-50 για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σταυριδης είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Καραμανής 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Περράκης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 7 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Γρηγορόπουλος είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σιδηρόπουλος 11 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Κυρανος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

.

Athens Finest – Orlando Tragic 52-58

Οι Orlando Tragic κέρδισαν τους Athens Finest με 52-58 με το ματς να ξεκινά με 6-2 από τον Αποστολάκο για τους Athens Finest πριν ο Αθανασιάδης με τον Τριανταφυλλιδη απαντήσουν για το 8-8. Ο Αποστολάκος έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά, με τον Αθανασιάδη να γράφει το 9-11 και τον Αρχοντόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-14 για τους Orlando Tragic. Στο 2ο δεκάλεπτο Αποστολάκος και Ζαχαριας σκόραραν για το 17-14 με τον Μπελεχάκη να ισοφαρίζει. Ο Κουρτογιάννης έγραψε το 21-17, για να ισοφαρίσουν οι Orlando Tragic πριν ο Χαβλικ με τον Ζαχαρια φέρουν το ματς στο 30-22 με σερί 8-0 για την ομάδα τους. Ο Τσουλφας έκλεισε το ημίχρονο στο 30-26 και μαζί με τον Μπελεχάκη μείωσαν σε 32-30 στην 3η περίοδο. Ο Ζαχαριας απάντησε για το 37-30, με τους Orlando Tragic να τρέξουν 0-10 σερί στη συνέχεια, ο Τσουλφας με τον Ριγόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 37-40 στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Αποστολάκος ισοφάρισε σε 40-40 και λίγο αργότερα έδωσε προβάδισμα στους Athens Finest με 44-43, αλλά Μπελεχάκης και Τσούλφας απάντησαν για το 44-48. Ο Παπασπηλιου ήταν που ισοφάρισε εκ νέου το ματς σε 48-48, με τους Orlando Tragic να απαντούν για το 48-51 και τον Μπελεχάκη να γράφει το 49-53. Ο Αποστολάκος έφερε το παιχνίδι στον πόντο, 52-53, αλλά ο Ριγόπουλος έγραψε 5 πόντους στο φινάλε για το 52-58 της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Τσούλφας είχε 19 πόντους και 19 ριμπάουντ με 2 τάπες, ο Μπελεχάκης 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αθανασιάδης 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Athens Finest ο Αποστολάκος είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζαχαριας 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Nikea Lions 45-65

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 45-65 την Ήρεμη Δύναμη με το ματς να ξεκινά με 3-3 και 5-5 από τον Κιτσο και τον Πουλπουλο για να φέρει ο Ξανθάκης την ομάδα του στο 5-12, πριν κλείσει ο Κωλετσας το δεκάλεπτο στο 8-15. Στη 2η περίοδο ο Γιαννόπουλος σκόραρε για το 8-17 με τον Βλάχο και τον Πουλόπουλο να απαντούν για το 16-20. Ο Ανδριώτης με τον Κίτσο και τον Σιάννα ήταν που ανέβασαν τη διαφορά για τους Nikea Lions, με τον Χατζηγεωργίου να κλείνει το ημίχρονο στο 22-31. Στην επανάληψη οι Nikea Lions μετά το 25-31 έφτασαν στο 27-38 με τον Ανδριώτη και τον Αλειφέρη και λίγο μετά στο 29-43 με τον Ξανθάκη. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τον Λάμπρου για το 34-43, για να φέρουν την ομάδα τους πάνω από τους 10 πόντους ο Γιαννόπουλος με τον Ανδριώτη, 36-47. Ο Γιαννόπουλος ήταν που σκόραρε για το 38-53 και το 40-55, με τον Βλάχο και τον Μεγακλη να απαντούν, πριν ο Γιαννόπουλος με τον Αλειφέρη κλείσουν το παιχνίδι στο 45-65.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ανδριώτης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κίτσος 8 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Νικολαΐδης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Βλάχος είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κωλετσας 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μπιτσικας 8 πόντους.