Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για Superhonics, Ήρεμη Δύναμη

Νίκες για Superhonics, Ήρεμη Δύναμη

Οι Superhonics κέρδισαν με 63-41 τους Gunners για την 6η αγωνιστική στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ την 4η της νίκη πέτυχε η Ήρεμη Δύναμη με το 67-54 επί της Havana Rum. Τέλος, αήττητοι συνέχισαν οι Miners, κερδίζοντας με 66-37 τους Red-dicolo.

Miners – Red-dicolo 66-37

Οι Miners κέρδισαν τους Red-dicolo με 66-37 για να παραμείνουν αήττητοι. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Miners που πήραν μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, 15-10 στο τέλος του. Στη 2η περίοδο, με την άμυνά τους εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους, κράτησαν τους Red-dicolo μόλις στους 4 πόντους και το 14-4 τους έφερε στο 29-14 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους, οι Miners είχαν και πάλι τον έλεγχο, 18-9 το επιμέρους σκορ για να πάμε στο 47-23 στο 30ο λεπτό. Το παιχνίδι ισορρόπησε και πάλι στο 4ο δεκάλεπτο, το 19-14 εκεί έκλεισε τον αγώνα στο 66-37 για τους Miners.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χασομέρης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αρβανιτέλης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σιούτης 7 πόντους, 13 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Αγρης είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κρικας Κ. 8 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Havana Rum 67-54

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 67-54 τη Havana Rum με το ματς να ξεκινά με 11-2 για τους νικητές από τον Βλαχο, τον Μπουρα και τον Κωλετσα, για να απαντήσουν ο Καλαμακης με τον Παραμερίτη για το 11-11. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 15-13 από Παραμερίτη και Πουλόπουλο με τον Βλάχο, τον Κουβαρα και τον Λάμπρου να φέρνουν την Ήρεμη Δύναμη στο 24-15 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Καλαμάκης με τον Μανικα απάντησαν για το 26-21, ενώ ο Μπακαυγάς Γ. σκόραρε για το 28-26 λίγο μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-28. Στην επανάληψη η Ήρεμη Δύναμη πήγε στο 43-31 με τον Κωλετσα και τον Κουβαρα, για να πλησιάσει και πάλι η Havana Rum όταν ο Μανικας με τον Μπακαυγα Γ. και τον Παραμερίτη μείωσαν σε 43-38. Δια χειρός Βλάχου το ματς πήγε στο 50-40, ενώ ο Κωλετσας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 54-45. Στην 4η περίοδο η Ήρεμη Δύναμη έφτασε με τον Λάμπρου στο 60-46, ενώ ο Μπουρας σκόραρε για το 64-49 λίγο μετά με τον Μανικα να απαντά και το ματς να κλείνει στο 67-54.

Για τους νικητές ο Βλαχος είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουβαρας 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μπουρας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Λάμπρου 8 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Γ. 14 πόντους, 3 ασίστ, ο Παπαδημητρίου 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μανικας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Superhonics – Gunners 63-41

Οι Superhonics κέρδισαν με 63-41 τους Gunners με το ματς να ξεκινά με 17-10 για τους Superhonics που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 2ο δεκάλεπτο, το 19-13 εκεί τους έφερε στο 36-23 στο ημίχρονο. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην επανάληψη, αλλά οι Superhonics κράτησαν τον έλεγχο, κράτησαν τους Gunners κάτω από τους 10 πόντους σε 3η και 4η περίοδο, με το 13-9 έφτασαν στο 49-32 στο 30ο λεπτό, ενώ το 14-9 στο 4ο δεκάλεπτο έκλεισε τον αγώνα στο 63-41.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 23 πόντους, ο Αντωνιάδης 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Μπαρδανης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Καϊτσας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Gunners ο Χαϊδας είχε 10 πόντους, ο Ματερος 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κουτρης 9 πόντους.