Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά για Victorious, 1ες νίκες για Los Rebels, Boom Shakalaka

Πρωτιά για Victorious, 1ες νίκες για Los Rebels, Boom Shakalaka

Η Victorious κέρδισε με 60-51 τους Zeppelin στην 6η αγωνιστική για να πάρει την πρωτιά στον 2ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» ενόψει του Α1. Οι Boom Shakalaka πέτυχαν την πρώτη τους νίκη φέτος με το 60-44 επί της Partousan, ενώ το ίδιο κατάφεραν και οι Los Rebels, επικρατώντας με 48-36 του KMC B.C..

Zeppelin – Victorious 51-60

Η Victorious κέρδισε με 51-60 τους Zeppelin για να πάρει την 1η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 1-8 για τους νικητές από τον Θεοδωρόπουλο και τον Παγουλάτο για να φέρει ο Θεοδωρόπουλος την ομάδα του στο 3-17 λίγο μετά. Οι Zeppelin προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Λιαπη, αλλά ο Καραμπάτσος έγραψε το 5-21, με τον Νικηφόρο και τον Ρατσιάτο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 7-25. Στη 2η περίοδο ο Τσοκος μείωσε σε 13-27 για τους Zeppelin με τον Ανδρεόπουλο και τον Κουτσό να γράφουν το 19-30. Ο Παγουλάτος απάντησε, ενώ ο Νικηφόρος έφερε την ομάδα του στο 24-39 πριν κλείσει ο Τσαντζαλής το ημίχρονο στο 26-39. Στην επανάληψη ο Ανδρεόπουλος σκόραρε για το 28-39, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Καραμπάτσο να απαντούν για το 28-43 και το 30-45. Ο Παγουλάτος έφερε το ματς στο 32-48 με το δεκάλεπτο να κλείνει με τον Παπαδάτο στο 34-48. Στην 4η περίοδο ο Νικηφόρος σκόραρε για το 34-52 με τον Λιαπη και τον Ανδρεόπουλο να απαντούν για το 41-52. Ο Παγουλάτος σκόραρε για το 41-56 με τον Παπαδάτο και τον Τσοκο να απαντούν για το 47-56. Ο Παπαδάτος μείωσε σε 51-58 λίγο πριν το τέλος με τον Ρατσιάτο να κλείνει το ματς στο 51-60.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νικηφόρος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Παγουλάτος 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Καραμπάτσος 8 πόντους, 15 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τσοκος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λιαπης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka – Partousan 60-44

Η Boom Shakalaka κέρδισε την Partousan με 60-44 για την 1η της νίκη φέτος, συνεχίζοντας να παλεύει για το Challenge League. Η Partousan ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 15-18 στο σκορ, ενώ κράτησε το προβάδισμα ως το ημίχρονο, αφού το 14-13 της 2ης περιόδου μας έφερε στο 29-31 του ημιχρόνου. Η επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετική, η Boom Shakalaka επέβαλε το ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση, 18-4 στο 3ο δεκάλεπτο για το 47-35, για να μπορέσει με το 13-9 του 4ου δεκαλέπτου να διατηρήσει τον έλεγχο και να φύγει με το 60-44 και το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Κουτσοθανάσης είχε 19 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Σπανός 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κυριαζόπουλος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για την Partousan ο Κουβαρας είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κωνσταντίνου 8 πόντους, ο Σιοτας 7 πόντους και 2 κλεψίματα.

Los Rebels – KMC B.C. 48-36

Οι Los Rebels κέρδισαν με 48-36 τον KMC B.C. με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 9-2 για τους νικητές από τον Γρηγορόπουλο, τον Σακελλαρίου Α. και τον Βλαχογιώργο για να απαντήσει ο Πυργιέρης για το 11-7. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Los Rebels με τον Κατζελη και τον Σακελλαρίου Α. έφτασαν ως το 18-7 με τον Πυργιέρη να απαντά και πάλι, 18-11. Ο Γρηγορόπουλος έφερε την ομάδα του στο 22-11, ο Παλλας απάντησε, αλλά ένα 12-0 από τους Los Rebels έκλεισε το ημίχρονο στο 34-13 με τον Κοκοτση, τον Σακελλαρίου Δ. και τον Γρηγορόπουλο πρωταγωνιστές. Στην επανάληψη, μετά το καλάθι του Χαραλαμπαξη ο Βαρωνος έφερε το ματς στο 36-14, με τον KMC B.C. να μειώνει σε 36-21. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 38-24 με τον KMC B.C. να πλησιάζει στο 38-26 στο 4ο δεκάλεπτο με τον Μαριόλη, πριν ο Μακρίδης γράψει το 40-31. Ο Κουλπαλίδης απάντησε για το 47-31 της ομάδας του, με τον Πυργιέρη και τον Μαριόλη να κλείνουν το ματς στο 48-36.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Σακελλαρίου Α. 9 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Βλαχογιώργος 7 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τον KMC B.C. ο Μαριόλης είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μακρίδης 8 πόντους, ο Σανδυλος 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.