Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζει η Τιρινίνι, νέα νίκη για Rocks B.C.!

Συνεχίζει η Τιρινίνι, νέα νίκη για Rocks B.C.!

Διατήρησε το αήττητό της και στις αρχές του 2016 η Τιρινίνι, επικρατώντας με 65-51 των Zeppelin για την 5η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να πάει στο 11-0 φέτος. Σημαντική νίκη για τους Rocks B.C. που πήραν με 59-54 το ματς με τους Θαλασσόλυκους, ενώ η Dirtus Bologna επικράτησε με 69-45 των Giagelia Bulls. Τέλος, άλλη μια νίκη πρόσθεσαν στο σακούλι τους Red Hot Chili Hoopers και Ρεμπελιακός, οι πρώτοι κέρδισαν με 75-45 τους Athens Supergrungers, ενώ ο δεύτερος με 89-33 τους Gademians.

Dirtus Bologna – Giagelia Bulls 69-45

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 69-45 τους Giagelia Bulls με τη διαφορά να ανοίγει στην 3η περίοδο του αγώνα. Η Dirtus Bologna πήρε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού εκεί προηγήθηκε με 14-8, για να φτάσει στο 31-22 στο ημίχρονο μετά το 17-14 της 2ης περιόδου. Στο 3ο δεκάλεπτο κατάφερε να εγκλωβίσει τους αντιπάλους της και να τρέξει, το 26-8 εκεί την έφερε στο 57-30 στο 30ο λεπτό με τους Giagelia Bulls να μειώνουν μετά το 12-15 της 4ης περιόδου στο τελικό 69-45.

Για τους νικητές ο Χαλκιάς είχε 22 πόντους με 7/15 τρίποντα, ο Σταθούσης 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαθιουδάκης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Θειακούλης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Giagelia Bulls ο Κρητικός είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σαχας 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Βλαχος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Zeppelin – Τιρινίνι 51-65

Η Τιρινίνι κέρδισε με 51-65 τους Zeppelin για να φτάσει στο 5-0 στον όμιλο με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Κοτσαμπά για να απαντήσουν ο Παπαδάτος με τον Αντωνίου για το 4-4. Ο Λεγάκης έφερε την ομάδα του στο 4-8, με τον Παπαδάτο και τον Λιαπη να δίνουν προβάδισμα στους Zeppelin με 10-8. Ο Κοτσαμπάς με τον Γιαμαίο σκόραραν για το 10-16, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Τσαντζαλής στο 12-16. Στη 2η περίοδο ο Τζαβάρας έφερε την Τιρινίνι στο 12-18, με τον Παπαδάτο και τον Τσοκο να απαντούν για το 17-18. Ο Ευθυμίου με τον Κουσούλη σκόραραν για το 17-25 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Παπαδάτο στο 19-25. Στην επανάληψη ο Μικος με τον Λιαπη έφεραν την ομάδα τους στο 23-25, για να απαντήσει ο Γιαμαίος για το 23-30. Ο Μικος μείωσε ξανά στον πόντο με συνεχόμενα δικά του καλάθια, 31-32, με τον Λεγάκη και τον Τζαβαρα να γράφουν το 31-37. Ο Παπαδάτος έφερε το ματς στο 35-37, με τον Τζαβάρα να απαντά και τον Κοτσαμπά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 37-42. Στην 4η περίοδο ο Αντωνόπουλος έγραψε το 37-46 για την Τιρινίνι, με τον Γαλανόπουλο και τον Κοτσαμπά να φέρνουν τον αγώνα στο 38-52 λίγο μετά. Ο Αντωνίου με τον Θωμά απάντησαν για το 43-52, οι Zeppelin έφτασαν ως το 45-53 και το 47-55, με τον Ευθυμίου, τον Σταματέρη και τον Λεγάκη να απαντούν με 0-10 σερί για το 47-65 της Τιρινίνι, πριν κλείσει το ματς ο Μικος.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τζαβαρας 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γιαμαίος 10 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Λεγάκης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Μικος είχε 16 πόντους, ο Παπαδάτος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αντωνίου 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Red Hot Chili Hoopers 45-75

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 45-75 μπαίνοντας δυνατά στο ματς και παίρνοντας το προβάδισμα από την 1η περίοδο. Εκεί προηγήθηκαν με 12-20, ενώ το 12-23 του δεύτερου δεκαλέπτου τους έφερε στο 24-43 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε για να πάμε στο 36-59, ενώ η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο 4ο δεκάλεπτο, το 9-16 εκεί έκλεισε το ματς στο 45-75.

Για τους νικητές ο Βενετης είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Στολης 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Σακλαριδης 12 πόντους, ο Ζυγουμης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κρινης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα 6 τάπες. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπανης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Τσιπρας 11 πόντους, ο Χιμος 8 πόντους και 4 ασίστ, ο Θεοδώρου 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Θαλασσόλυκοι – Rocks B.C. 54-59

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 54-59 με το ματς να ξεκινά με 2-11 για τους νικητές από τον Παπαδάκη, τον Παραρά και τον Μποτοζή, για να απαντήσουν ο Δεδες με τον Μαναϊ για το 6-11. Ο Λαζάρου έφερε το ματς στο 6-14, με τον Δέδε και τον Τεντόμα να απαντούν για το 13-14. Ο Μανάι σκόραρε για το 15-16 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-22 από τον Καμαριωτάκη. Στη 2η περίοδο οι Θαλασσόλυκοι με τον Λέντζο Φ. μείωσαν σε 20-22, ενώ με τον Δεδε και τον Λέντζο Γ. ισοφάρισαν λίγο μετά το ματς σε 24-24. Ο Τσεκερης σκόραρε για το 24-26, για να κλείσει ο Λέντζος Φ. το ημίχρονο στο 26-26. Στην επανάληψη ο ίδιος μαζί με τον Τεντόμα έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, 28-26 και 31-29. Ο Μποτοζής ισοφάρισε με τον Λέντζο Φ. και τον Δεδε να γράφουν το 36-32. Ο Ρήγας με τον Μποτοζή απάντησαν για το 38-37 με τον Λέντζο Γ. να σκοράρει για το 41-37. Ο Ρήγας με τον Γκιουλφέση έφεραν τον αγώνα στο 41-41 με τον Δεδε να κλείνει το δεκάλεπτο στο 43-41. Στην 4η περίοδο ο Παπαδάκης ισοφάρισε σε 43-43 με τον Δεδε να δίνει δύο φορές προβάδισμα στους Θαλασσόλυκους, 45-43 και 47-45. Ο Ευαγγέλου ισοφάρισε, με τον Καμαριωτάκη και τον Παπαδάκη να φέρνουν τους Rocks B.C. στο 47-52 λίγο μετά. Ο Δεδες με τον Τεντόμα μείωσαν σε 52-54, ο Καμαριωτάκης απάντησε για το 52-57 με τον Λέντζο Φ. να σκοράρει αλλά τον Γκιουλφέση να κλείνει το ματς στο 54-59 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδάκης 10 πόντους, 4 ασίστ, ο Καμαριωτάκης 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ρήγας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Δεδες είχε 20 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λέντζος Φ. 14 πόντους, ο Λέντζος Γ. 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Τεντόμας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Ρεμπελιακός – Gademians 89-33

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Gademians με 89-33 με το ματς να ξεκινά με 8-2 για τους νικητές από τον Κατιάκο και τον Πλεξουσάκη για να απαντήσει ο Τακμάκης. Ο Πλεξουσάκης με τον Ντουσια σκόραραν για το 14-4, με τον Κορδα και τον Γραμματικόπουλο να απαντούν για το 15-9 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Ρεμπελιακός μπήκε με 14-0 σερί, ο Κατιάκος με τον Σαρρή σκόραραν, πριν ο Πετρόπουλος απαντήσει για το 29-12. Ο Σαρρής με τον Πλεξουσάκη και τον Παπασωτηρίου έφεραν τον αγώνα στο 40-12 με νέο 11-0 σερί για τον Ρεμπελιακό, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 44-14. Στην επανάληψη ο Τακμάκης σκόραρε για το 44-16 με τον Τάσσιο, τον Ντούσια και τον Παπασωτηρίου να απαντούν με 12-0 σερί για το 56-16. Ο Πετρόπουλος σκόραρε στη συνέχεια, ο Ντούσιας έγραψε το 65-18 με τον Σαρρή για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 65-20 ο Τακμάκης. Στην 4η περίοδο ο Κατιάκος έφερε το ματς στο 71-22, ο Τακμάκης απάντησε, με τον Σαρρή να σκοράρει για το 76-24. Ο Πετρόπουλος με τον Μερζιωτη σκόραραν για το 76-28, με τον Κατιάκο να απαντά για το 81-28. Ο Τάσσιος έφερε το ματς στο 87-30 με τον Σαρρή και τον Πετρόπουλο να κλείνουν την αναμέτρηση.

Για τους νικητές ο Σαρρής είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κατιάκος 22 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πλεξουσάκης 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τάσσιος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ντούσιας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Gademians ο Τακμακης είχε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πετρόπουλος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μερζιωτης 8 πόντους, 3 ασίστ.