Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκες Ξεφτιλάιζερς, Ατρόμητος!

Με νίκες Ξεφτιλάιζερς, Ατρόμητος!

Με νίκη μπήκαν στον Γ όμιλο του Challenge League οι Ξεφτιλάιζερς, επικρατώντας με 64-59 των Beer Drinkers για την 1η αγωνιστική. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 56-49 τους Shooting Stars, ενώ ο Γ.Σ. Κυψέλης νίκησε τους Drafts με 54-48. Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 61-42 τους Τριπόντιους, ενώ ροζ φύλλο πήραν και οι Κροκόδειλοι, 58-32 κόντρα στα Σφυριά.

Γ.Σ. Κυψέλης – Drafts 54-48

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε τους Drafts με 54-48 με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους Drafts από τον Αλικαρη και τον Τουση για να απαντήσει ο Αγγελόπουλος για το 6-6. Ο Φλουδας έφερε την ομάδα του στο 7-10, με την περίοδο να κλείνει στο 10-10 με τον Τραντζά. Στη 2η περίοδο ο Σαμορελης έφερε την ομάδα του στο 14-10 με τους Drafts να απαντούν για το 14-15 με τον Λακαφωση. Ο ίδιος μαζί με τον Κατσιμιγκο και τον Ταγαρη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά ως το 16-22, με τον Αγγελόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 20-22. Στην επανάληψη ο Γιαννόπουλος με τον Κατσιφλωρο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 24-24, ενώ ο Σιδηρόπουλος έφερε τον Γ.Σ. Κυψέλης στο 32-26 λίγο μετά. Ο Κατσιμιγκος απάντησε με τον Λακαφωση να γράφει το 33-32 για να κλείσει ο Σταθόπουλος την 3η περίοδο στο 37-33. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αγγελόπουλος έγραψε το 41-33. Ο Αλικαρης με τον Λακαφωση απάντησαν για το 41-38 με τον Ταγαρη να φέρνει την ομάδα του στο 43-40. Ο Αγγελόπουλος με τον Τραντζά σκόραραν για το 49-40 του Γ.Σ. Κυψέλης, ο Κατσιμιγκος μείωσε, με τον Ταγαρη να φέρνει το ματς στο 51-46, αλλά τον Αγγελόπουλο με τον Γιαννόπουλο να απαντούν για το 54-46 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Αγγελόπουλος είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σαμορέλης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σιδηρόπουλος 8 πόντους, ο Τραντζάς 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Drafts ο Λακαφωσης είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ταγαρης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κατσιμιγκος 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Μαύρη Θύελλα 42-61

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Τριπόντιους με 42-61 με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τους Τριπόντιους από τον Χασιωτη και τον Μπεκιαρη, για να απαντήσουν ο Κουλουμπος με τον Ζηση Γ. για την ισοφάριση. Ο Τσαφαντάκης με τον Πανταζογλου έφεραν την ομάδα τους στο 13-7 και το 15-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-13 από τον Βαμβακά και τον Κουλουμπο. Στη 2η περίοδο ο Σταματελόπουλος με τον Ζηση Γ. έφτασαν το σερί της Μαύρης Θύελλας στο 0-16 για το 15-25 με τον Φαλελακη, τον Τσαφαντάκη και τον Αθανασουλακη να απαντούν για το 23-25, 8-0 των Τριπόντιων. Ο Σταματελόπουλος σκόραρε για το 25-30 στο ημίχρονο και ξανά ο ίδιος για το 25-33 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Μετά την απάντηση από Τραχανη και Δρακο, ο Σταθόπουλος με τον Κουλουμπο έφεραν το ματς στο 29-37, ενώ ο δεύτερος έγραψε και το 31-39 λίγο μετά. Ο Βαμαβακάς έβαλε την ομάδα του μπροστά με 33-44 στην 4η περίοδο, για να απαντήσει ο Τσαφαντάκης, 38-44. Ο Ζήσης Γ. σκόραρε ως το 38-51 της ομάδας του, ενώ ο Σταθόπουλος έγραψε το 40-56 λίγο μετά. Ο Δρακος μείωσε, με το ματς να κλείνει στο 42-61 για τη Μαύρη Θύελλα.

Για τους νικητές ο Ζησης Γ. είχε 17 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σταματελόπουλος 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Βαμβακας 9 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κουλουμπος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Τριπόντιους ο Τσαφαντάκης είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Φαλελακης 6 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Σφυριά – Κροκόδειλοι 32-58

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν τα Σφυριά με 32-58 με το ματς να ξεκινά με 2-5 από τον Ηλιόπουλο Θ. για να απαντήσουν ο Σιαμαντάς με τον Τσιτο για το 6-5 και να φέρει στο 9-5 την ομάδα του ο Κωνσταντινόπουλος. Ο Μουρτζος έγραψε το 13-5 για τα Σφυρά, αλλά ένα 0-9 ως το τέλος της περιόδου από Νικολακη και Αδαμόπουλο έβαλε μπροστά με 13-14 τους Κροκόδειλους. Ο Σαμέρας σκόραρε για το 18-14 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Μακρή να γράφει το 21-16 λίγο μετά. Από εκεί και πέρα, ένα 0-16 των Κροκόδειλων έκλεισε το ημίχρονο στο 21-32 αλλάζοντας την εικόνα του αγώνα. Ο Νικολάκης με τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Αδαμόπουλο σκόραραν ως την ανάπαυλα, για να απαντήσει ο Χρυσαΐτης για το 25-32 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Ηλιόπουλος Θ. με τον Γιατρα έγραψαν το 25-45 στο 30ο λεπτό, ενώ ο Αδαμόπουλος ολοκλήρωσε ένα 0-18 σερί των Κροκόδειλων λίγο μετά για το 25-50. Ο Μακρης διέκοψε το σερί, με τον Ρουμπη έφεραν το ματς στο 30-50, για να κλείσει ο αγώνας από Σιαμαντά και Ηλιόπουλο Θ. στο 32-58.

Για τους νικητές ο Ηλιόπουλος Θ. είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Νικολακης 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αδαμόπουλος 10 πόντους. Για τα Σφυριά ο Μακρης είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Shooting Stars – Ατρόμητος Αιγάλεω 49-56

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε τους Shooting Stars με 49-56 με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Γεωργόπουλο Δ. για να απαντήσει ο Ατρόμητος Αιγάλεω με τον Καναρη για το 5-12. Ο Τζουκας μείωσε σε 9-12 και ο Ζαφειρατος έβαλε μπροστά την ομάδα του, 13-12, με τον Γκλαβα να απαντά για το 13-15 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπαρμπαρηγος με τον Τσουνια έγραψαν το 15-21, ο Σταυρου απάντησε, αλλά ο Καναρης με τον Νικολάου και τον Ντριτσο έτρεξαν σερί 0-11 ως το 18-32. Το σερί διέκοψε ο Ζαφειρατος, 23-32, με τον Νικολάου να κλείνει το ημίχρονο στο 25-34. Στην επανάληψη ο Σταύρου έφερε το ματς στους 5 πόντους, με τον Ζαφειράτο και τον Γεωργόπουλο Δ. λίγο μετά να δίνουν προβάδισμα στους Shooting Stars, 37-36, ολοκληρώνοντας ένα 8-0. Ο Νικολάου απάντησε, αλλά ο Γεωργόπουλος Δ. έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 44-39. Ο Ντριτσος με τον Κλιγκόπουλο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 44-44 με τον Σταύρου να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 46-45, αλλά τον Τσουνια με τον Ντριτσο να τρέχουν σερί 0-8 για το 46-53 του Ατρόμητου Αιγάλεω. Ο Γεωργόπουλος Κ. μείωσε σε 49-54, αλλά ο Τσούνιας σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Ντριτσος είχε 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσουνιας 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καναρης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κλιγκοπουλος 8 πόντους, 16 ριμπάουντ. Για τους Shooting Stars ο Ζαφειρατος είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γεωργόπουλος 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Σταυρου 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ξεφτιλάιζερς – Beer Drinkers 64-59

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τους Beer Drinkers με 64-59 με το ματς να ξεκινά με 4-1 και 7-3 για τους νικητές από τον Καζα Γ. και τον Τυπαλδο για να απαντήσουν ο Γκονης με τον Αναγνωστόπουλο για το 7-8. Ο Ηλιόπουλος με τον Χαραλαμπόπουλο σκόραραν για το 11-8 και ξανά για το 17-9 λίγο μετά με τον Τυπάλδο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 20-9. Στη 2η περίοδο ο Αγγλόπουλος με τον Ελευθεράκο και τον Καραλη μείωσαν σε 20-17 με 0-8 σερί, αλλά ο Καζας Π. έφερε την ομάδα του στο 24-19. Ο Αναγνωστόπουλος μείωσε σε 25-22, με τον Καζα Π. και τον Τυπάλδο να κλείνουν το ημίχρονο στο 31-22. Στην επανάληψη ο Χαραλαμπόπουλος σκόραρε για το 35-22, με τους Beer Drinkers να απαντούν με τον Τσιτσο για το 35-26. Ο Τυπαλδος έφερε την ομάδα του στο 38-26, με τον Χαραλαμπόπουλο να γράφει το 41-29 και τον Καζα Γ. το 46-31 λίγο μετά. Ο Ελευθεράκος με τον Αναγνωστόπουλο απάντησαν για το 47-37 στο τέλος της 3ης περιόδου, με τον Ηλιόπουλο να σκοράρει για το 50-37 και τον Ανδριώτη να γράφει το 52-39 λίγο μετά. Ο Πρελορεντζος μείωσε στους 10 πόντους, αλλά Αντωνιάδης και Χαραλαμπόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 60-45. Ο Αγγλόπουλος με τον Αναγνωστόπουλο και τον Πρελορέντζο έτρεξαν σερί 0-11 για τους Beer Drinkers ως το 60-56, αλλά το τρίποντο του Καζα Γ. και μια βολή του Ανδριώτη σφράγισαν τη νίκη για τους Ξεφτιλάιζερς στο 64-56.

Για τους νικητές ο Χαραλαμπόπουλος είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τυπάλδος 14 πόντους, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Ανδριώτης 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καζας Γ. 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Beer Drinkers ο Αγγλόπουλος είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ελευθεράκος 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αναγνωστόπουλος 9 πόντους, 4 κλεψίματα.