Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά για Κουλουβάχατα, 4η η Havana Rum!

Πρωτιά για Κουλουβάχατα, 4η η Havana Rum!

Με φούρια μπήκαν τα Κουλουβάχατα στο πρωτάθλημα, κατακτώντας την 1η θέση στον 1ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού πρώτα πέρασαν με επιτυχία όλα τα τεστ που μπήκαν μπροστά τους σε διάστημα δύο εβδομάδων, για να καλύψουν το χαμένο χρόνο. Στο πιο σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι επικράτησαν με το οριακό 53-51 των Porto Mpagaz, αφήνοντάς τους στη 2η θέση. Για να φτάσουν στην πρώτη χρειάστηκε να κερδίσουν και τη Havana Rum με 88-46, τους Bullets με 90-33, τους Chicago Tools με 66-46. Οι Chicago Tools επικράτησαν με 47-39 των Σφυριών, αλλά έμειναν 5οι ισόβαθμοι αλλά πίσω από τη Havana Rum, που κέρδισε με 65-39 τους Μπίρι Μπίρι. Τέλος, οι Θαλασσόλυκοι σφράγισαν την 3η τους θέση με το 86-54 επί των Bullets.

Porto Mpagaz – Κουλουβάχατα 51-53

Τα Κουλουβάχατα επικράτησαν με 51-53 των Porto Mpagaz για να κατακτήσουν την πρώτη θέση στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε από Γκραβα και Νρουτση στο 4-2 για να απαντήσουν τα Κουλουβάχατα με 0-9 σερί από Παπαδόπουλο και Καπέλη για το 4-11. Ο Κοκονίδης με τον Παπαδόπουλο τα έφεραν στο 6-17, με τον Γιαννικα να απαντά για το 12-19 πριν ο Καπέλης κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-21. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόπουλος με τον Καραγιάννη σκόραραν για το 13-23 και το 14-25 με τον Γουλα και τον Βρουτση να απαντούν ως το 20-28, αλλά τον Καπέλη και τον Παπαδόπουλο να κλείνουν το ημίχρονο στο 24-33. Στην επανάληψη ο Κοκονίδης σκόραρε για το 26-36 με τον Γιαννικα και τον Σιμο να φέρνουν την ομάδα τους στο 32-36. Ο Κοκονιδης με τον Παπαδόπουλο απάντησαν για το 34-45, αλλά ο Γκουσκος Δ. με τον Βρουτση και τον Γιαννίκα μείωσαν σε 42-47 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο ο Γιαννίκας με τον Γκουσκο Μ. και τον Βρουτση ολοκλήρωσαν ένα 13-1 για την ομάδα τους που προσπέρασε με 49-48. Ο Καπέλης έβαλε ξανά τα Κουλουβάχατα μπροστά, ο Γκουσκος Μ. απάντησε για το 51-50, με τον Παπαδόπουλο να γράφει με ωραία ενέργεια το 51-52 στα 12 δευτερόλεπτα. Οι Porto Mpagaz αστόχησαν στο σουτ της νίκης στα 4 δευτερόλεπτα με τον Καραγιάννη να κλείνει τον αγώνα με βολή για το 51-53.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καραγιάννης 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Κοκονιδης 13 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Καπελης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Porto Mpagaz ο Γιαννικας είχε 16 πόντους, ο Βρουτσης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γουλας 10 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Bullets – Θαλασσόλυκοι 54-86

Οι Θαλασσόλυκοι σφράγισαν τη 2η θέση στον όμιλο με τη νίκη επί των Bullets με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 4-6, με τους Θαλασσόλυκους να ξεφεύγουν μετά το 6-8 του Μπουγακια, σερί 0-7 για το 6-15 με τον Καραγιαννίδη και τον Λέντζο Φ.. Οι Bullets απάντησαν και μείωσαν σε 10-15 με τον Μαραντσι, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 12-29 για τους Θαλασσόλυκους που έτρεξαν σερί 2-14 με τον Τεντόμα και τον Λέντζο Γ.. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χριστοδυλάκης με τον Χρυσομαλλη Β. σκόραραν για το 16-34, με τον Καραγιαννίδη να απαντά για το 18-39. Ο Μαλτεζος έφερε το ματς στο 20-44, ο Σκληρακης απάντησε για το 26-46, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-51 από Μαραντσι και Δεδε. Στην επανάληψη ο Μαραντσι σκόραρε ως το 40-51 με τον Λέντζο Γ. και τον Δέδε να απαντούν για το 40-61 μαζί με τον Λέντζο Φ.. Ο Μπουγακιας έφερε το ματς στο 43-61, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 46-66 από τον Λέντζο Φ.. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαραντσι σκόραρε ως το 51-70 και το 53-72, με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν με σερί 1-14 για να κλείσουν το ματς με τον Λέντζο Γ. και τον Δέδε στο 54-86.

Για τους νικητές ο Λέντζος Φ. είχε 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Δέδες 22 πόντους, 24 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λέντζος Γ. 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, ο Καραγιαννίδης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τεντόμας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τους Bullets ο Μαραντσι είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σκληράκης 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Μπίρι Μπίρι – Havana Rum 39-65

Η Havana Rum κέρδισε με 39-65 τους Μπίρι Μπίρι για να κλειδώσει την 4η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από Μπακαυγά Α. και Μπακαυγά Γ. για να απαντήσουν ο Παπανδρέου με τον Γεροδημο για το 5-5. Ο Ραδόπουλος και ο Αναστασόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 4-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Σαγια στο 7-9. Ο Παπανδρέου ισοφάρισε τον αγώνα σε 9-9 στη 2η περίοδο και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 12-11, για να απαντήσουν ο Παραμερίτης με τον Μπακαυγά Α. για το 12-20. Ο Βηχας σκόραρε για το 17-20, με τον Γιαννιτση να γράφει το 19-23, πριν ο Ευαγγελίδης με τον Παπαδημητρίου κλείσουν το ημίχρονο στο 21-27. Στην επανάληψη ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου και τον Μπακαυγά Α. έφεραν την ομάδα τους στο 22-40, με τον Ευαγγελίδη να γράφει τρίποντο, τους Μπίρι Μπίρι να μειώνουν σε 28-40, αλλά τον Παραμερίτη και τον Μπακαυγά Γ. να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 28-46. Στην 4η περίοδο ο Μπακαυγάς Α. με τον Μανικα έφεραν τη Havana Rum στο 28-56 για να απαντήσει ο Ευαγγελίδης. Ο Παραμερίτης σκόραρε για το 30-59, με τον Αναστασόπουλο να γράφει το 34-63 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παραμερίτης είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μπακαυγας Α. 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπακαυγας Γ. 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αναστασόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ραδόπουλος 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γεροδημος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Σφυριά – Chicago Tools 39-47

Οι Chicago Tools κέρδισαν τα Σφυριά με 39-47 για να τερματίσουν στην 5η θέση στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε από τον Πλεξιδα και τον Διαβατη με 0-7 για τους νικητές για να απαντήσουν ο Μακρής με τον Τσιτο για το 5-9. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 5-13 από τον Μιχαλόπουλο, που έγραψε και το 5-15 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Πλεξιδας έφερε το ματς στο 7-17 για να ακολουθήσει ένα 8-0 από τα Σφυριά, ο Σαμέρας με τον Μακρή και τον Κωνσταντινόπουλο έφεραν την ομάδα τους ως το 15-17. Οι Chicago Tools ξέφυγαν και πάλι στο ημίχρονο, Μιχαλόπουλος και Κουτσαφτης σκόραραν για το 15-25 της ανάπαυλας με 0-8 σερί. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μιχαλόπουλος έφτασε το σερί της ομάδας του στο 0-11 για το 15-28, με τον Τσουκα να απαντά, 23-30. Ο Πλεξιδας έγραψε το 23-34, ο Τσιτος μείωσε, ενώ ο Σαμέρας έκλεισε την 3η περίοδο στο 27-37 . Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πλεξιδας με τον Μιχαλόπουλο κράτησαν τους Chicago Tools ως το 31-43 με τα Σφυριά να απαντούν για να πλησιάσουν στο 36-43 και το 39-45 με τον Κωνσταντινόπουλο, αλλά τον Μιχαλόπουλο να κλείνει το ματς στο 39-47 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πλεξιδας 11 πόντους, 13 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κωνσταντινόπουλος είχε 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Τσίτος 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Κουλουβάχατα – Chicago Tools 66-46

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Chicago Tools με 66-46 με το ματς να ξεκινά με 3-0 και 7-3 για τους νικητές από τον Παπαδόπουλο και τον Καραγιάννη, για να απαντήσει ο Παρασχος. Ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 10-5 με την περίοδο να κλείνει στο 14-8 από τον Μπάιλαν και τον Μιχαλόπουλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μιχαλόπουλος έφερε το ματς στο 14-10 για να απαντήσουν τα Κουλουβάχατα με Μπάιλαν, Κοκονίδη και Παπαδόπουλο για το 22-10. Μετά το καλάθι των Chicago Tools ο Κοκονίδης με τον Καραγιάννη έφεραν τον αγώνα στο 34-14 στο ημίχρονο, ενώ ο Καραγιάννης έγραψε το 37-16 στην 3η περίοδο. Οι Chicago Tools μείωσαν με τον Παπαδόπουλο και τον Χρυσικόπουλο να σκοράρουν για το 45-18, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 30 πόντους όταν ο Καραγιάννης με τον Παπαδόπουλο σκόραραν για το 55-22 στο τέλος της περιόδου μετά τα καλάθια του Βλυσιδη και του Μαρουσοπουλου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πλεξιδας με τον Μιχαλόπουλο μείωσαν σε 55-31 για το 0-9 των Chicago Tools, ενώ ο Μιχαλόπουλος έφερε το ματς στο 56-37, ολοκληρώνοντας ένα 1-15. Ο ίδιος έριξε τη διαφορά στους 17 πόντους, με τον Μπάιλαν να απαντά για το 61-42 και τον ίδιο να κλείνει λίγο μετά το ματς στο 66-46.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπάιλαν 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, ο Καραγιάννης 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κοκονίδης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Κουλουβάχατα – Havana Rum 88-46

Τα Κουλουβάχατα επικράτησαν της Havana Rum με 88-46 με το ματς να ξεκινά με 4-9 για τη Havana Rum από τον Μπακαυγά Α. και τον Παπαδημητρίου για να απαντήσουν ο Κοτίνης με τον Καραγιάννη και να ισοφαρίσει ο Παπαδόπουλος σε 14-14. Ο Κοτίνης έφερε την ομάδα του στο 20-14 με τον Καπέλη και τον Χρυσικόπουλο να σκοράρουν για το 26-15 ολοκληρώνοντας ένα 20-3 για τα Κουλουβάχατα. Ο Παπαδημητρίου έκλεισε την περίοδο στο 26-18 με τα Κουλουβάχατα να τρέχουν 11-0 στο 2ο δεκάλεπτο, ο Καραγιάννης με τον Καπέλη έγραψαν το 37-18, ενώ ο Παπαδόπουλος με τον Κοτίνη έφεραν το ματς στο 47-19 λίγο μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-21 από τον Μπακαυγά Α.. Στην επανάληψη ο Χρυσικόπουλος σκόραρε για το 51-21, ενώ ο Κοτίνης έγραψε με τρίποντα το 57-23. Ο Καπέλης με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο 64-23 ολοκληρώνοντας ένα 13-0, με τον Παπαδημητρίου και τον Ραδόπουλο να απαντούν, 64-26, για να κλείσει ο πρώτος το δεκάλεπτο στο 66-28. Στην 4η περίοδο ο Καραγιάννης έφερε το ματς στο 71-30, με τον Αλεφραγκη να σκοράρει για τη Havana Rum. Ο Χρυσικόπουλος με τον Παπαδόπουλο σκόραραν για το 78-33, ο Ραδόπουλος απάντησε, με τον Καπέλη να γράφει το 82-37. Ο Ραδόπουλος με τον Μπακαυγά Α. μείωσαν σε 82-43, με τον Κοτίνη να φέρνει τον αγώνα στο 88-43 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 20 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραγιάννης 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Καπέλης 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Χρυσικόπουλος 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ραδόπουλος 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπακαυγάς Γ. 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Κουλουβάχατα – Bullets 90-33

Τα Κουλουβάχατα πήραν το ματς με τους Bullets με 90-33 με τον αγώνα να ξεκινά με 14-2 για τους νικητές από τον Καραγιάννη και τον Παπαδόπουλο για να απαντήσει ο Μαστρογιαννης. Ο Χρυσικόπουλος έφερε τον αγώνα στο 16-4, με τον Κοτίνη να γράφει το 23-4 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σκληρακης με τον Χριστοδουλακη μείωσαν σε 23-11, με τους Bullets να πλησιάζουν σε 25-13 λίγο μετά. Ο Καπέλης απάντησε για το 31-13, με τον Κοκονίδη να φέρνει τον αγώνα στο 36-15 πριν κλείσει το ημίχρονο στο 36-17. Στην επανάληψη μετά το 38-18 από τον Χριστοδουλάκη, ο Καραγιάννης με τον Καπέλη και τον Χρυσικόπουλο έτρεξαν σερί 18-0 για τα Κουλουβάχατα ως το 56-18. Το σερί διέκοψε ο Σκληράκης για το 56-20, με την 3η περίοδο να κλείνει από τον Γιαννίμπα στο 65-22. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιαννίμπας με τον Κοτίνη έφεραν τον αγώνα στο 69-22 και το 71-23, με τον Σκληράκη να απαντά, 71-26. Ο Γιαννίμπας με τον Χρυσικόπουλο έγραψαν το 81-26, ο Σκληράκης απάντησε και πάλι με τον Καραγιάννη να γράφει το 85-29 και το ματς να κλείνει στο 90-33.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 29 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Χρυσικόπουλος 14 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννίμπας 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Καπέλης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κοτίνης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Bullets ο Σκληράκης είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χριστοδουλάκης 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.