Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 2-0 Miners, Superhonics, 1ο ροζ για Red-dicolo!

2-0 Miners, Superhonics, 1ο ροζ για Red-dicolo!

Οι Miners κέρδισαν με 69-67 τους El Barrio για τη 2η αγωνιστική στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανέβουν στο 2-0. Μόνο ροζ φύλλα έχουν πάρει ως τώρα και οι Superhonics, που επικράτησαν με 69-50 της Havana Rum, ενώ την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι Red-dicolo με το 68-49 επί της Ήρεμης Δύναμης.

Miners – El Barrio 69-67

Οι Miners κέρδισαν τους El Barrio με 69-67 μετά από ένα πολύ σκληρό και επεισοδιακό ντέρμπι. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους El Barrio να μπαίνουν καλύτερα, για να προηγηθούν με 14-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Miners βελτίωσαν την άμυνά τους και κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 8 πόντους για να μειώσουν ως το 30-31 του ημιχρόνου. Και το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στους Miners, που με 22-14 επιμέρους σκορ κατάφεραν να προηγηθούν με 52-45 στο 30ο λεπτό. Οι El Barrio ψαλίδιζαν τη διαφορά στην 4η περίοδο με τις δύο ομάδες να φτάνουν ισόπαλες λίγο πριν το τέλος στο 67-67 και τον Χασομέρη να σκοράρει στην εκπνοή για να δώσει τη νίκη στους Miners, που παρέμειναν αήττητοι!

Για τους νικητές ο Χασομέρης είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ο Κυνηγόπουλος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αρβανιτέλης 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Παπαδόγιαννης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Χρονόπουλος 7 πόντους και 2 κλεψίματα. Για τους El Barrio ο Κεραμειδας Μ. είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μαμας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αρβανιτάκης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Ήρεμη Δύναμη – Red-dicolo 49-68

Οι Red-dicolo κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 49-68 με το ματς να ξεκινά με 4-2 και 6-4 από τον Κουβαρα για να απαντήσει ο Κρικας Α. για το 6-7. Ο Κουβαρας με τον Πουλόπουλο και τον Ανανιάδη έγραψαν το 13-9 για την Ήρεμη Δύναμη, αλλά ο Σπυριδωνίδης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 13-15 για την ομάδα του. Ο Κρικας Α. σκόραρε για το 13-21 στη 2η περίοδο, με τον Δουκα να φέρνει το ματς στο 16-25. Ο Κουβαρας με τον Μπιτσικα απάντησαν για το 22-27 και το 25-30, με τον Μελετη να φέρνει τους Red-dicolo στο 29-39 στην ανάπαυλα. Στο 2ο ημίχρονο ο Ανανιάδης μείωσε σε 34-40 για την Ήρεμη Δύναμη, με τον Κρικα Κ. και τον Δουκα να απαντούν για το 35-48 της ομάδας τους. Από τον Κουβαρα το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 41-52, αλλά ο Σταμουλης με τον Μελετη έφεραν τους Red-dicolo στο 42-59 στην 4η περίοδο. Ο Ανανιάδης απάντησε, με τον Μισρη να φέρνει το ματς στο 46-65, πριν ο Μπιτσικας σκοράρει για το 49-65 για να κλείσει ο αγώνας στο 49-68.

Για τους νικητές ο Σπυριδωνίδης είχε 12 πόντους, ο Κρικας Α. 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αγρης 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μελετης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Δουκας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κρικας Κ. 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Κουβαρας είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ανανιάδης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πουλόπουλος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Superhonics – Havana Rum 69-50

Οι Superhonics κέρδισαν με 69-50 τη Havana Rum με το ματς να ξεκινά με 6-0 για τους νικητές από τον Μπαρδανη και τον Οικονόμου, για να απαντήσουν ο Μπακαυγας Α. με τον Ραδοπουλο για το 6-4. Ο Ραδόπουλος με τον Μπακαυγα Γ. ισοφάρισαν σε 8-8 λίγο μετά με τον Μπακαυγα Α. και τον Αναστασόπουλο να δίνουν προβάδισμα με 9-12 στη Havana Rum αμέσως μετά. Ο Μπακαυγάς Γ. έγραψε το 12-17 για την ομάδα του, με τον Θεολογιτη να μειώνει στο δεκάλεπτο, πριν ο Αναστασόπουλος σκοράρει για το 14-19. Ο Βασιλείου με τον Καιτσα έβαλαν μπροστά τους Superhonics, 22-19 με 8-0 σερί, ενώ ο Μπαρδανης με τον Παπαδόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 26-20. Ο Χατζακης μείωσε με τον Μαστοράκη και τον Οικονόμου να φέρνουν την ομάδα τους στο 36-25 στο ημίχρονο. Οι Superhonics μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, ο Αντωνιάδης με τον Οικονόμου και τον Παπαδόπουλο έτρεξαν ένα 15-0 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ως το 51-25. Ο Μανικας με τον Χατζακη απάντησαν για το 51-30, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παπαδόπουλο στο 54-30 και τους Superhonics να φτάνουν με τον Βασιλείου και τον Μπαρδανη στο 59-31 στην 4η περίοδο. Ο Μπακαυγάς Α. απάντησε με τρίποντο και ο Παπαδημητρίου σκόραρε για το 61-36 με τον Βασιλείου να φέρνει την ομάδα του στο 65-36. Η Havana Rum με τον Ραδόπουλο μείωσε σε 65-41, ενώ ο Παπαδημητρίου σκόραρε για το 65-45 με το ματς να τελειώνει από τον Αντωνιάδη και τον Ραδόπουλο στο 69-50.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Αντωνιάδης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπαρδανης 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Βασιλείου 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Μπακαυγάς Α. είχε 13 πόντους, ο Ραδόπουλος 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπακαυγάς Γ. 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.