Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για Ξεφτιλάιζες, έπιασαν κορυφή οι Τριπόντιοι!

Μεγάλη νίκη για Ξεφτιλάιζες, έπιασαν κορυφή οι Τριπόντιοι!

Οι Τριπόντιοι σταμάτησαν τους Shooting Stars, που μετρούσαν 5 νίκες σε 6 αγώνες, κερδίζοντάς τους με 51-44 για τη 12η αγωνιστική του Γ ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Έτσι, έπιασαν στην κορυφή του Κροκόδειλους, με 2 ήττες ο καθένας τους, αφού οι Ξεφτιλάιζερς πέτυχαν μεγάλη νίκη με 69-61 απέναντι στους πρωτοπόρους του ομίλου. Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 45-38 τον Ατρόμητο Αιγάλεω, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα, ενώ οι Beer Drinkers επικράτησαν με 43-38 των Σφυριών, με τη μάχη για την πρόκριση να μαίνεται, αφού 6 ομάδες είναι ανάμεσα στις 5 και τις 7 ήττες στο γκρουπ από την 4η θέση και κάτω (μετά τους πρωτοπόρους και τους Drafts που πήγαν στις 4 ήττες με τον μηδενισμό του Γ.Σ. Κυψέλης)!

Ατρόμητος Αιγάλεω – Μαύρη Θύελλα 38-45

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τον Ατρόμητο Αιγάλεω με 38-45 με τις δυο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια, αφού και οι δύο έχουν από μια νίκη και +7 στη διαφορά. Το ματς ξεκίνησε με 3-6 για τους νικητές από τον Βογιατζάκη και τον Αλεξόπουλο, για να απαντήσουν ο Τσουνιας με τον Δριτσα για το 7-6. Ο Ζησης έφερε την ομάδα του στο 7-10, με τον Δριτσα να ισοφαρίζει σε 10-10 λίγο πριν το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Τσουνιας έφερε την ομάδα του στο 14-10, με τον Τζιλεπη, τον Σταθόπουλο και τον Σταματελόπουλο να απαντούν για το 14-24 με 0-14 σερί. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Γκλαβα Α. στο 16-24, με τον Ατρόμητο Αιγάλεω να πλησιάζει στο 20-24 στην 3η περίοδο. Ξανά σερί για τη Μαύρη Θύελλα, ο Σταθόπουλος με τον Ζηση έφεραν την ομάδα τους στο 20-33 με 0-9. Ο Τσουνιας με τον Δριτσα, όμως, αντέδρασαν και με 10-0 σερί έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 30-33. Το σερί του Ατρόμητου Αιγάλεω πήγε στο 12-0 στην 4η περίοδο, ο Καναρης σκόραρε για το 32-33. Ο Σταθόπουλος με τον Τζιλεπη και τον Ζηση απάντησαν για το 33-40, με τον Δριτσα να μειώνει στους 5 πόντους, 35-40 και 37-42. Όμως, με τον Σταθόπουλο η Μαύρη Θύελλα πήγε στο 37-43 και το 38-45, παίρνοντας τη νίκη και ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Για τους νικητές ο Ζησης είχε 12 πόντους, 3 ασίστ, ο Σταθόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Δριτσας είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσουνιας 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

.

Ξεφτιλάιζερς – Κροκόδειλοι 69-61

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τους Κροκόδειλους με 69-61, για να τους αναγκάσουν στη 2η τους ήττα στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 από τον Ηλιόπουλο Α. και τον Νομικό για να απαντήσουν ο Ηλιόπουλος Θ. με τον Ηλιόπουλο Σ. για το 4-6. Ο Τυπαλδος Γ. με τον Νομικό έφεραν τον αγώνα στο 16-6 με 12-0 σερί, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος με τον Νομικό έγραψαν το 19-9 για τους Ξεφτιλάιζερς, για να κλείσει η περίοδος στο 21-12 από τον Καζα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Νομικός σκόραρε για το 26-12 της ομάδας του, με τον Τυπαλδο Γ. να φέρνει τους Ξεφτιλάιζερς στο 30-13. Ο Ηλιόπουλος Θ. απάντησε για το 30-15, με τον Νομικό να φέρνει τη ομάδα του στο 34-15. Οι Κροκόδειλοι αντέδρασαν ως το ημίχρονο, με τον Παπα, τον Γιατρα και τον Νικολακη μείωσαν σε 34-25 στην ανάπαυλα με σερί 0-10. Στην 3η περίοδο ο Παπας με τον Νικολακη μείωσαν σε 36-31, με τον Παπα μετά να φέρνει την ομάδα του στο 38-36, ολοκληρώνοντας ένα 4-21. Ο Ανδριωτης με τον Τυπαλδο Γ., τον Νομικό και τον Χαραλαμπόπουλο απάντησαν με 11-0 σερί για το 49-36, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-40 από τον Παπα. Στην 4η περίοδο ο Παπας ήταν που έφερε το ματς στο 51-45, αλλά Νομικός και Τυπαλδος Γ. απάντησαν για το 55-46. Ο Νομικός έφερε τους Ξεφτιλάιζερς στο 61-48, με τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Αδαμόπουλο να μειώνουν σε 61-54, για να έρθει ο Γιατρας για το 62-58 λίγο μετά. Ο Χαραλαμπόπουλος σκόραρε για το 65-60 μετά τις βολές του Παπα, με τον Νομικο να γράφει το 67-61 και τον Τυπαλδο στα 7 δευτερόλεπτα να κλείνει τον αγώνα στο 69-61 για τους Ξεφτιλάιζερς.

Για τους νικητές ο Νομικός είχε 30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Τυπαλδος Γ. 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χαραλαμπόπουλος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους Κροκόδειλους ο Παπας είχε 23 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Νικολακης 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος Θ. 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα.

Shooting Stars – Τριπόντιοι 44-51

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 44-51 τους Shooting Stars για να διακόψουν το σερί 4 συνεχόμενων νικών που είχαν οι αντίπαλοί τους και να φτάσουν παράλληλα τους Κροκόδειλους στην πρώτη θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 0-8 για τους νικητές από τον Καραδημα και τον Φαλελακη για να απαντήσουν για το 4-10 ο Σταυρου με τον Τζουκα. Ο Καραδημας έφερε την ομάδα του στο 6-17, ο Σταύρου μείωσε, αλλά Ράλλης και Εμμανουηλίδης έγραψαν το 8-21. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Σταύρου στο 10-21, με τους Τριπόντιους να πηγαίνουν με τον Τραχανη στη 2η περίοδο στο 10-23. Οι Shooting Stars απάντησαν με τον Τζουκα και τον Ζαφειράτο για το 19-23, ενώ λίγο μετά Μορφος Β. και Ζαφειράτος έφεραν το ματς στο 23-25. Το ημίχρονο έκλεισε στο 25-27 από Εμμανουηλίδη και Σοφιανόπουλο, για να μπουν οι Τριπόντιοι δυνατά στην επανάληψη, ο Καραδημας με τον Τσουτη τους έφεραν ως το 25-34. Ο Ζαφειρατος απάντησε για το 31-34, με τον Καραδήμα και τον Εμμανουηλίδη να σκοράρουν για το 33-38. Ο Ζαφειράτος έφερε το ματς στο σουτ, 36-38, με την περίοδο να κλείνει από τον Τσουτη στο 36-41. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τραχανης σκόραρε για το 36-44 των Τριπόντων, με τον Μορφο Β. να απαντά. Ο Τραχανης και πάλι ήταν που έγραψε το 38-47, ο Γεωργόπουλος με τον Σταύρου απάντησαν για το 42-47, για να πάνε οι Τριπόντιοι στο 42-51 με τον Καραδημα και να κλείσει το ματς από τον Τζουκα στο 44-51.

Για τους νικητές ο Καραδημας είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με 10/13 δίποντα, ο Εμμανουηλίδης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τραχανης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Shooting Stars ο Ζαφειράτος είχε 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σταύρου 10 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Beer Drinkers – Σφυριά 43-38

Οι Beer Drinkers κέρδισαν με 43-38 τα Σφυριά στην προσπάθειά τους να καλύψουν το χαμένο έδαφος στον όμιλο από το μηδενισμό που κουβαλούν. Το ματς ξεκίνησε με 3-2 από τον Τσιτσο, για να απαντήσει ο Σιαμαντας. Ο Τσιτσος έφερε το ματς στο 6-4 και το 8-5, με τον Αναγνωστόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-5 για τους νικητές. Στη 2η περίοδο ο Κωνσταντινόπουλος μείωσε σε 10-7 για να απαντήσουν ο Γκονης με τον Αγγλόπουλο για το 16-7 των Beer Drinkers. Ξανά ο Κωνσταντινόπουλος απάντησε για το 16-11, ο Λιβανιος έφερε το ματς στο 17-13, με τον Κωνσταντινόπουλο να μειώνει στον πόντο, 17-16. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Αναγνωστόπουλο στο 20-17, με τον ίδιο και τον Τσιτσο να φέρνουν τους Beer Drinkers στο 24-17. Ο Αγγλόπουλος σκόραρε για το 26-19, ο Κωνσταντινόπουλος με τον Σαμέρα απάντησαν για το 28-28 με σερί 2-9 για τα Σφυριά, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ο Αναγνωστόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στην περίοδο, 32-28 στο 30ο λεπτό, με τον Μουρτζο και τον Ρουμπη να φέρνουν τα σφυριά ξανά στην ισοπαλία, 32-32, στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Αγγλόπουλος σκόραρε για το 35-32 της ομάδας του, ο Ρουμπης μείωσε σε 35-34, πριν ο Αγγλόπουλος και πάλι απαντήσει για το 38-34. Με τον Ρουμπη και τον Μακρη τα Σφυριά έφεραν στα 2:16 το ματς ξανά στα ίσα, 38-38, αλλά ο Αγγλόπουλος με τον Αναγνωστόπουλο έτρεξαν σερί 5-0 στο τέλος για το 43-38 και τη νίκη των Beer Drinkers.

Για τους νικητές ο Αναγνωστόπουλος είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αγγλόπουλος 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Τσιτσος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κωνσταντινόπουλος είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ρουμπης 7 πόντους.