Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλες νίκες για C-Drifters, Nothing But Net!

Μεγάλες νίκες για C-Drifters, Nothing But Net!

Οι C-Drifters συνέχισαν την πολύ καλή τους πορεία στον Α όμιλο του Α1, αφού κέρδισαν για την 6η αγωνιστική τους Νεροχύτες με 65-57, ενώ σε εξ αναβολής αγώνα επικράτησαν με 54-49 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων. Μεγάλη νίκη και για τους Nothing But Net το 80-69 επί των Κουλουβάχατων, ενώ ο Άφοβος πήρε κι αυτός σημαντικό ροζ φύλλο, κερδίζοντας με 62-57 τους Cleveland Paraliers.

C-Drifters – Νεροχύτες 65-57

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Νεροχύτες με 65-57 με το ματς να ξεκινά με 3-1 από τον Κουτέλα Χ. για να απαντήσει ο Λιοντης για το 3-4. Ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 5-8, με τον Μενιδιατη να γράφει το 9-11. Ο Κωστόπουλος ήταν που σκόραρε για το 9-15 και το 10-17 με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Ζαφειράκη να απαντούν για το 16-17. Ο Κωστόπουλος με τον Λιοντη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 19-22, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-22 και τους C-Drifters να παίρνουν προβάδισμα στη 2η περίοδο, 23-22 με τον Κουτελα Χ.. Ο Γιοβανης με τον Τσαγκουρνο, τον Μπουριτη και τον Κουτελα Π. ήταν που μετά το 23-27 από τον Κουλουρη έτρεξαν σερί 13-0 για τους C-Drifters και τους έβαλαν μπροστά στο σκορ με 36-27, για να πάνε στο 38-29 λίγο μετά, πριν ο Γαλατιτης με τον Κωστόπουλο κλείσουν το ημίχρονο στο 38-33. Στην επανάληψη ο Νινας με τον Λιοντη έβαλαν μπροστά τους Νεροχύτες, 38-39, για να απαντήσει ο Κουτελας Χ.. Ο Λιοντης μείωσε σε 43-41, ενώ ο Κωστόπουλος με τον Γαλατιτη ισοφάρισαν το ματς στο τέλος της 3ης περιόδου, 45-45, μετά το καλάθι του Δαβετα. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαραλαμπόπουλος έγραψε το 48-45, με τον Κωστόπουλο να απαντά και λίγο μετά να βάζει δυο φορές μπροστά τους Νεροχύτες, 49-51 και 51-53. Ο Γιοβανης απάντησε με 4 πόντους για το 55-53, με τον Κουτέλα Π. να φέρνει την ομάδα του στο 60-55 λίγο μετά. Ο Λιοντης μείωσε σε 61-57, με τον Ζαφειράκη να απαντά και τον Γιοβανη να κλείνει τον αγώνα στο 65-57 για τους C-Drifters.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Χ. είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Γιοβανης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ζαφειράκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαραλαμπόπουλος 7 πόντους. Για τους Νεροχύτες ο Λιοντης είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Κωστόπουλος 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γαλατιτης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Άφοβος – Cleveland Paraliers 62-57

Ο Άφοβος κέρδισε τους Cleveland Paraliers με 62-57 με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους Cleveland Paraliers για να απαντήσει ο Άφοβος για το 9-7 με δικό του 7-0. Το ματς πήγε στο 14-11 και το 19-14 στο τέλος της περιόδου για τον Άφοβο, με τους Cleveland Paraliers να απαντούν και να προσπερνούν από το 22-18 και μετά με 0-6 σερί για το 22-24. Ο Άφοβος πήρε ξανά κεφάλι, 28-24, για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers και να κλείσει το ημίχρονο στο 28-28. Στην επανάληψη οι Cleveland Paraliers μπήκαν με σερί 0-9 για το 28-37 με 6 λεπτά για το τέλος της περιόδου, πριν ο Άφοβος αρχίσει να μειώνει και 3:20 πριν το δεκάλεπτο φέρει το ματς στο 39-41. Οι Cleveland Paraliers κρατήθηκαν μπροστά ως το 41-45, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε στο 45-45. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Άφοβος προηγήθηκε με 51-49 και 54-49 με 6 λεπτά για το τέλος, για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers για το 54-55. Ο Άφοβος προσπέρασε και πάλι, 58-55 και 59-56, για να πάει στο 60-57 το ματς με τον Άφοβο να παίρνει τη νίκη με 62-57.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Καρουτας 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Λαμπρινος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λοράνδος 7 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Χριστακόπουλος είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ντασκας 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ιωαννίδης 9 πόντους.

Κουλουβάχατα – Nothing But Net 69-80

Οι Nothing But Net πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στα Κουλουβάχατα, με το ματς να ξεκινά με τους νικητές να προηγούνται με 5-10 για να φτάσουν στο 10-17 πριν τα Κουλουβάχατα απαντήσουν με Παπαδόπουλο και Γιαννίμπα για το 15-17 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Περράκης με τον Δημητρίου και τον Βασιλείου έφεραν την ομάδα τους στο 15-23, με τον Γιαννίμπα να μειώνει σε 19-23. Ο Δημητρίου με τον Αδαμόπουλο απάντησαν για το 19-29 της ομάδας τους με τον Χρυσικόπουλο, τον Γιαννίμπα και τον Παπαδόπουλο να τρέχουν σερί 10-0 για να ισοφαρίσουν το ματς σε 29-29. Ο Κοτσίφης με τον Δημητρίου απάντησαν, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 30-35. Στην επανάληψη ο Κοτσίφης έφερε το ματς στο 33-38 με τον Χρυσικόπουλο να απαντά. Ο ίδιος ήταν που έβαλε μπροστά τα Κουλουβάχατα, 41-40, αλλά ο Καραμανής απάντησε για το 43-44. Με τον Παπαδόπουλο και τον Τζουρτο τα Κουλουβάχατα έφτασαν στο 48-44, για να απαντήσει ο Καραμανής και πάλι, πριν το δεκάλεπτο κλείσει από τον Παπαδόπουλο στο 53-47. Ο ίδιος έφερε τα Κουλουβάχατα στο 58-49 στην 4η περίοδο, αλλά ο Καραμανής με τον Συμπουρα απάντησαν για το 58-57 με σερί 0-8 για τους Nothing But Net. Μετά το καλάθι του Καπέλη ο Βασιλείου με τον Καραμανή ισοφάρισαν το ματς σε 61-61, ενώ το ίδιο έκανε και ο Δημητρίου λίγο μετά στο 63-63. Μάλιστα, ο ίδιος έδωσε προβάδισμα στους Nothing But Net με 63-65, αλλά τα Κουλουβάχατα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 65-65 για να πάμε σε παράταση. Εκεί οι Nothing But Net μπήκαν πολύ καλύτερα, σερί 0-12 από τον Καραμανή, τον Περράκη και τον Βασιλείου ως το 65-77 για να κριθεί ο νικητής. Το σερί διέκοψε ο Τζουρτος, με το ματς να κλείνει στο 69-80 από Περράκη και Γιαννίμπα.

Για τους νικητές ο Καραμανής είχε 26 πόντους, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Βασιλείου 16 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Δημητρίου 15 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Περράκης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κοτσίφης 9 πόντους. Για τα Κουλουβάχατα ο Παπαδόπουλος είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γιαννίμπας 16 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Χρυσικόπουλος 12 πόντους, 5 ασίστ, ο Καπέλης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – C-Drifters 49-54

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με 49-54 για να πετύχουν μια πολύ σημαντική νίκη, αναγκάζοντας παράλληλα τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων στην πρώτη τους ήττα. Το ματς ξεκίνησε με 0-8 για τους νικητές από τον Μενιδιάτη, τον Ζαφειράκη και τον Τσαγκουρνο, για να απαντήσουν ο Δεληγιωργης με τον Γαλανακη και τον Σαρικάκη και να μειώσουν σε 8-10. Ο Κουτέλας Χ. πήγε την ομάδα του στο 8-15, με τον Δαβετα να γράφει το 11-18 πριν το δεκάλεπτο κλείσει από τον Βασιλείου και τον Κουτέλα Χ. στο 13-20. Στη 2η περίοδο ο Κοσμίδης μείωσε σε 19-20, με τον Μπουρίτη να κρατά μπροστά την ομάδα του, 20-23, πριν ο Βασιλείου γράψει το 24-23 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων. Ο Γιοβάνης έφερε το ματς στο 26-27 με τον Σαρικάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 31-27 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων. Στην επανάληψη ο Γιοβάνης με τον Ζαφειράκη σκόραραν για το προσπέρασμα των C-Drifters, 31-34, με τον Μενιδιάτη να γράφει το 32-36. Ο Ματθαίου μείωσε, με τους C-Drifters να απαντούν με τον Μπουρίτη για το 34-39. Ο Βασιλείου ισοφάρισε τον αγώνα σε 39-39, ενώ ο Ματθαίου έφερε την ομάδα του μπροστά, 42-40, πριν ο Μπουρίτης με τον Μενιδιάτη σκοράρουν για το 42-45 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βασιλείου μείωσε στον πόντο για να απαντήσει ο Κουτέλας Π. με τον Βασιλείου να σκοράρει και πάλι για το 46-48. Ο Κουτέλας Π. με τον Γιοβάνη σκόραραν για το 46-52 των C-Drifters, με τον Ματθαίου να μειώνει σε 50-52 και τον Βασιλείου σε 52-54. Ο Μπουρίτης σκόραρε για το 52-57 με τον Γιοβάνη να ανεβάζει τη διαφορά στους 7 πόντους, 52-59. Παρά τις προσπάθειες από τον Κοσμίδη και τον Σαρικάκη (57-59) ο Κουτέλας Χ. έφερε την ομάδα του στο 57-61 και ο Τσαγκουρνός στο 59-64 για να της χαρίσουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γιοβανης είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπουρίτης είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ζαφειράκης 10 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Κουτέλας Π. 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Π. 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μενιδιάτης 7 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Βασιλείου είχε 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σαρικάκης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ματθαίου 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.