Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για τους πρωτοπόρους!

Νίκες για τους πρωτοπόρους!

Με νίκες συνέχισαν οι τρεις πρώτοι του 2ου ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» στην 5η αγωνιστική της λίγκας. Οι Victorious παρέμειναν αήττητοι με 5-0 μετά το 74-40 επί της Boom Shakalaka, οι Zeppelin πήγαν στο 3-0 μετά το 71-49 επί των Τριπόντιων, ενώ η Partousan έφτασε στο 3-1 με το 57-40 κόντρα στους Los Rebels.

Victorious – Boom Shakalaka 74-40

Η Victorious κέρδισε την Boom Shakalaka με 74-40 με το ματς να ξεκινά με 7-0 για τους νικητές από τον Νικηφόρο, τον Παγουλάτο και τον Χρυσανθακόπουλο για να απαντήσουν ο Μητρόπουλος με τον Ηλιόπουλο για το 8-4. Ο Παγουλάτος με τον Καρδαρα έφεραν την ομάδα τους στο 18-6 για να γράψει το 20-6 ο Θεοδωρόπουλος, πριν η περίοδος κλείσει από τον Κουτσοθανάση στο 23-9. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χρυσανθακόπουλος με τον Παπαδόπουλο σκόραραν για το 28-9, ενώ μετά το καλάθι του Σπανου ο Καραμπάτσος έφερε τον αγώνα στο 32-12. Ο Κυριαζόπουλος με τον Ηλιόπουλο απάντησαν για το 32-16 με τον Καρδαρα και τον Παπαδόπουλο να σκοράρουν για τη Victorious. Στους 15 μείωσε ο Χαραλαμπους, 36-21, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Χρυσανθακόπουλο στο 42-23. Στην επανάληψη ο Παγουλάτος με τον Θεοδωρόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 47-25, με τον Χαραλαμπους και τον Δεσικο να απαντούν, 49-32. Η Victorious απάντησε με 11-0 σερί από τον Θεοδωρόπουλο και τον Χρυσανθακόπουλο ως το 60-32 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 60-34. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπανός σκόραρε για το 61-36, με τον Παπαδόπουλο και τον Θεοδωρόπουλο να απαντούν για το 66-36 και το 68-38 με το ματς να κλείνει από τον πρώτο στο 74-40.

Για τους νικητές ο Χρυσανθακόπουλος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Θεοδωρόπουλος 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παγουλάτος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Καρδαρας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Δεσικος 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Zeppelin – Τριπόντιοι 71-49

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Τριπόντιους με 71-49 με τον αγώνα να ξεκινά με 2-3 και 5-5 από τον Μπουτο με τον Αντωνίου να απαντά και τον Μπουτο να φέρνει την ομάδα του ως το 7-9. Ο Αντωνίου σκόραρε και πάλι, με τον Καραδήμα και τον Φαλελάκη να σκοράρουν για το 9-13 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Με τον Λιαπη οι Zeppelin ισοφάρισαν σε 13-13 και με τον Τσοκο πήραν το προβάδισμα, 16-15. Μετά το καλάθι του Καραδήμα ο Λιάπης με τον Παπαδάτο και τον Τσαντζαλή έγραψαν το 26-17, ενώ ο Τσοκος σκόραρε για το 29-19 με τον Ποζιόπουλο να φέρνει το ματς στο 35-21 πριν κλείσει το ημίχρονο στο 35-24 από τον Τσαφαντάκη. Στην επανάληψη ο Φαλελάκης με τον Πανταζογλου έγραψαν το 35-29 με τον πρώτο να σκοράρει και για το 37-33 λίγο μετά. Ο Ποζιόπουλος απάντησε για το 41-33, με τον Παντελέο να φέρνει το ματς στο 43-36. Ο Λιαπης ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντος, 47-36 με τους Τριπόντιους να πλησιάζουν και πάλι στις αρχές της 4ης περιόδου, 49-41 από τον Πανταζογλου. Ο Τσαντζαλής με τον Τσοκο σκόραραν για το 55-43 της ομάδας τους που, μετά το 55-47 από τον Καραδήμα, ξέφυγε με τον Τσαντζαλή ως το 62-47 και το τελικό 71-49 με τον Παπαδάτο και τον Λιάπη, με σερί 16-2.

Για τους νικητές ο Λιαπης είχε 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαδάτος 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ποζιόπουλος 11 πόντους, 4 ριμπάουτν, 3 ασίστ, ο Τσοκος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπουτος 9 πόντους, ο Φαλελάκης 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Πανταζογλου 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Los Rebels – Partousan 40-57

Η Partousan κέρδισε με 40-57 τους Los Rebels με το ματς να ξεκινά με 2-14 για τους νικητές από τον Βουρδανο, τον Κουβαρα, τον Φουρναρη και τον Κωνσταντίνου για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος. Νέο σερί για την Partousan από τον Αβραμιδη και τον Μπλετσο ως το 5-25, με την περίοδο να κλείνει από τον Βλαχογιωργο στο 7-25. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαμπλαουρας μείωσε σε 9-25, με τον Παπαδόπουλο να γράφει το 14-29 για την ομάδα του και το 17-31 μετά το καλάθι του Αβραμίδη, που ήταν εκείνος ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο στο 17-35. Στην επανάληψη ο Κουβαρας έφερε την ομάδα του στο 21-40, με τον Κατζελη και τον Γρηγορόπουλο να απαντούν για το 29-42 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου με τον Βουρδανο έφεραν την ομάδα τους στο 29-47 ενώ ο Καραβας έγραψε το 31-49. Ο Γρηγορόπουλος με τον Βαρωνο απάντησαν για το 36-49 με τον Παπαδόπουλο να γράφει το 38-51 πριν ο Μπλετσος με τον Καραβα κλείσουν το ματς στο 40-57 για την Partousan.

Για τους νικητές ο Αβραμίδης είχε 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κωνσταντίνου 11 πόντους και 3 ασίστ, ο Καραβας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουβαρας 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Los Rebels ο Παπαδόπουλος είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.