Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για Lazers, Abaleiros, Desperado!

Νίκες για Lazers, Abaleiros, Desperado!

Οι Lazers πήραν τη 2η τους νίκη στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 57-35 τους Bullets στο πρώτο μισό της 9ης αγωνιστικής. Νίκη και για τους Desperado, 4η στην κατηγορία, με το δύσκολο ροζ φύλλο επί των Τουβλέικερς, 59-55. Τέλος, στο 5-3 έφτασαν οι Abaleiros με το 50-41 κόντρα στους Mentores.

Bullets – Lazers 35-57

Οι Lazers κέρδισαν τους Bullets με 35-57 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, 0-10 από τον Μπαλιουση, τον Ρεμματα και τον Λυμπερη. Ο Μπουγακιας διέκοψε το σερί, με τον Φλοκα να μειώνει σε 7-14 λίγο μετά. Ο Στεριόπουλος απάντησε, ο Τσαρουχας έφερε τον αγώνα στο 9-16 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μπαλιουση και τον Ρεμματα στο 9-20. Στη 2η περίοδο ο Χριστάκος με τον Ρεμματα μπήκαν με ένα 0-9 ως το 9-29, για να απαντήσει ο Φλοκας για το 13-29. Ο Σαλλας έφερε τον αγώνα στο 13-33, με τον Τσαρουχα και τον Ρικκο να κλείνουν το ημίχρονο στο 17-33. Στην 3η περίοδο ο Φλόκας με τον Μπουγακια έφτασαν το σερί των Bullets στο 13-0 για να μειώσει η ομάδα τους στο 26-33. Ο Ρεμματας με τον Σαλλα έφεραν τους Lazers στο 26-39 με τον Φλοκα να απαντά, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Λυμπερης στο 28-43. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σαλλας σκόραρε για το 28-45 για να απαντήσει ο Μπουγακιας με τον Φλοκα να γράφει το 32-47. Ο Ρεμματας με τον Λυμπερη έφεραν τους Lazers στο 33-52, με τον πρώτο να κλείνει τον αγώνα στο 35-57 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Ρεμματας είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες με 11/13 δίποντα, ο Λυμπερης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Σαλλας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Bullets ο Φλοκας είχε 23 πόντους, 4 κλεψίματα, ο Μπουγακιας 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Desperado – Τουβλέικερς 59-55

Οι Desperado κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 59-55 ανατρέποντας εις βάρος τους διψήφια διαφορά μέσα στο ματς. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τους Τουβλέικερς που με τον Μαρίνο και τον Λιβαδα προηγήθηκαν με 2-9 για να φτάσουν με τον Καμιναρη στο 4-14 λίγο μετά. Ο Σεφερης με τον Μαρκοπουλιωτη απάντησαν για το 12-14 με τους Τουβλέικερς να κλείνουν την περίοδο στο 12-16. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαρκουλης με τον Κατσιαβαρα και τον Σεφέρη έβαλαν μπροστά τους Desperado, 18-16, για να απαντήσει ο Λαμπεας για το 18-21. Ο Κατσιαβάρας σκόραρε για το προσπέρασμα της ομάδας του, ενώ ο Μαρκοπουλιώτης με τον Μαρκούλη έφεραν τους Desperado στο 28-21. Ο Λιβαδας απάντησε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-26 για τους Desperado μετά τα καλάθια από Μαρκοπουλιώτη και Λαμπέα. Στην επανάληψη ο Καμιναρης έφερε τους Τουβλέικερς στο 32-34 για το προσπέρασμα, με τον Σεφέρη και τον Κατσιαβάρα να τρέχουν 10-0 σερί ως το 42-34. Οι Τουβλέικερς μείωσαν στους 5 με τον Μαρκουλη να απαντά και τον Μαρκοπουλιώτη και τον Κατσιαβάρα να σκοράρουν για το 51-38. Οι Τουβλέικερς απάντησαν με σερί 1-11 για να κλείσουν την περίοδο στο 52-43 και να πλησιάσουν σε 52-49 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Desperado έμειναν μπροστά, 55-49, για να μειώσουν δύο φορές στο σουτ οι Τουβλέικερς, 55-53 και 57-55, αλλά να καταφέρουν οι Desperado να πάρουν με 59-55 το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιώτης 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κατσιαβαρας 14 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Μητσοπουλος είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Καμιναρης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Mentores – Abaleiros 41-50

Οι Abaleiros κέρδισαν τους Mentores με 41-50 μετά από έναν πολύ κλειστό αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 8-8 για τις δύο ομάδες με τους Abaleiros να παίρνουν προβάδισμα στη 2η περίοδο, το 7-9 εκεί τους έφερε στο 15-17 στο ημίχρονο. Οι Mentores προσπέρασαν στην 3η περίοδο, αλλά οι Abaleiros κατάφεραν ως το τέλος της να πάρουν ξανά αυτοί το προβάδισμα, το 11-12 στο δεκάλεπτο έφερε τον αγώνα στο 26-29 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο οι Abaleiros με επιμέρους 15-21 έφτασαν στο τελικό 41-50, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή, για να μειώσουν οι Mentores λίγο πριν το τέλος ως τους 7 πόντους.

Για τους νικητές ο Καμαριωτάκης είχε 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Κουκιος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σταμπουρλος 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Mentores ο Τσικας είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τάτσης 10 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κλαπης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ.