Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Dirtus-Ερμής, από κοντά οι Παλαίμαχοι!

Αήττητοι Dirtus-Ερμής, από κοντά οι Παλαίμαχοι!

Ο Ερμής έφτασε στο 5-0 στον 9ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά το 51-37 επί των Lazers για την 5η αγωνιστική της λίγκας, έχοντας πλέον εξασφαλίσει την πρόκρισή του στο Α1. Η Dirtus Bologna ακολουθεί στο 4-0 μετά το 68-30 επί των Κένταυρων, ενώ στο 4-1 βρίσκονται οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων, που κέρδισαν με 68-55 τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Γ.Σ. Κυψέλης 68-55

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 68-55 τον Γ.Σ. Κυψέλης με το ματς να ξεκινά με 5-0 για τους νικητές για να ισοφαρίσει ο Γ.Σ. Κυψέλης. Ένα 6-0 σερί έφερε τον αγώνα στο 11-5 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να ξεφεύγουν με 18-7 στη συνέχεια, πριν κλείσει η περίοδος στο 20-11. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων προηγήθηκαν με 26-11 και λίγο μετά με 30-13 για να πάνε στο +18 στο 34-16 και στο 36-18 με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-20. Στην επανάληψη ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε σε 37-25 και στη συνέχεια σε 42-32. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απάντησαν για το 50-33 με τον Γ.Σ. Κυψέλης να πλησιάζει και πάλι στο 52-39 πριν λήξει στο 57-41 το 3ο δεκάλεπτο. Στην 4η περίοδο οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων έφτασαν στο 61-43, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να τρέχει σερί 2-10 για το 63-53, αλλά το ματς να πηγαίνει στο 68-53 στη συνέχεια, πριν κλείσει στο 68-55.

Για τους νικητές ο Νικας είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σαρικάκης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παπαπροκοπίου 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κουντουρης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Αγγελόπουλος είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πατσιουρας 20 πόντους, ο Γιαννόπουλος 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Lazers – Ερμής 37-51

Ο Ερμής κέρδισε με 37-51 τους Lazers με το ματς να ξεκινά με 2-0 και 4-2 για τους Lazers από τον Λιοφαγο και τον Κουναδη για να απαντήσουν ο Ψαρρος με τον Σκαρακη για το 6-7 και το 8-10 της ομάδας τους. Στις αρχές της 2ης περιόδου ο Τυλιγαδας με τον Κοβε έγραψαν το 8-15 για να απαντήσει ο Λιοφαγος. Ο Ψαρρος με τον Σφακιανακη έφεραν τον αγώνα στο 11-21, ο Ρεμματας με τον Μπραζιωτη Δ. απάντησαν για το 16-21 στο ημίχρονο. Στις αρχές της 3ης περιόδου ο Κοβες σκόραρε για το 16-25, με τον Ρεμματα και τον Μπραζιωτη Δ. να απαντούν ως το 20-27. Ο Ψαρρος με τον Σκαρακη και τον Τυλιγαδα έφεραν την ομάδα τους στο 20-42 με σερί 0-15, σερί που έκρινε και τον αγώνα. Στην 4η περίοδο ο Ερμής έφτασε στο 24-47 με τον Κοβε, για να απαντήσει ο Ρεμματας για το 30-49 και να φέρει ο Κουναδης το ματς στο 35-49 με τους Lazers να ολοκληρώνουν ένα 11-2 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Ψαρρος είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σκαρακης 10 πόντους, ο Κοβες 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους Lazers ο Ρεμματας είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Κουναδης 7 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Κένταυροι – Dirtus Bologna 30-68

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Κένταυρους με 30-68 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, 2-13 με τον Χαλκιά και τον Αλεξόπουλο, για να απαντήσουν ο Μπατουνας με τον Τσιοτσιο για το 10-13. Η Dirtus Bologna έφτασε στο 10-22 με τον Μάινα, τον Χαλκιά και τον Μαθιουδάκη, ενώ μετά την απάντηση από τους Κένταυρους, ο Σταθουσης έφερε τον αγώνα στο 13-25. Οι Κένταυροι απάντησαν με τον Κορδαλη για το 16-25, ενώ ο Κριτουλης με τον Τσιοτσιο σκόραραν για το 20-29. Η Dirtus Bologna με τον Αλεξόπουλο έφτασε στο 20-35 για να κλείσει το ημίχρονο στο 22-37. Στην επανάληψη ο Χαλκιάς έφερε την ομάδα του στο 22-44 με τον Αλεξόπουλο να σκοράρει για το 22-46, πριν απαντήσουν οι Κένταυροι και γράψει ο Δροσης το 26-47 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αλεξόπουλος με τον Ξυπολιτά ήταν που έτρεξαν ένα σερί 1-10 για το 27-57 της ομάδας τους, ενώ μετά την απάντηση των Κένταυρων ο Χαλκιάς με τον Ξυπολιτά και τον Μάινα έφεραν το ματς στο 29-68 με σερί 0-11 για την Dirtus Bologna.

Για τους νικητές ο Χαλκιάς είχε 22 πόντους και 3 ριμπάουντ με 7/16 τρίποντα, ο Αλεξόπουλος 13 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Σταθούσης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα, ο Μάινας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Μαθιουδάκης 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ξυπολιτάς 7 πόντους. Για τους Κένταυρους ο Κριτούλης είχε 8 πόντους.