Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρόκριση για MyRema, Κένταυρους, KMC, Miners!

Πρόκριση για MyRema, Κένταυρους, KMC, Miners!

Την πρόκριση για τους «32» του Prime Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» πήραν οι MyRema State Warriors μετά τη νίκη τους στους «64» με 44-39 επί των Filoiadelfia 76ers. Στην παράταση πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση οι KMC B.C. κερδίζοντας με 64-62 τους Σουβλέηκερς, ενώ με 64-58 πήραν την πρόκριση οι Miners κόντρα στους Athens Supergrungers. Οι Κένταυροι κέρδισαν με 50-45 τους Ready 2 Fire, ενώ οι Superhonics νίκησαν με 73-30 τη Δουρούτη, για να πάρουν αμφότεροι την πρόκριση. Τέλος, στους «32» θα βρεθούν και οι Ρούκουνες μετά το 59-50 επί της Havana Rum και οι Heat B.C. μετά το 84-67 κόντρα στην Ήρεμη Δύναμη, με το bracket να περιμένει και το ματς των Raptors με τη Victorious για να βγουν οι 8 που θα αναδείξουν έναν από τους 4 των ημιτελικών.

Heat B.C. – Ήρεμη Δύναμη 84-67

Οι Heat B.C. κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 84-67 για να πάρουν την πρόκριση για τους «32» του θεσμού. Το ματς ξεκίνησε με την Ήρεμη Δύναμη να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ, προηγήθηκε με 10-16 στο ξεκίνημα, ενώ μετά την απάντηση από τον Αρβανιτάκη πήγε στο 13-21 με τον Νικολόπουλο. Η περίοδος έκλεισε από τον Αρβανιτάκη στο 16-21 με τον Γιορνταμηλάκη να μειώνει σε 20-23 στη 2η περίοδο. Ο Πετσανας απάντησε με την Ήρεμη Δύναμη να πηγαίνει στο 23-29 πριν σκοράρει ο Νικολάου. Μετά το 26-31 οι Heat B.C. πλησίασαν σε 31-33 με τον Αρβανιτάκη ενώ λίγο μετά προσπέρασαν με Αρβανιτάκη και Μιχαλάκο για το 39-35. Ο Λάμπρου απάντησε με την Ήρεμη Δύναμη να προσπερνά (41-42) με τον Κωλετσα για να κλείσει το ημίχρονο στο 43-42. Στην επανάληψη η ήρεμη Δύναμη πήρε ξανά το προβάδισμα στο 43-44 με τον Μπιτσικα για να γράψει ο Μπουρας το 43-46 πριν οι Heat B.C. απαντήσουν με 10-0 σερί από τον Μιχαλακο και τον Χατζησομπανη για να ξεφύγουν με 53-46. Στο 58-49 έφεραν την ομάδα τους ο Γιορνταμηλάκης με τον Αρβανιτάκη, για να απαντήσουν Πετσανας και Λαμπρου, 58-53, ενώ ο Ανανιάδης έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 61-57. Στην 4η περίοδο ο Γιορνταμηλακης με τον Μιχαλακο έγραψαν το 65-57 για να απαντήσει ο Λαμπρου. Οι Heat B.C. πήγαν στο +10 με τον Μιχαλακο, 69-59, ενώ μετά την απάντηση του Μπουρα ο ίδιος με τον Γιορνταμηλακη ήταν που σκόραραν για το 79-63. Με τον Πετσανα και τον Κουβαρά η Ήρεμη Δύναμη σκόραρε για το 81-67, για να κλείσει το ματς στο 84-67.

Για τους νικητές ο Μιχαλάκος είχε 38 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Αρβανιτάκης 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιορνταμηλακης 12 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Νικολάου 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Κουβαρας είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πετσανας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λαμπρου 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Ρούκουνες – Havana Rum 59-50

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τη Havana Rum με 59-50 για να προκριθούν στην επόμενη φάση. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 και 4-10 για τη Havana Rum από τον Παραμερίτη, για να απαντήσει ο Χριστόπουλος. Ο Παραμερίτης έφερε την ομάδα του στο 9-14 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καρακυκλα στο 13-16. Στη 2η περίοδο ο Αναστασόπουλος σκόραρε για το 13-18 με τους Ρούκουνες να ισοφαρίζουν σε 20-20 με τον Μάλλη για να προσπεράσουν με Μάλλη και Αντωνάτο, 24-20, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 28-25. Στην επανάληψη η Havana Rum αντεπιτέθηκε, μείωσε σε 29-28 και προσπέρασε λίγο μετά με τον Παραμερίτη, για να ισοφαρίσουν οι Ρούκουνες με τον Ιριώτη σε 32-32. Ο Αντωνάτος με τον Ιριώτη σκόραραν για το 39-35, ο Παπαδημητρίου με τον Παραμερίτη απάντησαν, 40-40, για να ξαναβάλει μπροστά τους Ρούκουνες, 43-40, ο Ιριώτης. Ο Μάλλης έγραψε το 46-43, με την Havana Rum να μειώνει σε 48-45 μετά το νέο καλάθι του Ιριώτη. Ο Μάλλης με τον Αντωνάτο βοήθησαν την ομάδα τους να φτάσει στο 55-45, με τον Μαρκακη να σκοράρει για το 59-48 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Μάλλης είχε 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Ιριώτης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αντωνάτος 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Χριστόπουλος 7 πόντους και 2 κλεψίματα.

MyRema State Warriors – Filoiadelfia 76ers 44-39

Οι MyRema State Warriors κέρδισαν με 44-39 τους Filoiadelfia 76ers για να πάρουν την πρόκριση για τους «32» της διοργάνωσης. Το ματς ξεκίνησε με 9-5 για τους νικητές με τον Σαραντόπουλο Π. για να απαντήσει ο Λουγιακης Κ.. Ο Μαζωνακης ισοφάρισε με τον Λουγιακη Κ. να κλείνει την περίοδο στο 10-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαζωνακης έφερε τους Filoiadelfia 76ers στο 12-15, με τον Σαραντόπουλο .Π και τον Μπακαλη να απαντούν για το 17-15. Ο Λουγιακης Χ. ισοφάρισε τον αγώνα με τον Παληβογιαννη να κλείνει το ημίχρονο στο 20-17. Στην 3η περίοδο ο Ισσαρης με τον Σαραντόπουλο .Π έφεραν την ομάδα τους στο 24-19 με τον Βαφειάδη να απαντά, 24-22. Ο Βερυκιος σκόραρε για το 27-22, αλλά οι Filoiadelfia 76ers ισοφάρισε και πάλι το ματς με τον Λουγιακη Χ.. Η περίοδος έκλεισε από τον Μπακάλη στο 29-27, για να φτάσει στο 34-27 στο 4ο δεκάλεπτο με τον Παληβογιαννη και τον Βερυκιο. Ο Μαζωνάκης με τον Λουγιακη Κ. μείωσαν σε 34-31 με τον Παληβογιαννη να απαντά για το 38-31. Οι Filoiadelfia 76ers μείωσαν ξανά στους 4 πόντους με τον Λουγιακη Κ., με τον Παληβογιαννη να γράφει το 40-34. Ο Μαζωνάκης μείωσε σε 40-36 και 43-39 μετά το καλάθι του Βερυκιου, για να κλείσει ο Βερυκιος το ματς στο 44-39 με τους MyRema State Warriors να παίρνουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Σαραντόπουλος .Π είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Βερύκιος 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παληβογιαννης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπακαλης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Μαζωνακης είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λουγιακης Κ. 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Σουβλέηκερς – KMC B.C. 62-64

Οι KMC B.C. κέρδισαν με 62-64 τους Σουβλέηκερς μετά από ένα πολύ σκληρό και οριακό παιχνίδι. Οι Σουβλέηκερς μπήκαν με 12-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη 2η περίοδο οι KMC B.C. πήραν τον έλεγχο και απάντησαν με ένα επιμέρους 8-20 για να πάρουν διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, 20-31. Στην 3η περίοδο οι Σουβλέηκερς άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, το 16-13 εκεί μας έφερε στο 36-44, με τους Σουβλέηκερς να έχουν τον έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο και να καταφέρνουν με 19-11 εκεί να ισοφαρίσουν σε 55-55 και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί οι KMC B.C. κατάφεραν οριακά (7-9) να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση με 62-64.

Για τους νικητές ο Παλλας είχε 24 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ντουνης 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σπανός 12 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Μοσχιδης είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μαστορακης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Βασσης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Athens Supergrungers – Miners 58-64

Οι Miners κέρδισαν με 58-64 τους Athens Supergrungers για να προκριθούν στους «32» της διοργάνωσης. Το παιχνίδι είχε πολλά σκαμπανεβάσματα και εναλλαγές στον έλεγχό του, οι Athens Supergrungers πήραν το προβάδισμα με 18-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η 2η περίοδος ανήκε στους Miners, το 6-18 εκεί έκλεισε το ημίχρονο στο 24-30. Στην 3η περίοδο οι Miners συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, έγραψαν 14-22 σκορ εκεί, 38-52 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers αντέδρασαν, προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, έτρεξαν σκορ 20-12 αλλά δεν μπόρεσαν να προκριθούν, 58-64 η νίκη των Miners.

Για τους νικητές ο Σιουτης είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Σακαρακης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παπαδογιαννης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Αρβανιτελης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Θεοδώρου είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουρτης 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κατσαμπανης 9 πόντους, 14 ριμπάουντ.

Ready 2 Fire – Κένταυροι 45-50

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 45-50 τους Ready 2 Fire για να πάρουν την πρόκριση για τους «32» της διοργάνωσης. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τους Ready 2 Fire από τον Κασοτάκη και τον Παππά Σ. για να φέρει ο δεύτερος το ματς στο 12-4. Οι Κένταυροι απάντησαν και με τον Ροζο, τον Παππα και τον Λουρανδάκη προσπέρασαν με 12-13 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παππας έφερε την ομάδα του στο 12-16, ενώ ο Δροσης σκόραρε για το 14-19. Ο Κασοτακης μείωσε σε 19-20 στο ημίχρονο με τον Μαναζη να γράφει το 22-20 στις αρχές της επανάληψης. Ο Λουρανδακης με τον Τουμαζανη έφεραν τον αγώνα στο 22-24, ο Μαναζης σκόραρε για το 25-24, με τους Κένταυρους να γράφουν το 25-28 με τον Τουμαζανη και τον Ροζο. Ο Μαναζης με τον Στερμασι ήταν που σκόραραν για το 33-28 των Ready 2 Fire με ένα 8-0 σερί, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 35-31. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσιοτσιος σκόραρε για το 35-33 με τον Μαναζη να απαντά και να φέρνει την ομάδα του στο 40-35. Ο Λουρανδακης σκόραρε για το 40-37, με τον Μαναζη και τον Κασοτακη να γράφουν το 44-37. Ένα 0-9 σερί από τους Κένταυρους έφερε τον αγώνα στο 44-46 με τον Τσιοτσιο, τον Λουρανδάκη και τον Παππά να σκοράρουν, ο Καλπακος μείωσε στον πόντο, αλλά το ματς έκλεισε από τον Παππα και τον Τσιντιρη στο 45-50 με τους Κένταυρους να παίρνουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παππάς 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τουμαζανης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Λουρανδάκης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Ready 2 Fire ο Μαναζης είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Κασοτακης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Παππάς Σ. 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Superhonics – Δουρούτη 73-30

Οι Superhonics κέρδισαν τη Δουρούτη με 73-30 με το ματς να ξεκινά με 10-0 για τους νικητές από τον Αντωνιάδη, τον Οικονόμου και τον Μαστοράκη και τη Δουρούτη να σκοράρει μετά από σχεδόν 7 λεπτά με τον Γραμματικό. Ο Μαστοράκης με τον Κοτσιρα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-4 για να φέρει ο δεύτερος τον αγώνα στο 17-4. Ο Γραμματικος απάντησε για το 17-6 με τους Superhonics να πηγαίνουν στο 22-6 με τον Αντωνιάδη. Μετά το καλάθι του Ζησιδη Ο. ο Οικονόμου με τον Κοτσιρα έφεραν τον αγώνα στο 29-8. Ο Ζησιδης Ο. απάντησε για το 29-11 με το ματς να πηγαίνει στο 30-14 πριν ο Οικονόμου με τον Χατζησταυρου σκόραραν για το 37-16 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο ο Κοτσιρας με τον Μαστορακη έφεραν τον αγώνα στο 43-16, με τη Δουρούτη να σκοράρει για το 45-20 και το 47-22 με τον Γραμματικο και τον Ζησιδη Ο.. Με ένα 11-0 σερί οι Superhonics έφτασαν στο 58-22 στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Μπαρδανη, τον Παπαδόπουλο και τον Οικονόμου. Στο 4ο δεκάλεπτο, μετά το 58-25 του Ζησίδη Ο. ένα 8-0 έφερε τους Superhonics στο 66-25 με τον Χατζησταύρου και τον Μπαρδανη, ενώ ο Οικονόμου σκόραρε για το 71-27 λίγο πριν το τέλος, με τους Superhonics να παίρνουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μαστορακης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κοτσιρας 11 πόντους, 6 ασίστ, ο Αντωνιάδης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης Ο. είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γραμματικος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.