Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Επική βραδιά για τον Ρεμπελιακό!

Επική βραδιά για τον Ρεμπελιακό!

Ποιος είδε τον Ρεμπελιακό και δεν τον φοβήθηκε! Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τα Κουλουβάχατα με 68-35 στον ημιτελικό, πνίγοντάς τα με την άμυνά του, για να πάρει την πρόκριση και να παίξει την Κυριακή το βράδυ στον πρώτο του τελικό στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ασταμάτητος μετά το 11-11 ο Ρεμπελιακός ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά για να φτάσει να διατηρεί διαφορά μεγαλύτερη από double score μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα!

Μεγάλο ματς από τον Κατιάκο με double double, από κοντά και ο Ηλιάκης, με τον Ρεμπελιακό να κάνει απίστευτα πράγματα στην αναμέτρηση, κρατώντας τα Κουλουβάχατα στους 5 πόντους στην 3η περίοδο και στους 14 σε όλο το 2ο ημίχρονο, ενώ τα Κουλουβάχατα δεν σκόραραν πάνω από 11 πόντους σε καμία περίοδο του αγώνα, μένοντας χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για 13 λεπτά στο παιχνίδι από 4 λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου ως 1 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα!

Οι 35 πόντοι προφανώς και είναι αρνητικό ρεκόρ για τα Κουλουβάχατα στην ιστορία τους στο Α1 της λίγκας, καθώς η προηγούμενη χειρότερή τους επίδοση ήταν 48 (πέρσι στα πλέι οφς με την Dirtus Bologna, 48-52 τότε το ματς, και την 1η σεζόν στον όμιλο κόντρα στην Αττική, 48-55 τότε).

Ρεμπελιακός – Κουλουβάχατα 68-35

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Κοτίνη για τα Κουλουβάχατα, για να απαντήσει ο Ηλιάκης για το 3-2 του Ρεμπελιακού. Ο Καπέλης έφερε το ματς στο 3-4, με τον Κοτίνη να είναι ζεστός, σκοράροντας για το 3-7 και το 5-9. Ο Κατιάκος πήρε μπρος στη συνέχεια, μείωσε σε 7-9, με τον Καρρά να δίνει προβάδισμα στον Ρεμπελιακό με 4 πόντους, 11-9, για να ισοφαρίσει ο Βογιατζης, και να κλείσει ο Κατιάκος με 5 μαζεμένους πόντους το 1ο δεκάλεπτο στο 16-11. Στη 2η περίοδο ο Ντουσιας σκόραρε για το 19-11 ολοκληρώνοντας ένα 8-0 για τον Ρεμπελιακό, με τα Κουλουβάχατα να απαντούν από τη γραμμή των βολών, 19-14. Ο Παπασωτηρίου σκόραρε για το 21-14, με τον Ηλιάκη να γράφει από μακριά το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του, 24-14. Ο Παπασωτηρίου και πάλι σκόραρε για το 26-14, με τον Καπέλη να απαντά με καλάθι και φάουλ, 26-17. Ο Κοτίνης έφερε τον αγώνα στο 27-19, για την τελευταία φορά που τα Κουλουβάχατα βρέθηκαν σε μονοψήφια απόσταση στο παιχνίδι. Ο Καρράς απάντησε, ο Παπασωτηρίου έγραψε το +12, ενώ μετά τις βολές του Τσιλάβη ο Κατιάκος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 33-21 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά, με τις άμυνες να κυριαρχούν στο πρώτο πεντάλεπτο, όταν το σκορ είχε μείνει στο 2-3. Ο Κατιάκος είχε φέρει τον Ρεμπελιακό στο +14, με τον Τσιλάβη να απαντά για τρεις πόντους. Ο Ντούσιας σκόραρε για το 37-24, με τον Τσιλάβη να γράφει το 37-26 περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Όμως, από εκείνο το σημείο και μετά ο Ρεμπελιακός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με τον Λαρεντζάκη να γράφει το 39-26 και τους Ηλιάκη και Κατιάκο να κλείνουν με τρίποντα το δεκάλεπτο για το 45-26. Το σερί του Ρεμπελιακού ανέβηκε περισσότερο στην 4η περίοδο ο Κατιάκος με τον Λαρεντζάκη και τον Ηλιάκη σκόραραν ως το 62-26 και το 15-0 της ομάδας τους, για να το διακόψει με μία βολή ο Καπέλης. Όμως, συνεχόμενα τρίποντα από Κατιάκο και Ηλιάκη (2) έφεραν τον Ρεμπελιακό στο 61-27 και το επιμέρους σκορ στο αδιανόητο 24-1! Τα Κουλουβάχατα σκόραραν πάλι με βολές, από τον Τζουρτο, 61-29, με τον Ηλιάκη να γράφει και πάλι τρίποντο. Ο Τσιλάβης από τη γραμμή μείωσε σε 64-31, με τον Παπασωτηρίου και τον Ηλιάκη να απαντούν για το 68-31 και το +37 του Ρεμπελιακού στη μεγαλύτερη διαφορά του ματς. Ο Τσιλάβης από τη γραμμή έγραψε το 68-33, με τον Παπαδόπουλο Α. να πετυχαίνει το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στα τελευταία 14 λεπτά του αγώνα για το τελικό 68-35, με τον Ρεμπελιακό να πηγαίνει στον τελικό με τον πλέον εμφαντικό τρόπο!

Για τους νικητές, που σούταραν με 52% στα δίποντα και 36% στα τρίποντα, ο Ηλιάκης είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κατιάκος 22 πόντους, 11 ριμπάουντ με 6/9 εντός παιδιάς, ο Παπασωτηρίου 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Καρράς 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τα Κουλουβάχατα που είχαν 1/28 τρίποντα στο ματς και 31% στα δίποντα, ο Τσιλάβης είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κοτίνης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ.