Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην εκπνοή οι Run ‘n’ Gun, νίκες για C-Drifters-Νεροχύτες!

Στην εκπνοή οι Run ‘n’ Gun, νίκες για C-Drifters-Νεροχύτες!

Οι Run ‘n’ Gun διατήρησαν ανέπαφο το αήττητό τους στο πρωτάθλημα και μετά την 11η αγωνιστική στον Α όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», καταφέρνοντας να κερδίσουν στην εκπνοή τα Κουλουβάχατα με 66-65 για να φτάσουν στο 11-0 στον όμιλο και το 18-0 φέτος! Νίκη για τους C-Drifters με 53-48 επί του Άφοβου στην παράταση, με τους νικητές να πιάνουν τα Κουλουβάχατα στην 3η θέση, ενώ οι Νεροχύτες κέρδισαν τους Nothing But Net με 62-55 για να ωθήσουν τριπλή ισοβαθμία στην 5η θέση με τους δυο τους και τον Άφοβο να έχουν από 5 ήττες.

C-Drifters – Άφοβος 53-48παρ.

Οι C-Drifters κέρδισαν τον Άφοβο στην παράταση με 53-48 για να παραμείνουν ψηλά στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τους νικητές από τον Κουτελα Π. και τον Ζαφειράκη για να απαντήσει ο Τραϊφορος. Ο Μενιδιάτης έφερε τον αγώνα στο 13-5 για την ομάδα του με τον Καρουτα να μειώνει σε 15-9 στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καρουτας με τον Κουζοβουνά σκόραραν για το 15-14, με τον Άφοβο να παίρνει λίγο μετά προβάδισμα με Ποντικόπουλο και Τσικόλα, 17-20. Ο Μενιδιάτης και ο Κουτέλας Χ. μείωσαν σε 20-21, με τον Καραντζούνη να κλείνει το ημίχρονο στο 20-24. Στην επανάληψη ο Γκοτσης έφερε την ομάδα του στο 22-29, με τον Κουτέλα Χ. να απαντά, 26-29, και τον Μπουριτη να μειώνει σε 28-30. Ο Καρουτας έφερε τον αγώνα στο 28-33, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 32-33 από Μενιδιάτη και Κουτέλα Χ.. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουτελας Χ. ισοφάρισε τον αγώνα σε 35-35, με τον Μενιδιάτη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 37-36 και 39-38, μετά τις βολές του Κουζοβουνα. Ο Καραντζούνης σκόραρε 7 πόντους σε 1:36 για το 39-45 του Άφοβου με 2:14 για το τέλος, με τους C-Drifters να απαντούν με τον Μενιδιάτη και τον Κουτελα Χ. με 39 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Άφοβος έχασε επίθεση και οι C-Drifters είχαν 1/3 βολές και χαμένο τρίποντο για να πάμε στο 45-45 και την παράταση, με τον Κουτέλα Π. να ισοφαρίζει το ματς. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κουζοβουνας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, για να απαντήσουν Μπουριτης, Μενιδιάτης και Κουτελας Π. για το 51-46 με 28 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Λαμπρινος με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 51-48, με τον Κουτέλα Π. να απαντά για το 52-48 στα 22 δευτερόλεπτα. Ο Κουτέλας Χ. τον μιμήθηκε για το 53-48, με τον Άφοβο να αστοχεί σε τρίποντο 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Μενιδιάτης είχε 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουτελας Χ. 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κουτελας Π. 9 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γκοτσης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Καρουτας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουζοβουνας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Κουλουβάχατα – Run ‘n’ Gun 65-66

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν οριακά τα Κουλουβάχατα με 65-66 για να διατηρήσουν το αήττητό τους στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους πρωταθλητές από τον Πανδή και τον Χιώτη, για να απαντήσουν ο Παπαδόπουλος Α. με τον Γιαννίμπα και τον Καπέλη για το 6-5. Στο 9-6 έφερε ο Τζουρτος την ομάδα του, αλλά ο Χιώτης απάντησε για το 9-12 και ο Περρης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 11-16 για τους Run ‘n’ Gun. Στη 2η περίοδο ο Καραλης με τον Ρηγα έφεραν τον αγώνα στο 11-22, με τον Χιώτη και τον Πανδή να σκοράρουν για το 13-28. Ο Καραλής έγραψε το 15-30, με τον Καπελη να απαντά και τον Παπαδόπουλο Α. να γράφει το 21-31. Ο Πανδής έφερε την ομάδα του στο 21-35, με τον Παπαδόπουλο Α. να σκοράρει για το 27-37 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Τζουρτος μείωσε σε 30-37, με τον Πανδή και τον Καραλη να απαντούν για το 30-43. Ο Τζουρτος μείωσε σε 36-45, αλλά ο Καραλης με τον Κοντογεωργη κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, 38-51, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-51 από τον Παπαδόπουλο Α.. Ο Καπέλης με τον Παπαδόπουλο Α. έτρεξαν 7-0 σερί στο ξεκίνημα της επανάληψης για το 48-52. Αλλά οι Run ‘n’ Gun αντέδρασαν και με Πανδή και Χιώτη έφεραν τον αγώνα στο 48-59 με δικό τους 0-7. Ο Περρής σκόραρε για το 51-61, αλλά ο Καπέλης με τον Γιαννίμπα μείωσαν σε 59-61. Ο Πανδής έγραψε τρίποντο, ο Παπαδόπουλος Α. μείωσε σε 61-64 και στα 19 δευτερόλεπτα σκόραρε κι αυτός για 3 πόντους, 64-64. Τα Κουλουβάχατα είχαν την επίθεση, ο Καραλής έκλεψε στην επαναφορά, κέρδισε φάουλ, 2/2 βολές και 64-66. Μετά από τάιμ άουτ τα Κουλουβάχατα σούταραν κερδίζοντας φάουλ, ο Παπαδόπουλος Α. είχε 1/2 βολές, 65-66, πήραν επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστόχησαν στο σουτ της νίκης στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Χιώτης 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Καραλης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Περρης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, Για τα Κουλουβάχατα ο Παπαδόπουλος Α. είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τζουρτος 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Καπέλης 11 πόντους, 5 ασίστ.

Nothing But Net – Νεροχύτες 55-62

Οι Νεροχύτες κέρδισαν τους Nothing But Net με 55-62 για να διπλασιάσουν τις νίκες απέναντι στους αντιπάλους τους στο γκρουπ. Τα ματς ξεκίνησε με 7-4 για τους Nothing But Net από τον Στεφανη και τον Βασιλείου, για να απαντήσει ο Νινας για το 7-7. Ο Μπουρογιαννόπουλος έδωσε προβάδισμα στους Νεροχύτες, 7-9, με τον Στεφανη να απαντά, 11-10. Ο Νινας με τον Νατζαριδη έκλεισαν την περίοδο στο 11-14 για τους Νεροχύτες, με τον Παπαγεωργίου να σκοράρει για το 15-14 στο 2ο δεκάλεπτο και τον Καραμανη με τον Περρακη να φέρνουν τους Nothing But Net στο 22-16. Ο Κιουσης απάντησε για το 22-21, οι Νεροχύτες προσπέρασαν στο 22-23, ενώ με τον Βρελλη και τον Κωστόπουλο έφτασαν στο 24-28. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Κοτσιφη στο 27-28 με τρίποντο για να γράψει ο Βασιλείου προβάδισμα στους Nothing But Net με 29-28 στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Λιοντης έφερε την ομάδα του στο 29-30, αλλά ο Καραμανης με τον Στεφανη σκόραραν για το 36-30 των Nothing But Net, ενώ οι δυο τους λίγο μετά έφεραν τον αγώνα στο 40-32. Ο Βρελλης με τον Νινα ήταν που απάντησαν για το 40-42 με 0-10 σερί για τους Νεροχύτες, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-42. Στην 4η περίοδο ο Βρελλης με τον Λιοντη σκόραραν για το 42-47, ολοκληρώνοντας ένα 2-15 για τους Νεροχύτες, στο οποίο ο Βρελλης είχε 11 πόντους. Ο Στεφανης ισοφάρισε τον αγώνα σε 47-47 με τον Βρελλη και τον Λιοντη να απαντούν για το 47-51. Οι Nothing But Net πήραν προβάδισμα με 52-51 με τον Στεφανη, αλλά ο Νινας με τον Βρελλη απάντησαν, 52-55. Ο Κωστόπουλος έγραψε το 52-58, με τις δυο ομάδες να έχουν 1/2 βολές στις επόμενες επιθέσεις τους για το 53-60, πριν οι Νεροχύτες φτάσουν στο 53-62 για να σφραγίσουν τη νίκη τους.

Για τους νικητές ο Βρελλης είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Λιοντης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Νινας 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κωστόπουλος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κιουσης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Nothing But Net ο Στεφανης είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Καραμανης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 9 πόντους, 3 ασίστ, ο Περρακης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παπαγεωργίου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.