Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 2-0 Παλαίμαχοι-Ερμής, με νίκη η Dirtus!

2-0 Παλαίμαχοι-Ερμής, με νίκη η Dirtus!

Στο 2-0 έφτασαν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων στον 9ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη τους με 48-35 επί των Gunners για τη 2η αγωνιστική. Στο 2-0 και ο Ερμής με το 65-54 επί του Γ.Σ. Κυψέλης, ενώ η Dirtus Bologna επικράτησε με 84-52 απέναντι στους Desperado για να μπει με νίκη στη φετινή χρονιά. Τέλος, οι Κένταυροι κέρδισαν με 54-42 τους Lazers για το 1-1.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Gunners 48-35

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 48-35 τους Gunners με το ματς να ξεκινά με 0-7 για τους Gunners από τον Στρογγυλη και τον Ντασκα πριν ο Βασιλείου με τον Γαλανακη απαντήσουν για το 6-11 για να πλησιάσουν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων στο 9-11 στην περίοδο. Ο Δεληγιώργης ισοφάρισε τον αγώνα, ενώ ο Νίκας ήταν που σκόραρε για το 15-12. Ο ίδιος μαζί με τον Σαρικάκη έφεραν το ματς στο 23-13 ολοκληρώνοντας ένα 19-2 για την ομάδα τους, με τους Gunners να απαντούν με τον Στρογγυλη και τον Γουργουλιο για το 23-20 και το ημίχρονο να κλείνει στο 25-20. Στην επανάληψη ο Νίκας σκόραρε για το 28-20 με τον Γουργουλιο να απαντά και τους Gunners να πλησιάζουν σε 32-31 με δικό τους σερί 0-9 από τον Ταγαρη και τον Ρεππα. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κράτησαν το προβάδισμα, 34-31 στο δεκάλεπτο, με το ματς να πηγαίνει στο 36-33 από τον Ντασκα στην 4η περίοδο πριν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων τρέξουν σερί 12-0 με τον Παπαπροκοπίου, τον Γαλανάκη και τον Βασιλείου ως το 48-33 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Νίκας είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βασιλείου 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαπροκοπίου 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Gunners ο Γουργουλιος είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Στρογγυλης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ερμής – Γ.Σ. Κυψέλης 65-54

Ο Ερμής κέρδισε τον Γ.Σ. Κυψέλης με 65-54 με το ματς να είναι κλειστό στο ξεκίνημά του, στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Κυψέλης προηγήθηκε με 14-17. Ο Ερμής απάντησε στη 2η περίοδο με επιμέρους 19-10 για να προσπεράσει στο ημίχρονο με 33-27, ενώ η 3η περίοδος δεν άλλαξε πολλά, αφού οι δυο ομάδες βρέθηκαν μετά το 10-10 εκεί στο 43-37. Στο 4ο δεκάλεπτο με 22 πόντους στην επίθεσή του ο Ερμής κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο του ματς και να φτάσει στο τελικό 65-54 για τη 2η νίκη του φέτος σε δύο αγώνες.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μελάς 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ζαπατινας 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αναγνώστου 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Πατσιουρας είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τραντζάς 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο Αγγελόπουλος 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Desperado – Dirtus Bologna 52-84

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 52-84 τους Desperado στο ντεμπούτο της στο φετινό πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 3-11 για τους νικητές από τον Σπυρόπουλο και τον Ξυπολιτα για να απαντήσει ο Μαρκοπουλιώτης για το 5-11. Ο Βαβιζος σκόραρε για το 9-12 με τη Dirtus Bologna να πηγαίνει στο 9-19 με τον Σπυρόπουλο και τον Σταθουση για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-24. Στη 2η περίοδο ο Χαλκιάς έφερε το ματς στο 14-28, για να απαντήσουν οι Desperado για το 16-31. Ο Σπυρόπουλος έφερε το ματς στο 20-37 με τους Desperado να απαντούν για το 29-39 και το ημίχρονο να λήγει στο 29-43. Στην επανάληψη ο Μαρκουλης με τον Κατσιαβαρα και τον Εμμανουηλίδη μείωσαν σε 36-43 για τους Desperado αλλά ο Σπυρόπουλος με τον Ξυπολιτα απάντησαν για το 36-49. Ο Διαλελης έριξε τη διαφορά ξανά κάτω από τους 10 πόντους με την Dirtus Bologna να απαντά με σερί 0-14 για το 40-63 από τον Σταθουση, τον Σπυρόπουλο και τον Αλεξόπουλο. Ο Σπυρόπουλος την έφερε στο 42-69 λίγο μετά με τον Βαβιζο να απαντά για το 45-72. Ο Χαλκιάς με τον Σπυρόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 49-84 με το ματς να κλείνει στο 52-84.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 35 πόντους και 5 ριμπάουντ με 14/16 σουτ, ο Χαλκιάς 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σταθούσης 11 πόντους, ο Αλεξόπουλος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Κατσιαβαρας είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καραδημητρόπουλος 9 πόντους, ο Διαλελης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μαρκοπουλιωτης 7 πόντους.

Lazers – Κένταυροι 42-54

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Lazers με 42-54 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους Lazers, 11-9 η πρώτη περίοδος. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Κένταυροι έφεραν τον αγώνα στα ίσα, το 13-15 τους έδωσε την ισοπαλία στο ημίχρονο, 24-24. Στην 3η περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, το επιμέρους 13-16 έφερε τους Κένταυρους στο 37-40, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο οι Κένταυροι κράτησαν τους αντιπάλους τους μόλις στους 5 πόντους για να τρέξουν ένα επιμέρους 5-14 και να πάρουν τη νίκη με 42-54.

Για τους νικητές ο Παππας είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λουρανδακης 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Δρογωσης 8 πόντους, ο Παχτιτης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπατουνας 7 πόντους και 4 ασίστ. Για τους Lazers ο Ρεμματας είχε 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μπραζιωτης Δ. 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Μπραζιωτης Χ. 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.