Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οκτάδα με 2-0 οι Miners!

Οκτάδα με 2-0 οι Miners!

Οι Miners ξεπέρασαν τον σκόπελο των Chicago Tools στους «16» του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά. Κέρδισαν με 82-53 το πρώτο παιχνίδι, για να επικρατήσουν με 66-45 στο δεύτερο ματς και να γράψουν το 2-0 στη σειρά για την πρόκριση.

Miners – Chicago Tools 82-53

Οι Miners κέρδισαν το πρώτο παιχνίδι με 82-53 με τον αγώνα να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Σιουτη και τον Χασομέρη. Ο Παράσχος απάντησε για τους Chicago Tools για το 6-5, αλλά ένα 11-0 από τους Miners τους έφερε στο 17-5 με τον Χρονόπουλο και τον Κωτσιδη να σκοράρουν. Ο Μιχαλόπουλος διέκοψε το σερί αλλά ο Παπαδόγιαννης με τον Κωτσιδη έφεραν τον αγώνα στο 21-7. Ο Νερατζης με τον Τριανταφυλλο μείωσαν σε 21-12, για να κλείσει στο 23-14 το δεκάλεπτο από Αγαθο και Μιχαλόπουλο. Στη 2η περίοδο ο Αγαθος έφερε την ομάδα του στο 29-14, για να μειώσει ο Μιχαλόπουλος. Οι Miners ξέφυγαν περισσότερο μετά το 33-19 του Πλεξιδα, αφού με τον Παπαδόγιαννη και τον Κωτσιδη έφτασαν στο 41-20 για να σκοράρει ο Χασομέρης για το 43-20. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Μιχαλόπουλο στο 43-22, με τον ίδιο και τον Τριαντάφυλλο να σκοράρουν για το 43-26 στην 3η περίοδο. Ο Αγαθος με τον Χρονόπουλο απάντησαν για το 47-26, ενώ ο Σακαρακης έφερε την ομάδα του στο 53-29 και ο Σιουτης έγραψε το 55-29. Με τον Μιχαλόπουλο και τον Τριαντάφυλλο οι Chicago Tools μείωσαν σε 57-35, για να απαντήσει ο Κωτσιδης για το 60-35, πριν κλείσει ο Μιχαλόπουλος το δεκάλεπτο στο 60-39. Στην 4η περίοδο ο Μιχαλόπουλος με τον Παρασχο έφεραν τον αγώνα στο 62-44, με τον Τριανταφυλλο να γράφει το 62-46 ολοκληρώνοντας ένα σερί 2-11 για τους Chicago Tools. Ο Μιχαλόπουλος σκόραρε για το 64-49 λίγο μετά, αλλά οι Miners με τον Αγαθο και τον Σακαρακη έφεραν την αναμέτρηση στο 70-49 και λίγο μετά με τον Μπενετση και τον Χασομέρη στο 78-50, τρέχοντας ένα δικό τους 14-1 σερί. Οι Chicago Tools μείωσαν σε 78-53, με το ματς να κλείνει στο 82-53.

Για τους νικητές ο Κωτσιδης είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Χασομέρης 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Αγαθος 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σιουτης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σακαρακης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τριανταφυλλος 11 πόντους.

Miners – Chicago Tools 66-45

Οι Miners κέρδισαν το δεύτερο παιχνίδι με 66-45 με τους Chicago Tools να μπαίνουν με 0-5 με τον Τριανταφυλλο και τον Μιχαλόπουλο για να απαντήσουν με ένα 10-0 οι νικητές με τον Αγαθο, τον Ραπτη και τον Κυνηγόπουλο να σκοράρουν. Ο Νερατζης έφερε το ματς στο 10-8, με τον Κυνηγόπουλο και τον Κωτσιδη να απαντούν για το 17-8, πριν κλείσει ο Λαμπρου το δεκάλεπτο στο 17-11. Στη 2η περίοδο ο Κωτσιδης με τον Σιουτη έφεραν τους Miners στο 21-11, αλλά ο Λαμπρου απάντησε και πάλι, 21-14. Με τον Παπαδόγιαννη και τον Χρονόπουλο οι Miners έφτασαν στο 26-14, ο Λαμπρου μείωσε στους 10 πριν έρθουν πάλι ο Παπαδόγιαννης με τον Χρονόπουλο για το 30-16. Με τον Νερατζη και τον Λαμπρου οι Chicago Tools μείωσαν σε 30-21, για να κλείσει ο Νερατζης το ημίχρονο στο 32-23. Στην επανάληψη ο Χασομερης σκόραρε για το 35-24 με τον Μιχαλόπουλο και τον Μαρουσοπουλο να απαντούν για να πλησιάσουν οι Chicago Tools στο 35-29. Με 16-0 σερί οι Miners ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα για να φτάσουν στο 51-29 με τον Χασομέρη, τον Παπαδόγιαννη και τον Σιουτη. Το σερί διέκοψε ο Κολοκοτρώνης, αλλά ο Κυνηγόπουλος έκλεισε την 3η περίοδο στο 56-31. Ο Κωτσιδης σκόραρε για το 58-31 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Μιχαλόπουλο να απαντά και τον Λαμπρου με τον Νερατζη να φέρνουν το ματς στο 60-41 με 2-10 σερί για τους Chicago Tools. Ο Κυνηγόπουλος έφερε τους Miners στο 64-43 με τον Νερατζη να απαντά και τον Παπαδόγιαννη να κλείνει τον αγώνα στο 66-45 για την πρόκριση των Miners.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κυνηγόπουλος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χασομερης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κωτσιδης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Chicago Tools ο Λαμπρου είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Νερατζης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μιχαλόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.