Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στους «8» τα Χώματα!

Στους «8» τα Χώματα!

Τα Χώματα πέρασαν με 2-1 από τη σειρά με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για τους «16» του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να συναντήσουν τα Κουλουβάχατα στα προημιτελικά. Η σειρά κρίθηκε και στα τρία ματς με διψήφιες διαφορές, με τα Χώματα να κερδίζουν με 68-56 το πρώτο παιχνίδι, τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να απαντούν με 38-58 στο δεύτερο ματς και τα Χώματα να παίρνουν την πρόκριση επικρατώντας με 61-50 στην 3η αναμέτρηση.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Χώματα 56-68

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τα Χώματα να προηγούνται με 5-8 με τον Κατσιρακη, για να απαντήσει ο Βασιλείου για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων. Ο Μπιρης με τον Δημητριάδη έφεραν την ομάδα τους στο 7-14, αλλά οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απάντησαν για το 9-14 και το 11-16 με τον Βασιλείου και τον Νικα. Ο Σπανος με τον Μπιτσικα έφεραν τα Χώματα στο 11-22, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-23. Στη 2η περίοδο ο Διαμαντόπουλος σκόραρε για το 13-27 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να μειώνουν σε 18-29 με τον Βασιλείου. Τα Χώματα με τον Διαμαντόπουλο έφτασαν στο 22-37 και το +15, για να ξεφύγουν λίγο μετά με 19 πόντους, 23-42. Ο Βασιλείου με τον Δεληγιώργη και τον Σαρικάκη μείωσαν σε 31-42, με τον Νικα να μειώνει σε 35-44 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο ο Σαρικάκης μείωσε για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων σε 40-48, για να απαντήσει ο Σπανος για το 40-51. Μετά το 42-51 του Νικα, ο Κατσιρακης με τον Μπιρη απάντησαν για το 42-57 της ομάδας τους στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπιρης έφερε τα Χώματα στο 42-59, με τον Δεληγιώργη να απαντά, αλλά τα Χώματα να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τον Σπανό για το 44-65. Νίκας και Βασιλείου μείωσαν, με τον Διαμαντόπουλο να γράφει το 51-68, πριν κλείσει ο Βασιλείου το ματς στο 56-68.

Για τους νικητές ο Διαμαντόπουλος είχε 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Κατσιρακης 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Μπιρης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σπανος 12 πόντους, ο Γκάτσης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Βασιλείου είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νικας 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Σαρικάκης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Χώματα – Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίών 58-38

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απάντησαν στο δεύτερο ματς για να ισοφαρίσουν τη σειρά. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Νικα με 5-2 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων, για να απαντήσουν τα Χώματα με τον Σπανό και τον Μπίρη για το 7-8. Ένα σερί 7-0 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με τον Νικα έφερε την ομάδα του στο 14-8, ενώ ο ίδιος με τον Γαλανάκη σκόραραν για το 19-12 μετά την απάντηση του Τσέλια. Η περίοδος έκλεισε στο 19-13 με τα Χώματα να ισοφαρίζουν το ματς σε 19-19 με τον Γκατση και τον Καραμανλή στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ματθαίου έφερε την ομάδα του στο 26-19, με τον Λακιο και τον Σαρικάκη να κλείνουν το ημίχρονο στο 31-22. Στην επανάληψη ο Γκατσης έφερε το ματς στο 31-27 για να απαντήσει ο Λακιος για το 36-27. Τα Χώματα και πάλι πλησίασαν με τον Καραμανλή και τον Τσελια, 36-32, για να σκοράρουν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων, πριν ο Τσελιας κλείσει το δεκάλεπτο στο 39-34. Η 4η περίοδος ανήκε στους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων, που αρχικά έφτασαν με τον Ματθαίου στο 43-34, ενώ μετά το 45-38 από τον Μπιρη και τον Διαμαντόπουλο έτρεξαν ένα 13-0 με το οποίο έκλεισαν το ματς με τον Νικα, τον Δεληγιωργη, τον Σαρικάκη και τον Γαλανακη για το 58-38 και το 1-1 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Νικας είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ματθαίου 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γαλανακης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σαρικακης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Τσελιας είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γκατσης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καραμανλης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Χώματα 50-61

Το tie-break της σειράς ξεκίνησε με τον Σαρικάκη και τον Νικα να σκοράρουν για το 8-4 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων. Τα Χώματα απάντησαν με τον Γκατση Σ. και τον Τσελια για να ισοφαρίσουν, ενώ ο Μπιρης τους έδωσε προβάδισμα. Ο Νικας με τον Σαρικακη σκόραραν για το 15-10, αλλά γρήγορα ο Τσελιας με τον Διαμαντόπουλο ισοφάρισαν τον αγώνα. Νέο προβάδισμα για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων από τον Σαρικάκη για το 20-15, ενώ ο Ματθαίου ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 22-17. Στη 2η περίοδο ο Διαμαντόπουλος μείωσε στο σουτ, με τους Παλαίμαχους να απαντούν για το 24-20 πριν ο Γκατσης Σ. ισοφαρίσει τον αγώνα στο 24-24. Ο Σαρικάκης έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Γκατση Σ. να γράφει το 26-27, πριν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων σκοράρουν με τον Γαλανακη για το 28-27. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Διαμαντόπουλο και τον Λακιο στο 30-30, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να μπαίνουν για το 32-30 στην επανάληψη. Ο Διαμαντόπουλος απάντησε για το 32-37 της ομάδας του, με τον Σαρικακη και τον Δεληγιώργη να ισοφαρίζουν σε 37-37, πριν οι Παλαίμαχοι πάρουν το προβάδισμα και πάλι, 41-37 με τον Νικα και τον Λακιο. Ο Δημητριάδης με τον Διαμαντόπουλο απάντησαν για το 41-42, με τον Νικα να δίνει στην ομάδα του το τελευταίο προβάδισμα στο ματς στο τέλος της 3ης περιόδου, 43-42. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπιρης ήταν που έφερε τα Χώματα στο 43-46 με τον Κοσμιδη να ισοφαρίζει σε 46-46, αλλά ο Διαμαντόπουλος με τον Γκατση Σ. σκόραραν από το τρίποντο για το 46-52. Ο Λακιος μείωσε, με τον Διαμαντόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 48-57, ενώ μετά το 50-57 του Λακιου ο Διαμαντόπουλος με τον Γκατση Σ. και πάλι ήταν που σκόραραν για το τελικό 50-61 που έφερε και τα Χώματα στα προημιτελικά.

Για τους νικητές ο Διαμαντόπουλος είχε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Γκατσης Σ. 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπιρης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσελιας 8 πόντους. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Σαρικακης είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νικας 12 πόντους, 5 ασίστ, ο Λακιος 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Ματθαίου 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.