Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στους «8» του Prime Cup οι Στιγκιντριακοί!

Στους «8» του Prime Cup οι Στιγκιντριακοί!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Nikea Lions με 84-75 στην παράταση για τη φάση των «16» του Prime Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Red Hot Chili Hoopers, με τον νικητή να προκρίνεται στην τετράδα του θεσμού.

Στιγκιντριακοί – Nikea Lions 84-75παρ.

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 84-75 τους Nikea Lions στην παράταση με το ματς να ξεκινά από Ξανθάκη, Κυριαζίδη και Γιαννόπουλο με 0-6 για τους Nikea Lions. Ο Νίκολιτς απάντησε για το 4-6, με τον Λαππα να φέρνει την ομάδα του στο 4-8, πριν γράψει ο ίδιος με τον Κυριαζιδη και τον Αλειφερη το 6-15 στο τέλος της περιόδου. Κυριαζίδης και Αλειφέρης συνέχισαν το σερί των για να το πάνε στο 0-11 για το 6-19 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Γράψα και τον Μαχαίρα να απαντούν, 13-19. Ο Αλειφερης έφερε το ματς στο 13-21, με τον Μιχαηλίδη να σκοράρει για τρεις, πριν ο Ξανθάκης με τον Γιαννόπουλο γράψουν το 16-25 για την ομάδα τους. Ο Γράψας απάντησε για το 20-27, με τον Λαππα να γράφει το 20-29. Ο Μαχαίρας με τον Νίκολιτς μείωσαν σε 24-29, ο Γράψας έφερε το ματς στο 24-31, με τον Ξανθάκη να απαντά, πριν Γράψας και Νίκολιτς κλείσουν το ημίχρονο στο 32-33.

Στην επανάληψη ο Λαππας έγραψε το 32-35 για να ισοφαρίσει ο Μαχαίρας σε 35-35. Ο Λαππας με τον Αλειφερη κράτησαν μπροστά τους Nikea Lions, 35-39, με τον Γράψα να μειώνει τρεις φορές στον πόντο, 38-39, 40-41 και 42-43, με τον Ξανθάκη να απαντά, 42-47. Ο Μιχαηλίδης με τον Μαχαίρα σκόραραν για τη νέα ισοπαλία, 48-48, με τον Νίκολιτς να βάζει για πρώτη φορά στο ματς μπροστά την ομάδα του, 50-48, για να έρθει ο Μιχαηλίδης για το 53-48. Ο Κυριαζιδης απάντησε, 53-51, με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο στο 53-53 από τον Γιαννόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Γιαννόπουλος έβαλε μπροστά τους Nikea Lions με τον Ξανθάκη και τον Λαππα να φέρνουν τον αγώνα στο 53-59. Ο Ξανθάκης με βολές έγραψε το 55-61 λίγο μετά, ενώ μετά την απάντηση του Γράψα ο Ξανθάκης με τον Κυριαζίδη έγραψαν το 57-65. Ξανά στους 8 από τον Λαππα στο 59-67, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με Γράψα και Μιχαηλίδη για το 64-69, για να σκοράρει ο Νικολαΐδης για το 66-69 και να φέρει το ματς στον πόντο ίδιος, 68-69. Ο Μιχαηλίδης έγραψε το 70-69, ολοκληρώνοντας ένα 11-2 για τους Στιγκιντριακούς, για να γράψει μια βολή ο Ξανθάκης, φέρνοντας το ματς στην παράταση, 70-70.

Εκεί ο Νίκολιτς σκόραρε για το 72-70, με τον Μαχαίρα να γράφει το 74-70. Ο Κυριαζιδης με τον Ξανθάκη απάντησαν για την ισοπαλία, 74-74, αλλά ο Γκόγκας με τον Νικολαΐδη κράτησαν τους Στιγκιντριακούς μπροστά, 77-74 από τη γραμμή των βολών. Ο Κυριαζιδης μείωσε σε 77-75, με τον Μαχαίρα και τον Νίκολιτς να σκοράρουν για το 82-75, για να κλείσει ο Νικολαΐδης τον αγώνα στο 84-75 ια τους Στιγκιντριακούς.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, με 12/16 εντός παιδιάς, ο Μαχαίρας 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μιχαηλίδης 14 πόντους, 5 κλεψίματα, ο Νίκολιτς 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νικολαΐδης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Nikea Lions ο Λαππας είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ξανθάκης 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κυριαζίδης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 10 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Αλειφέρης 9 πόντους.