Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι οι Titans, νίκη για τους Παλαίμαχους U21

Αήττητοι οι Titans, νίκη για τους Παλαίμαχους U21

Οι Titans κέρδισαν στη 2η παράταση τους Aladalon με 83-77 για την 7η εβδομάδα στον Β όμιλο του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν αήττητοι στην κορυφή. Οι Παλαίμαχοι U21 πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, επικρατώντας με 81-76 των Hall of Fame.

Παλαίμαχοι U21 – Hall of Fame 81-76

Οι Παλαίμαχοι U21 κέρδισαν με 81-76 τους Hall of Fame, που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, κλείνοντας με προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο, 14-17. Στη 2η περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους Παλαίμαχους U21 να έχουν βραχεία κεφαλή στο επιμέρους 20-19 του δεκαλέπτου, για να πάμε στο ημίχρονο με 34-36 για τους Hall of Fame. Οι Παλαίμαχοι U21 πήραν τον έλεγχο στο 3ο δεκάλεπτο, όπου με πολύ καλή άμυνα και γρήγορο μπάσκετ έγραψαν ένα 25-12 για να προσπεράσουν με διψήφια διαφορά, 59-48 στο 30ο λεπτό. Οι Hall of Fame προσπάθησαν να μειώσουν στην 4η περίοδο για να ανατρέψουν την κατάσταση, τα πήγαν πολύ καλά επιθετικά με 28 πόντους, αλλά το 22-28 δεν τους έφτασε για να γυρίσουν το ματς, με τους Παλαίμαχους U21 να κερδίζουν με 81-76.

Για τους νικητές ο Φωτιου είχε 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζιωγας 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βαγγελης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αναστασόπουλος 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους Hall of Fame ο Γκυρτης είχε 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Τεπενκιοζης 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κοτσαλαρας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Titans – Aladalon 83-77παρβ

Οι Titans κέρδισαν τους Aladalon με 83-77 στη δεύτερη παράταση, για να παραμείνουν αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 8-2 για τους νικητές από τον Σαλονικιδη και τον Γρηγοριαδη, για να απαντήσει ο Μιχαηλίδης Ι.. Ο Μπαμπατσικος έφερε το ματς στο 12-4, με τον Μιχαηλίδη Ι. να απαντά και πάλι και τον Μιχαηλίδη Χ. με τον Κοκλα να σκοράρουν για το 14-10. Ο Κασσος απάντησε για το 18-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαζαρακα στο 18-13. Στη 2η περίοδο ο Κασσος με τον Μπαμπατσικο έφεραν την ομάδα τους στο 23-13, για να σκοράρει ο Ηλιαδακης για το 25-13. Ο Γρηγοράκος έγραψε το 28-15 με τον Μαζαρακα να μειώνει, πριν ο Γρηγοράκος γράψει το 31-17. Με τον Σουβλερη, τον Μαυρίδη και τον Μιχαηλίδη Ι. οι Aladalon πλησίασαν σε 31-25, για να απαντήσουν οι Titans για το 38-25 με τον Κοκλα και τον Κασσο. Το ημίχρονο τελείωσε στο 38-27 για τους Titans, με τους Aladalon να μειώνουν με τον Μαυριδη στο 38-31 στις αρχές της επανάληψης. Με τον Γρηγορακο και τον Σαλονικιδη οι Titans ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά, 43-33 και 45-35. Ο Κοκλας μείωσε και με τον Σουβλερη και τον Μιχαηλίδη Χ. βοήθησαν τους Aladalon να πλησιάσουν σε 45-43. Ο Γρηγοράκος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 48-43, με τον Μιχαηλίδη Χ. και τον Σουβλερη να ισοφαρίζουν τον αγώνα, 48-48. Νέα ισοπαλία από τον Μιχαηλίδη Χ. στο 50-50, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-50 από τον Κασσο. Στην 4η περίοδο ο Γρηγοριάδης έφερε την ομάδα του στο 57-50, με τους Aladalon να πλησιάζουν με τον Σουβλερη στο 59-57. Ο Κασσος σκόραρε για το 61-57, ο Μαζαρακας απάντησε για το 61-60, με τον Μιχαηλίδη Ι. να δίνει προβάδισμα με 61-62 στους Aladalon. Ο Μαυρίδης σκόραρε για το 62-64, με τον Γρηγοριάδη να απαντά, 64-64, τον Μιχαηλίδη Ι. να φέρνει το ματς στο 64-66, για να ισοφαρίσουν οι Titans και να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο Σουβλερης έγραψε το 67-70 για τους Aladalon, που πήγαν στο 67-72 λίγο μετά. Ο Κασσος μείωσε στο σουτ και ο Γρηγοράκος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 72-72 για να οδηγηθούμε σε 2η παράταση. Οι Titans μπήκαν καλύτερη στη 2η παράταση, ο Γρηγοράκος με τον Μουρτο σκόραραν για το 76-72, με τον Μιχαηλίδη Χ. να απαντά. Ο Μουρτος έφερε την ομάδα του στο 80-74, ο Μιχαηλίδης Ι. απάντησε για το 80-77, με τον Σωμαρακη να σκοράρει από τη γραμμή των βολών για το 83-77 και τη νίκη των Titans.

Για τους νικητές ο Γρηγοράκος είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γρηγοριάδης 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κασσος 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μουρτος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ηλιαδακης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σαλονικιδης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Aladalon ο Μιχαηλίδης Χ. είχε 21 πόντους, 19 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Σουβλερης 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μαυρίδης 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχαηλίδης Ι. 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μαζαρακας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ.