Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά για Titans, στα πλέι οφς One Love, Παλαίμαχοι U21!

Πρωτιά για Titans, στα πλέι οφς One Love, Παλαίμαχοι U21!

Οι Titans κέρδισαν με 86-74 τους Παλαίμαχους U21 για να κατακτήσουν την 1η θέση στον Β όμιλο του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» αήττητοι. Η One Love B.C. επικράτησε με 78-65 των Hall of Fame με ασταμάτητη την Μαγκλαρα για να πάρει την 3η θέση στο γκρουπ παρά την ήττα της με 74-47 από τον KMC B.C.. Οι Παλαίμαχοι U21, με τη σειρά τους, νίκησαν με 61-58 τον KMC B.C. με σουτ στην εκπνοή, για να πάρουν στην τριπλή ισοβαθμία την 4η θέση στον όμιλο και μαζί με αυτή και το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι οφς!

Hall of Fame – One Love B.C. 65-78

Η One Love B.C. κέρδισε τους Hall of Fame με 65-78 με φοβερό παιχνίδι από τη Μαγκλαρα για να πάρει την 3η θέση στο γκρουπ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους νικητές από τη Μαγκλαρα για να απαντήσει ο Κοτσαλαρας. Ο Καλαμαλικης με τον Οκεκογεν έφεραν την One Love B.C. στο 4-12, ενώ η Μαγκλαρα σκόραρε για το 6-19 με 7 συνεχόμενους πόντους. Ο Τεπενκιοζης απάντησε για το 9-19, με τον Ανδριοπουλο να απαντά για να κλείσει ο Τεπενκιοζης το δεκάλεπτο στο 12-21. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κοτσαλαρας μείωσε σε 14-21, με τη Μαγκλαρα και τον Δραπετη να απαντούν, 14-26. Με τον Γκυρτη και τον Κοτσαλαρα οι Hall of Fame πλησίασαν σε 19-26, για να σκοράρει η Μαγκλαρα για το 19-28. Η ίδια έφερε τον αγώνα στο 20-32 λίγο μετά, με τον Τεπενκιοζη να απαντά για το 27-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 27-38 από τη Μαγκλαρα, η οποία σκόραρε και στις αρχές της επανάληψης για το 27-43 της ομάδας της. Ο Κοτσαλαρας απάντησε, με την Μαγκλαρα να γράφει το 29-46 και τον Οκεκογεν να σκοράρει για το 29-48. Με τον Γκυρτη και τον Τεπενκιοζη οι Hall of Fame έτρεξαν ένα 8-0 για να μειώσουν σε 37-48, πριν απαντήσει ο Καλαμαλικης. Ο ίδιος έγραψε το 39-52 λίγο μετά, με τον Τεπενκιόζη να μειώνει σε 43-53 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο ο Τεπενκιοζης με τον Δραμουντανη έφεραν τον αγώνα στο 47-55, με τον δεύτερο να σκοράρει για το 49-57. Ο Γκυρτης έγραψε το 51-58 με τον Δραμουντανη να φέρνει τον αγώνα στο 54-58, πριν απαντήσει ο Οκεκογεν. Ο Δραμουντανης και πάλι μείωσε, 56-60, αλλά ο Οκεκογεν έφερε την ομάδα του στο 56-63. Με τον Κοτσαλαρα οι Hall of Fame πλησίασαν σε 58-63, με τη Μαγκλαρα και τον Οκεκογεν να απαντούν για το 58-67. Ο Κοτσαλαρας μείωσε σε 60-67, αλλά η Μαγκλαρα ήταν και πάλι εκεί για το 60-69 και το 61-73 λίγο μετά. Ο Οκεκογεν ήταν που σκόραρε για το 61-75 και το 62-78, με σερί 2-11 για την One Love B.C. με το ματς να κλείνει στο 65-78 από τον Τεπενκιοζη.

Για τους νικητές η Μαγκλαρα είχε 44 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Οκεκογεν 19 πόντους, 14 ριμπάουντ. Για τους Hall of Fame ο Τεπενκιοζης είχε 32 πόντους, ο Κοτσαλαρας 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Δραμουντάνης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ.

KMC B.C. – Παλαίμαχοι U21 58-61

Οι Παλαίμαχοι U21 κέρδισαν με 58-61 τον KMC B.C. για να μπορέσουν να πιάσουν την One Love B.C. και τους Hall of Fame σε τριπλή ισοβαθμία στην 3η θέση του γκρουπ και να βγουν 4οι για να περάσουν στα πλέι οφς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους νικητές για να απαντήσει ο KMC B.C. για το 9-5 και το 12-7. Ο KMC B.C. έφτασε στο 14-8 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ αυτό. Στη 2η περίοδο, μετά το 16-9 και την απάντηση των Παλαίμαχων U21 για το 16-11, ο KMC B.C. ξέφυγε με 19-11. Οι Παλαίμαχοι U21 μείωσαν σε 19-15 και 21-17, για να πάει στο 25-17 ο KMC B.C., με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-23. Στην επανάληψη οι Παλαίμαχοι U21 μείωσαν σε 29-27 για να ισοφαρίσουν αμέσως μετά. Ο KMC B.C. κράτησε το προβάδισμα και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, από το 33-32 στο 43-32 με 10-0 σερί, αλλά οι Παλαίμαχοι U21 μείωσαν σε 43-38, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 47-38. Στην 4η περίοδο μετά το 47-40 και το 49-42, ο KMC B.C. προηγήθηκε και πάλι με διψήφια διαφορά, 54-42 και 56-44. Όμως, τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Παλαίμαχοι U21, μείωσαν σε 56-48, για να απαντήσει ο KMC B.C. για το 58-48 και στη συνέχεια οι Παλαίμαχοι U21 έτρεξαν ένα 0-10 για να ισοφαρίσουν και να μπορέσουν με τρίποντο 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να γράψουν το 58-61 και να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στα πλέι οφς με τρομερή ανατροπή.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)

KMC B.C. – One Love B.C. 74-47

Ο KMC B.C. κέρδισε την One Love B.C. με 74-47 αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφς. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, που μπήκαν με 15-3 με τον Μαριολη και τον Παλλα, για να μειώσει ο Οκεκογεν σε 15-6. Ο Παλλας έφερε την ομάδα του στο 20-8, με τον Τσακιρη να απαντά για να κλείσει και πάλι ο Παλλας το δεκάλεπτο στο 23-10. Στη 2η περίοδο ο Οκεκογεν με τον Τσακιρη μείωσαν σε 23-14, με τον KMC B.C. να σκοράρει με τον Μαριολη για το 26-15. Ο Κοσμας μείωσε, αλλά ο KMC B.C. έφτασε στο 30-17. Ο Οκεκογεν με καλάθι και φάουλ έφερε τον αγώνα στο 30-20, με τον Μαριολη να απαντά και τον Παλλα να γράφει το 35-21. Ο Οκεκογεν μείωσε ξανά, αλλά ο Παναγιωτόπουλος έφερε την ομάδα του στο 37-23. Το ημίχρονο τελείωσε από τον Νικομανη στο 37-26 αλλά ο KMC B.C. μπήκε δυνατά στην επανάληψη και με σερί 8-0 από τον Σπανο, τον Μαριολη και τον Παλλα έφερε τον αγώνα στο 45-26. Ο Τσακιρης διέκοψε το σερί, αλλά ο Σπανος έφερε τον αγώνα στο 51-28. Ο Οκεκογεν με τον Κοσμα απάντησαν για το 51-34, με τον Σανδυλο να φέρνει το ματς στο 53-34. Ο Οκεκογεν ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του, 54-39, αλλά ο Σπανος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 56-39. Ο Σανδυλος σκόραρε για το 60-39 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Παναγιωτόπουλο να φέρνει τον αγώνα στο 66-39 για τον KMC B.C. με σερί 12-0. Ο Σανδυλος ήταν που μετά την απάντηση του Οκεκογεν έγραψε το 70-41, με τον Τσακιρη και τον Παναγιωτόπουλο να φέρνουν το ματς στο 72-43, πριν κλείσει την αναμέτρηση ο Γκογκας στο 74-47.

Για τους νικητές ο Παλλας είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαριόλης 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Σανδυλος 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Παναγιωτόπουλος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα. Για την One Love B.C. ο Οκεκογεν είχε 23 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Τσακιρης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κοσμας 7 πόντους, 4 ριμπάουνστ, 3 ασίστ.

Titans – Παλαίμαχοι U21 86-74

Οι Titans κέρδισαν με 86-74 τους Παλαίμαχους U21 για να κατακτήσουν αήττητοι την πρωτιά στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 για τους Παλαίμαχους U21 με τον Δημο και τον Χρυσανθιδη, για να απαντήσει ο Γρηγορακος. Ο Χρυσανθιδης έφερε την ομάδα του στο 5-8, με τον Βοτσαρη να γράφει το 7-12. Οι Titans απάντησαν με τον Μουρτο και τον Μωραϊτη για το 11-12, αλλά Χρυσανθιδης και Μαυροματης κράτησαν μπροστά τους Παλαίμαχους U21, 11-19. Ο Μπαμπατσικος με τον Μουρτο ήταν που απάντησαν για να κλείσουν το δεκάλεπτο στην ισοπαλία, 19-19. Στη 2η περίοδο μετά το 21-22 οι Titans πήραν με τον Γρηγοράκο προβάδισμα, 26-22. Ο Τσιτουρας απάντησε για το 26-24, και ο Μαυροματης με τον Βοτσαρη έφεραν τους Παλαίμαχους U21 στο 27-29, δίνοντάς τους το προβάδισμα ξανά. Ο Γρηγοριάδης απάντησε για το 30-29, αλλά ο Χρυσανθιδης με τον Τσιτουρα έγραψαν το 30-36. Οι Titans πήραν και πάλι κεφάλι με τον Μωραϊτη, τον Γρηγοριάδη και τον Μουρτο, 7-0 για το 37-36, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-38 από τον Χρυσανθιδη. Στην επανάληψη οι Titans μπήκαν δυνατά και με 10-2 σερί από τον Κασσο και τον Μουρτο ξέφυγαν με 47-40. Ο Χρυσανθίδης απάντησε για το 47-45, με τον Μπαμπατσικο να σκοράρει για το 50-45, πριν ο Χρυσανθίδης και πάλι φέρει το ματς στο σουτ, 50-47. Με τον Γρηγοριάδη οι Titans έφτασαν στο 53-47, για να κλείσει ο Μωραϊτης το δεκάλεπτο στο 55-49. Στην 4η περίοδο οι Παλαίμαχοι U21 μείωσαν σε 55-52, για να απαντήσει ο Γρηγορακος για το 58-52. Με τον Χρυσανθιδη οι Παλαίμαχοι U21 ισοφάρισαν σε 58-58 για να τους φέρει ο Τσιτουρας στο 58-60. Ο Γρηγοράκος απάντησε για το 61-60 της ομάδας του με τον Βαγγελη να δίνει ξανά προβάδισμα στους Παλαίμαχους U21, 61-62. Μετά το καλάθι του Μπαμπατσικου οι Παλαίμαχοι U21 πήραν το τελευταίο τους προβάδισμα στο ματς, 63-64, αφού ακολούθησε ένα σερί 15-0 από τους Titans με τον Μωραϊτη, τον Γρηγοράκο, τον Μπαμπατσικο και τον Μουρτο για το 78-64, σερί που έκρινε και το παιχνίδι. Ο Χρυσανθίδης το διέκοψε για το 78-68, για φέρει την ομάδα του στο 80-71 λίγο μετά, με τον Μουρτο να απαντά και τους Titans να κλείνουν το ματς στο 86-74.

Για τους νικητές ο Γρηγοράκος είχε 29 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μουρτος 14 πόντους, ο Μωραϊτης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπαμπατσικος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κασσος 8 πόντους, ο Γρηγοριάδης 8 πόντους, 3 ασίστ. Για τους Παλαίμαχους U21 ο Χρυσανθιδης είχε 38 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Τσιτουρας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μαυροματης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ.