Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τελικός για τους Biyombo B.C.!

Τελικός για τους Biyombo B.C.!

Οι Biyombo B.C. κέρδισαν με 80-73 τους Ρούκουνες στον ημιτελικό του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσουν το τρόπαιο κόντρα στα Peronia B.C.!

Biyombo B.C. – Ρούκουνες 80-73
(22-18, 34-38, 59-51, 80-73)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 για τους Ρούκουνες από τον Κόικο και τον Παπαδόπουλο για να απαντήσουν ο Σκορδάς με τον Παπαπέτρο για το 9-4 για τους Biyombo B.C.. Ο Παπαδόπουλος με τον Κόικο συνέχισαν για την ομάδα τους ως το 9-8, με τον Σκορδά να σκοράρει για το 14-8 φτάνοντας νωρίς τους 9 πόντους. Ο Κόικος μείωσε σε 14-10 στο πεντάλεπτο, ο Τρίγκας απάντησε για το 17-10, με τον Παπαδόπουλο και τον Κόικο να συνεχίζουν για το 17-16. Ο Τρίγκας έγραψε κι άλλο τρίποντο για το 20-16, με τον Παπαδόπουλο να μειώνει πριν κλείσει ο Φράγκος το δεκάλεπτο στο 22-18. Στη 2η περίοδο ο Κόικος μείωσε σε 22-21, με τον Σκορδά να απαντά για τρεις, 25-21. Ο Παπαδόπουλος έγραψε το 25-23, με τον Μιχελάκο να σκοράρει για τρεις, πριν ο Βλάσσης γίνει ο πρώτος παίκτης εκτός από Παπαδόπουλο και Κόικο που σκόραρε για τους Ρούκουνες, μετά από περίπου 15 λεπτά στον αγώνα! Ο Παπαδόπουλος με τον Βλάσση, μάλιστα, λίγο μετά έβαλαν μπροστά τους Ρούκουνες, 28-32, με τον Νικολετάκη να σκοράρει για το 28-34 και τον Παπαδόπουλο να γράφει το 28-36 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 για την ομάδα του με ένα σερί 0-13! Πολύ γρήγορα ήρθε η απάντηση για τους Biyombo B.C., ο Παπαπέτρος με τον Μιχελάκο σκόραραν τρίποντα για το 34-36, για να κλείσει το ημίχρονο ο Νικολετάκης στο 34-38.

Στην επανάληψη ο ίδιος σκόραρε για το 34-40, με τον Παπαπέτρο να απαντά για το 38-40, για να ισοφαρίσει ο Τσαμπης τον αγώνα στο 40-40. Ο Κόικος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 40-42, αλλά ο Παπαπέτρος απάντησε με τρίποντο, 43-42. Ο Σκορδας έφερε τον αγώνα στο 45-42, με τον Κοβάτσο να μειώνει σε 45-44. Ο Σκορδας σκόραρε για το 47-44, με τον Τσακαλη να μειώνει ξανά στον πόντο, πριν ο Φράγκος με τον Τσαμπη γράψουν το 52-46. Ο Παπαδόπουλος απάντησε, αλλά ο Παπαπέτρος με τον Τσαμπη έτρεξαν ένα 7-0 για το +10 της ομάδας τους, 59-49. Ο Παπαδόπουλος έκλεισε στο 59-51 το 3ο δεκάλεπτο αλλά με τον Σκορδα, τον Παπαπέτρο και τον Μιχελακο οι Biyombo B.C. έφτασαν στο 68-51 στις αρχές της 4ης περιόδου, με 9-0 σερί. Ο Κοβατσος μείωσε σε 68-53, με τον Κόικο να γράφει το 68-55 και τον Πανόπουλο να σκοράρει για τρεις, 68-58. Ο Τσαμπης με τον Φραγκο κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, 72-58, ενώ μετά την απάντηση του Κοβατσου, ο Τριγκας με τον Παπαπετρο έφεραν τον αγώνα στο 76-60. Ο Παπαδόπουλος μείωσε στους 8 πόντους με 1:30 για το τέλος, 76-68, αλλά ο Φράγκος απάντησε, 78-68. Ο Παπαδόπουλος έφερε τον αγώνα στο 78-70 με τον Τριγκα να γράφει το 80-70, πριν κλείσει ο Παπαδόπουλος το ματς στο 80-73.

Για τους νικητές ο Παπαπέτρος είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σκορδας 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τριγκας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Φραγκος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσαμπης με τον Μιχελάκο από 8 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Ρούκουνες ο Παπαδόπουλος είχε 32 πόντους, ο Κόικος 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Νικολετάκης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ.