Home / ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ / Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Πάλεψε όσο μπορούσε η εθνική γυναικών για την πρόκριση στο ματς με την Τσεχία, αλλά στο τέλος προδόθηκε από την κούραση και έχασε με 70-74. Πλέον, θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12, αρχής γενομένης από την Παρασκευή και τον αγώνα με την Ιαπωνία.

Ο αγώνας ήταν κλειστός, αν και είναι αλήθεια ότι οι Λευκορωσίδες είχαν το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Ελλάδα στηρίχτηκε στον οίστρο της Καλτσίδου, αλλά και στη Μάλτση για να παλέψει ως το τέλος για τη νίκη. Παρά το μέτριο ξεκίνημα, με πολλά λάθη και το επακόλουθο 11-18, η Ελλάδα μπόρεσε πολύ γρήγορα να πάρει κεφάλι και να προσπεράσει με 21-20 με το τρίποντο της Καλτσίδου.

Με τη Λεουτσάνκα να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ οι Λευκορωσίδες προηγήθηκαν με 13 πόντους στο 23-36, αλλά η Ελλάδα δεν τα παράτησε και με το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου από τη Μάλτση πέρασε μπροστά με 41-40 ολοκληρώνοντας ένα 18-2.

Στη συνέχεια το ματς ήταν κλειστό ως το 54-56, αλλά μετά η Ελλάδ έδειξε σημεία κόπωσης και έμεινε με 9 πόντους πίσω στο σκορ (56-65). Το -2 στο 70-72 ήρθε πολύ αργά (26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος), η Ελλάδα ήταν κουρασμένη και οι βολές της Μαρτσάνκα σφράγισαν τη νίκη της Λευκορωσίας, που πήρε την πρόκριση για τους «8».

Καλύτερη από την Ελλάδα ήταν η Καλτσίδου με 29 πόντους και 4 ριμπάουντ (5/7δ. 4/6τρ. 7/8β.), ενώ η Μάλτση είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Οι δυο τους είχαν όμως και 8 από τα 12 λάθη της Ελλάδας. 12 πόντους είχε και η Καλέντζου, ενώ 5 κοπέλες έπαιξαν πάνω από 25 λεπτά, μία 14 και όλες οι υπόλοιπες κάτω από 10 (με 3 να μην πατούν παρκέ καθόλου).