Home / ΙΤΑΛΙΑ / Πρεμιέρα με νίκες για τα φαβορί

Πρεμιέρα με νίκες για τα φαβορί

Νικηφόρα ξεκίνησαν τη χρονιά τα φαβορί στο ιταλικό πρωτάθλημα. Σιένα, Ρόμα και Αρμάνι ξεκίνησαν με νίκες, με την πρωταθλήτρια Σιένα να περνάει πρώτα από την «κόλαση» για να κάμψει την αντίσταση της Βανόλι Κρεμόνα. Παράταση χρειάστηκε η Αρμάνι για να κερδίσει την Τέραμο, ενώ περίπατο έκανε η Ρόμα με την Μπρίντιζι.

Δύσκολη βραδιά για τη Σιένα που έχανε 10-2 μετά από 4 λεπτά και με νταμπλ-σκορ, 22-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η διψήφια διαφορά έμεινε ως το ημίχρονο, όταν η Κρεμόνα προηγούταν με 42-31. Ο Καουκένας ήταν ο μπροστάρης της αντεπίθεσης της Σιένα, με τη διαφορά να πέφτει στους 4 και μετά από λίγο στο 60-59 και το -1 για τη Σιένα. Το τρίποντο του Καουκένας έβαλε τη Σιένα μπροστά, οι τελευταίες επιθέσεις των πρωταθλητών έδειξαν την τεράστια εμπειρία τους, ενώ η τελευταία της Κρεμόνα ήταν καταδικασμένη.

Την απίστευτη ευστοχία της Τέραμο από το τρίποντο είχε να υπερκεράσει η Αρμάνι για να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/30 τρίποντα, αλλά οι 22 πόντοι του Μαντσινέλι στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση (27 σύνολο) έκαναν τη διαφορά. Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή ως το τέλος, με την Τέραμο να προηγείται με 1 πόντο στο δεκάλεπτο και να χάνει με 1 στο ημίχρονο. Η έκρηξη του Μαντσινέλι οδήγησε σε σερί 0-10 την Αρμάνι για το 43-53, αλλά γρήγορα η Τέραμο μείωσε το ματς και με 3 συνεχόμενα τρίποντα του Χολ άλλαξε τη μορφή του βάζοντας την Τέραμο μπροστά με 68-64.

Η Τέραμο μπήκε με 4 πόντους προβάδισμα στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά ο Μαντσινέλι και ο Φίνλεϊ ισοφάρισαν σε 75-75 με 1,5 λεπτό να απομένει. Η τελευταία επίθεση στα χέρια του Φίνλεϊ, αλλά δεν τα κατάφερε. Στην παράταση Μαντσινέλι (4 πόντοι, 1 ασίστ), Τζάαμπερ (τρομερή άμυνα), Ρόκα (καλάθι) έγραψαν το 81-86 για να καθαρίσουν το ματς.

Πολύ εύκολη βραδιά για τη Ρόμα, που κέρδιζε 16 πόντους από το πρώτο ημίχρονο, για να τελειώσει το ματς στο +26 με την Μπρίντιζι, ενώ εύκολα κέρδισαν και η Μπενετόν με την Μοντεγκρανάρο. Δύσκολη νίκη και για την Μπολόνια, που με τρίποντο του Κόπονεν κέρδισε με 2 πόντους την Καντού.