Home / ΙΤΑΛΙΑ / Πετάει η Αρμάνι, «αέρας» η Σιένα!

Πετάει η Αρμάνι, «αέρας» η Σιένα!

Η Αρμάνι συνεχίζει να βρίσκεται μόνη αήττητη στην κορυφή του πρωταθλήματος με 6-0 μετά και την 6η αγωνιστική στη Legabasket, αφού κέρδισε και τη Ρόμα. Ακολουθεί η Σιένα με 5-1 που είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στην Μπιέλα. Μεγάλες σε έκταση νίκες για τη Μπενετόν και για τη Βανόλι Κρεμόνα, ενώ τα ντέρμπι της αγωνιστικής κέρδισαν η Μοντεγκρανάρο και η Καντού.

Θεαματική ήταν η Ρόμα στο πρώτο ημίχρονο με την Αρμάνι, θυμίζοντας… άλλη ομάδα. Πέτυχε 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε τους 48 στο ημίχρονο για να προηγηθεί με 43-48. Όμως, στη συνέχεια θυμήθηκε τον κακό της εαυτό και έμεινε στους 22 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 7 στην τέταρτη περίοδο. Η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε και μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και το momentum του αγώνα, κάτι που έκανε στην 4η περίοδο, την οποία και κέρδισε με 18-7. Η Ρόμα χρειάστηκε 3,5 λεπτά για να πετύχει καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο διάστημα αυτό είχε δεχτεί σερί 10-0 από την Αρμάνι που πια κέρδιζε με 68-63 και δεν ξανακοίταξε πίσω της ως το τέλος. Οι Ρωμαίοι είχαν 3/12 σουτ και 8 λάθη στην τελευταία περίοδο, καταρρέοντας τελείως.

Με έναν πολύ καλό Νίκο Ζήση, η Σιένα κέρδισε εύκολα την Μπιέλα με 101-81. Οι πρωταθλητές Ιταλίας δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν κέρδιζαν με 5 πόντους (53-48). Στην επανάληψη βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχτηκαν μόλις 10 πόντους στην 3η περίοδο, ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους και τελείωσαν οριστικά το ματς, έχοντας 6 παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων και να κάνουν διψήφιο ranking.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Μοντεγκρανάρο επί της Μπολόνια. Ο Φορντ έγραψε με βολές το 77-79 λίγο πριν το φινάλε, αλλά στη συνέχεια η Μοντεγκρανάρο έπαιξε με τη φωτιά. Είδε τον Κοπόνεν να αστοχεί σε τρίποντο, αλλά και τον δικό της Τσιντσιαρίνι να χάνει δύο βολές, για να δώσει την τελευταία επίθεση στην Μπολόνια. Ο Κεμπ έχασε τρίποντο, ο Αμορόζο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά αστόχησε στην εκπνοή, με την Μπολόνια να χάνει 3 ευκαιρίες για τη νίκη.

Σε περίπατο μετέτρεψε στην 4η περίοδο τον αγώνα της με την Τέραμο η Μπενετόν. Το 61-55 του 30ου λεπτού έγινε 90-71 στο φινάλε, αφού το 29-16 της τελευταίας περιόδου δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Ανησύχησε η Καντού με την Αβελίνο, ιδίως όταν είδε τον Τράουτμαν να γράφει το 71-74 λίγο πριν το τέλος. Όμως, ο Μάικ Γκριν πέτυχε τη μία βολή που χρειαζόταν η ομάδα του για το ασφαλές +4 και στο τέλος ο Ντιν απλά αστόχησε στο τρίποντο που δεν θα άλλαζε το νικητή.

Αβελίνο-Καντού 71-75 (40-42)
Τράουτμαν 17π. 12ρ., Μαρκί Γκριν 8π. 9ασ. // Ματσαρίνο 20, Μίτσοφ 14π. 6ρ., Μάικ Γκριν 13π. 5ρ.

Μπενετόν Τρεβίζο-Τέραμο 90-71 (46-45)
Σμιθ 24π. 10ρ., Μοτιεγιούνας 23π. 7ρ., Νίτσεβιτς 10π. 6ρ. // Μποσκάγκιν 17π. 4ρ., Ζορόσκι 14π. 4ρ. 5ασ.

Μπρίντιζι-Καζέρτα 64-76 (27-36)
Τουρέ 15π. 9ρ., Ντίξον 19 // Κόστσαρεκ 18π. 4κλ., Τζόουνς 17π. 10ρ.

Σκαβολίνι Πέζαρο-Σασάρι 79-68 (39-26)
Τσιντσιαρίνι 20, Αλεξαντρόφ 14π. 5ρ., Χάκετ 12π. 3ρ. 6ασ. // Χάντερ 22π. 6ρ., Ουάιτ 15π. 4ρ.

Σιένα-Μπιέλα 101-81 (53-48)
Λαβρίνοβιτς 22, Καουκένας 16, ΜακΚάλεμπ 15π. 4ασ., Ζήσης 10π. 3ρ. 3ασ. (3/4δ. 4/4β.) // Σλότερ 19, Βιτζιάνο 14π. 3ρ.

Αρμάνι Μιλάνο-Ρόμα 76-70 (43-48)
Χόκινς 22π. 5ρ., Τζάαμπερ 10 // Σμιθ 21, Ντάσιτς 15π. 6ρ.

Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια-Μοντεγκρανάρο 77-79 (36-51)
Κεμπ 23, Ποέτα 19π. 4ρ. 6ασ. // Φορντ 21π. 11ρ., Ιβάνοφ 14π. 8ρ., Τζόουνς 12π. 8ρ.

Βανόλι Κρεμόνα-Βαρέζε 103-79 (47-29)
Σέκουλιτς 18π. 6ρ., Φόστερ 12π. 4ρ. 3ασ., Πέρκοβιτς 16, Ντρόζντοφ 16 // Ράνικο 11, Γκος 10