Home / ΙΤΑΛΙΑ / Μόνη 2η η Καντού!

Μόνη 2η η Καντού!

Χωρίς Σιένα και Μπενετόν έγινε η 26η αγωνιστική της Legabasket, αφού ο αγώνας των δύο ομάδων δεν έγινε λόγω των υποχρεώσεων της Μπενετόν στο Eurocup. Η Αρμάνι έχασε εκτός έδρας από τη Βαρέζε, ενώ η Καντού κέρδισε την Μπιέλα για να μείνει μόνη 2η με 2 νίκες διαφορά από την ομάδα του Μιλάνου. Η Ρόμα έχασε από τη Σασάρι με έναν πόντο και παρέμεινε εκτός οκτάδας, ενώ η Μπρίντιζι κέρδισε την Τέραμο και την άφησε μόνη της στον πάτο της βαθμολογίας.

Η Καντού βρισκόταν πίσω στο σκορ την περισσότερη ώρα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα με την Μπιέλα, με το ματς να είναι στο 57-62 στο 31ο λεπτό. Τότε ήρθαν δύο κολλητά τρίποντα από Λέουνεν και Ματσαρίνο για να βοηθήσουν την Καντού σε ένα 9-0 και το προσπέρασμα με 66-62. Οι γηπεδούχοι από τότε δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, μπήκαν στο τελευταίο λεπτό όντας μπροστά στο σκορ και κράτησαν τη διαφορά ανά πάσα στιγμή πάνω από τους 3 πόντους καθαρίζοντας το ματς με 4/4 βολές στο φινάλε. Στο 4ο δεκάλεπτο η Καντού είχε 8/13 σουτ, ενώ η Μπιέλα 6/16 με 0/6 τρίποντα.

Οριακό ήταν το ματς της Σασάρι με τη Ρόμα, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές στο τέλος μετά από ένα πολύ ωραίο σε ποιότητα παιχνίδι. Το ματς είχε διακυμάνσεις στην εξέλιξή του, η Σασάρι πήγε από το +17 του 17-10 στο -5 του 23-28 και μετά το σκορ πήγε στο 27-38 για τη Ρόμα, που κράτησε το προβάδισμα για ένα δεκάλεπτο περίπου, ως το 28 λεπτό και το 52-52. Μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χάρη στον οίστρο του Τραορέ, που σκόραρε χωρίς σταματημό βάζοντας 30 πόντους με 14/16 δίποντα σε 30 λεπτά. Ο Τραορέ έβαλε τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του, για να βοηθήσει τη Ρόμα να προηγηθεί με 8485 μια επίθεση πριν το τέλος. Όμως, ο Ντίνερ κέρδισε φάουλ από τον Ουάσινγκτον και με 2/2 βολές έδωσε τη νίκη στη Σασάρι στην εκπνοή.

Η Αρμάνι μπήκε με 9-20 στο ματς με τη Βαρέζε, αλλά η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Η Βαρέζε που είχε 1/10 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο εντός παιδιάς σκόραρε πολύ καλύτερα σε όλο το υπόλοιπο ματς έχοντας 11/17 τρίποντα στον υπόλοιπο αγώνα και φτάνοντας στον 1 πόντο απόσταση στο 30ο λεπτό. Η 4η περίοδος της ανήκε, είχε 9/13 εντός παιδιάς, έκανε μόλις 1 λάθος σε όλο το δεκάλεπτο την ώρα που η Αρμάνι είχε 0/5 πίσω από τα 6.75 και έχανε το ματς ανήμπορη να αντιδράσει στην πολύ καλή επίθεση της αντιπάλου της, που έβαλε 73 πόντους στα τρία τελευταία δεκάλεπτα.

Μεσοβδόμαδα, η Αρμάνι είχε ξαναχάσει στην έδρα της από τη Σιένα, με 70-78 σε εξ αναβολής αγώνα, με τους πρωταθλητές να κερδίζουν με 12-24 την 3η περίοδο και να ανατρέπουν εκεί το ματς κρατώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

Η Καζέρτα έχασε από την Αβελίνο, καθώς δεν μπόρεσε να περιορίσει αμυντικά την αντίπαλό της, που σκόραρε σε όλα τα δεκάλεπτα πάνω από 18 πόντους, ενώ η Μπολόνια πέρασε από την έδρα της Κρεμόνα, εκμεταλλευόμενη ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο στο οποίο σκόραρε 29 πόντους με 8/11 δίποντα και 4/8 τρίποντα, κάνοντας 7 κλεψίματα και τρέχοντας πάρα πολύ το γήπεδο.