Home / ΙΤΑΛΙΑ / Περίπατος για Σιένα, ανατροπή για Αρμάνι

Περίπατος για Σιένα, ανατροπή για Αρμάνι

Η Σιένα εξαφάνισε την Μπρίντιζι για να παραμείνει στην κορυφή της Legabasket και μετά την 9η αγωνιστική με την Αρμάνι να την ακολουθεί, αφού μπόρεσε πολύ δύσκολα να κερδίσει την Αβελίνο. Νίκη-ανάσα για τη Ρόμα, νίκη-επιβεβαίωση για την Καντού που δείχνει να έχει βρει τις ισορροπίες της κι έρχεται στην Ελλάδα για να παίξει την πρόκριση με τον Πανελλήνιο.

Η Σιένα είδε την Μπρίντιζι να την κρατάει στο 13-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και αποφάσισε να την… εκθέσει ανεπανόρθωτα στη συνέχεια του ματς. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η επίδειξη της πρωταθλήτριας ότι μπορεί να ταπεινώσει μια ομάδα ακόμα κι όταν βάζει 27 πόντους σε ένα ημίχρονο. Η Σιένα κέρδισε με 3-14 τη δεύτερη περίοδο, υποχρεώνοντας την αντίπαλό της σε 1/11 σουτ εντός παιδιάς και 7 λάθη σε όλη την περίοδο. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν διαφορετικό, με τη Σιένα να κερδίζει εύκολα με 15-25 την τρίτη περίοδο όπου η Μπρίντιζι έκανε ακόμα 7 λάθη και σούταρε 7 φορές εντός παιδιάς σε 10 λεπτά. Έτσι το ματς ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους κι έμεινε έτσι ως το τέλος.

Η Αρμάνι συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την Αβελίνο για ένα ημίχρονο, καθώς βρισκόταν πίσω στο σκορ με 36-45 στα μισά του ματς. Όμως, στη συνέχεια βελτίωσε την άμυνά της και εκτόξευσε την επίθεσή της για να κερδίσει τελικά άνετα με 90-78 σκοράροντας 54 πόντους στο δεύτερο μέρος με 7/14 εντός παιδιάς στην 3η περίοδο και 11/16 στην 4η. Την ίδια ώρα ανάγκασε την Αβελίνο σε 14 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ευτύχησε να έχει τον Τζάαμπερ σε μεγάλη μέρα, όπως και τους Ρόκα, Χόκινς, Μαντσινέλι.

Για μια φορά φέτος όταν αναφέρουμε ότι σε αγώνα της Ρόμα μια ομάδα δεν έφτασε τους 30 πόντους στο ημίχρονο… δεν θα μιλάμε για τη Ρόμα. Η Τέραμο ήταν σκέτη τραγωδία στο πρώτο ημίχρονο με τους Ρωμαίους και δικαιολογημένα έχανε 20-37, έχοντας 8/30 σουτ εντός παιδιάς και 6 λάθη σε 20 λεπτά (2/15 στη δεύτερη περίοδο). Η Ρόμα ήταν ξεκάθαρα πιο εύστοχη και πήρε εύκολα μεγάλη διαφορά, την οποία μπόρεσε να κρατήσει ως το τέλος του ματς και να ανασάνει ανεβαίνοντας στο 3-6 και μην αφήνοντας την Τέραμο να την ισοφαρίσει στο 2-7.

Σκληρό και οριακό ήταν το ματς της Μπενετόν με την Μπιέλα, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με μια μεγάλη νίκη στην εκπνοή! Ο Σοράνια σκόραρε σχεδόν 6 λεπτά πριν το τέλος τρίποντο για το 54-59 και αυτό παραλίγο να είναι το τελευταίο καλάθι της Μπιέλα στο ματς. Η Μπενετόν έπαιξε καλή άμυνα και μπόρεσε μέσα σε 3 λεπτά να τρέξει ένα 6-0 για να προσπεράσει με 60-59 με τις βολές του Μπουλέρι 3 λεπτά πριν το τέλος. Μετά οι δύο ομάδες έμειναν άποντες ως την τελευταία επίθεση του αγώνα όταν μίλησε και πάλι η εμπειρία του Ματέο Σοράνια που σκόραρε για το 60-61 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Προβάδισμα σε όλο τον αγώνα είχε η Καντού με τη Μοντεγκρανάρο και τελικά κέρδισε με 83-93 σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Παρά τα 20 λάθη η Καντού είχε 73% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα (συν 89% στις βολές) και έφτασε το σκορ πάρα πολύ ψηλά, που η αντίπαλός της δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Ο Πανελλήνιος σίγουρα θα χρειαστεί πολλή δουλειά την Τρίτη για να την περιορίσει.