Home / ΙΤΑΛΙΑ / Πρώτη ήττα για την Αρμάνι του Πίτερσον, ξέσπασε η Ρόμα!

Πρώτη ήττα για την Αρμάνι του Πίτερσον, ξέσπασε η Ρόμα!

Η 17η αγωνιστική στην Ιταλία είδε τη Σιένα να καθαρίζει δύσκολα εκτός έδρας τη Μοντεγκρανάρο, μετά από μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση του Νίκου Ζήση. Η Αρμάνι έκανε την πρώτη της ήττα από τη στιγμή που την ανέλαβε ο Πίτερσον, με την Μπενετόν να την κερδίζει πολύ εύκολα. Η Ρόμα βρέθηκε από τη… σωστή πλευρά μιας τεράστιας διαφοράς στο ματς με τη Σκαβολίνι, ενώ η εξωφρενική εμφάνιση του Ομάρ Τόμας έδωσε στην Αβελίνο τη νίκη στην έδρα της Βαρέζε.

Εν τω μεταξύ, «βγήκαν» οι ομάδες και τα ζευγάρια για το final-8 του Κυπέλλου που θα γίνει 10-13 Φλεβάρη. Η Σιένα παίζει με την Πέζαρο και ο νικητής με το ζευγάρι Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια-Φάμπι Σους Μοντεγκρανάρο. Από αυτή την τετράδα θα βγει ο ένας φιναλίστ, ενώ ο άλλος θα προκύψει από τις μάχες Μπένετ Καντού-Αντζέλικο Μπιέλα και Ερ Αβελίνο-Αρμάνι Μιλάνο.

Από την αρχή του ματς με την Μπενετόν φάνηκε ότι η Αρμάνι, που έβαζε σχεδόν 89 πόντους ανά αγώνα στην εποχή του Πίτερσον, δεν θα είχε εύκολο βράδυ. Η Μπενετόν, μετά από αρκετές κακές εμφανίσεις έπαιξε πολύ σωστά στην άμυνα και περιόρισε την αντίπαλό στους 11 πόντους με 5/15 σουτ στην πρώτη περίοδο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το 30ο λεπτό, όταν η Μπενετόν προηγούταν με 5 πόντους. Όμως, το 9-0 της Μπενετόν στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου έκρινε το ματς με την Αρμάνι να έχει 0/7 τρίποντα στην τελευταία περίοδο και 5/19 σουτ συνολικά στο δεκάλεπτο. Μάλιστα, για πρώτη φορά από τότε που ανέλαβε ο Πίτερσον έχασε τα ριμπάουντ (43-38). Καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας, που ήταν ο καλύτερος της Μπενετόν.

Χαρακτήρα έδειξε η Σιένα με τον Νίκο Ζήση να προσθέτει μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του. Οι πρωταθλητές Ιταλίας πήραν το προβάδισμα από την αρχή στο ματς με τη Μοντεγκρανάρο και το κράτησαν ως το φινάλε, παρότι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα 40 λεπτά η Σιένα έμεινε μόνο μια στιγμή πίσω στο σκορ στο 26-23, ενώ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο κράτησε το προβάδισμα, παρότι μόνο στιγμιαία ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Σάροντ Φορντ ήταν καταπληκτικός και κρατούσε μόνος του τη Μοντεγκρανάρο έχοντας 24 πόνους και 17 ριμπάουντ σε 38 λεπτά αγώνα με 10/14 δίποντα.

Παρότι ξανά ασταθής, η Ρόμα μπόρεσε και διέλυσε τη Σκαβολίνι, αφού στα δύο καλά της δεκάλεπτα έβαλε 32 και 29 πόντους! Το 32-21 της πρώτης περιόδου προδιέθετε για μεγάλο σκορ από τη Ρόμα, που όμως θυμήθηκε τον εαυτό της και σκόραρε μόλις 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο, επιτρέποντας στην αντίπαλό της να μειώσει σε 42-36 κερδίζοντας το δεκάλεπτο με 6-15 και αναγκάζοντας τη Ρόμα σε 4/15 σουτ. Όμως, η Σκαβολίνι ήταν ακόμη χειρότερη, χάνοντας 29-3 (!) την τρίτη περίοδο και μαζί με αυτή και τον αγώνα και… μεγάλο μέρος από την αξιοπορέπειά της. Ό,τι κι αν προσπαθούσαν οι παίκτες του Νταλμόντε στην 3η περίοδο δεν έπιανε και τελείωσαν το δεκάλεπτο με 1/9 σουτ και 9 λάθη, την ώρα που οι αντίπαλοί τους είχαν 11/15 εντός παιδιάς!

Στην παράταση κέρδισε η Τέραμο την Μπιέλα, αφού πρώτα χρειάστηκε ένα… θαύμα, καθώς είδε τον Σόσα με τρίποντο και τον Σάτον με βολές να μετατρέπουν το 73-71 σε 73-76 με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ντίνερ δοκίμασε για τρίποντο, του έγινε φάουλ και είχε την ψυχραιμία να βάλει και τις 3 βολές για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Ντε Λα Φουέντε και η άμυνα της Τέραμο πήραν το ματς με 87-83.

Παράταση είχαμε και στο Καζέρτα-Σασάρι, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο. Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Τζουμέιν Τζόουνς, η Σασάρι έφυγε νικήτρια, έχοντας χάσει 2 ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια του ματς να πάρει τη νίκη, όπως ευκαιρία έχασε και η Καζέρτα με το άστοχο τρίποντο του Έρε. Παρότι ο Πλίσνιτς στο τέλος είχε 2/4 βολές, η Καζέρτα έχασε δύο τρίποντα στην εκπνοή της παράτασης για να χάσει την ευκαιρία να πάρει στείλει το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο στο 90-93.

Με τον Ομάρ Τόμας να προσφέρει ένα από τα highlights της χρονιάς, η Αβελίνο κέρδισε τη Βαρέζε με 83-85 εκτός έδρας. Ο Τόμας είχε 23 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 3 ασίστ και 14 κερδισμένα φάουλ, σουτάροντας 6/13 δίποντα και 11/12 βολές για να κάνει 49 ranking και να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Δική του βολή στο τέλος ήταν αυτή που σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο Γκος πέταξε μια προσευχή στην εκπνοή που δεν βρήκε στόχο.