Home / ΙΤΑΛΙΑ / Παρατάσεις παντού και πρωταθλήτρια χειμώνα η Σιένα!

Παρατάσεις παντού και πρωταθλήτρια χειμώνα η Σιένα!

Σε μία απίστευτα δραματική αγωνιστική, η Legabasket έκλεισε αγωνιστικά για το 2010, με τη Σιένα να είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 10-1 ρεκόρ μετά από 11 αγωνιστικές, αφού κέρδισε με 77-79 εκτός έδρας την Μπενετόν Τρεβίζο. Η Μπολόνια επικράτησε στην 3η παράταση της Κρεμόνα μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι, η Αρμάνι κέρδισε επίσης στην παράταση τη Βαρέζε, ενώ με νίκη έκλεισε τη χρονιά και η Ρόμα επί της Σασάρι με άλλα τρία ματς να λήγουν με μονοψήφια διαφορά.

Καθόλου εύκολο δεν ήταν το έργο της Σιένα στο Τρεβίζο, παρότι οι πρωταθλητές Ιταλίας μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 16-25 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 9/13 εντός παιδιάς. Γρήγορα στη δεύτερη περίοδο η Μπενετόν ισορρόπησε τον αγώνα και μετά είχαμε ντέρμπι ως το φινάλε. Μετά το 23-35 από το τρίποντο του Ρες η Μπενετόν μονοπώλησε την περίοδο και με σερί 15-4 πλησίασε στον πόντο στο ημίχρονο για να προσπεράσει στην πρώτη φάση της επανάληψης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ως το 36ο λεπτό είχαμε 12 εναλλαγές στο σκορ και 7 ισοπαλίες, με το παιχνίδι να είναι οριακό και καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει κεφάλι. Το έκανε η Σιένα με τρίποντο του Καραρέτο, δύο καλές άμυνες και 4/4 βολές στις επόμενες επιθέσεις για να τρέξει ένα γρήγορο 0-7 για το 65-73. Η Μπενετόν πλησίασε στους 2 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο (71-73 και 75-77), αλλά οι πρωταθλητές πήραν 2/2 βολές από τον Καραρέτο στην πιο κρίσιμη επίθεση, έκαναν το 75-79, με την Μπενετόν απλά να μειώνει στην εκπνοή.

Η Αρμάνι «τα είδε όλα» μέχρι να κερδίσει τη Βαρέζε, καθώς η αντίπαλός της αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Στα 40 λεπτά της κανονικής περιόδου του αγώνα η μεγαλύτερη διαφορά για την Αρμάνι ήταν το +8 του 13-5 και για τη Βαρέζε το +3 του 17-20 και του 63-66. Οι ομάδες αντάλλασαν καλάθια στην τέταρτη περίοδο με την Αρμάνι να κινδυνεύει στο 63-66, αλλά να τρέχει ένα 6-0 με τον Χόκινς και τον Μαντσινέλι για το 69-66 στο τελευταίο λεπτό.

Ο Γκος πήρε το σουτ της βραδιάς για να ισοφαρίσει με τρίποντο, η Αρμάνι έχασε διπλή ευκαιρία για τη νίκη, όπως το ίδιο έκανε και η Βαρέζε με το τρίποντο του Ράνικο στην εκπνοή. Στην παράταση ο Μαντσινέλι και ο Χόκινς ανέβασαν τη διαφορά στους 5 πόντους από την αρχή και η Αρμάνι πήρε τη νίκη, παρότι ο Γκος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 80-79 μισό λεπτό πριν το τέλος. Με 4/4 βολές οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Στο 116-100 σταμάτησαν η Μπολόνια με την Κρεμόνα. Οι γηπεδούχοι έχαναν με 10 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (43-53), αλλά απάντησαν πολύ γρήγορα με σερί 14-2 για να προσπεράσουν με 57-55. Η Κρεμόνα με τον Φόστερ κέρδιζε 65-67 στο τέλος της κανονικής περιόδου, για να ισοφαρίσει ο Κοπόνεν για την 1η παράταση (ο Ρόουλαντ έχασε το σουτ της νίκης στην εκπνοή για την Κρεμόνα).

Η Μπολόνια έχανε και στο τέλος της 1ης παράτασης και μάλιστα με 75-81 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά Κοπόνεν και Μορακίνι σκόραραν πολύ γρήγορα για το 79-81 και ο Κοπόνεν στην εκπνοή έγραψε το 81-81 με 2 βολές από το φάουλ του Φόστερ. Ίδια κατάσταση και στο τέλος της 2ης παράτασης με την Μπολόνια να χάνει 98-100 από το καλάθι του Φόστερ και τον Κοπόνεν ξανά να ισοφαρίζει στην εκπνοή. Ο Κοπόνεν έβαλε 21 πόντους στις τρεις παρατάσεις παίζοντας συνολικά στο ματς.

Στην 3η παράταση η Κρεμόνα είχε παραδώσει… ψυχή και σώμα από την κούραση (και είχε 4 από τα αστέρια της με 5 φάουλ, Ρόουλαντ, Σέκουλιτς, Πέρκοβιτς, Μίλιτς), δεν σκόραρε καθόλου, έχασε με επιμέρους σκορ 16-0 και με 0/9 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη έχασε το ματς. Ο Ντρόζντοφ έπαιξε 49 λεπτά στο ματς ο Φόστερ 46 για την Κρεμόνα, ενώ από την Μπολόνια ο Ουίνστον έπαιξε 48 και ο Κοπόνεν 46.

Στην 4η περίοδο κέρδισε η Ρόμα τη Σασάρι, με τους Ρωμαίους να πετυχαίνουν 27 πόντους στο δεκάλεπτο. Το ματς δεν ήταν εύκολο, καθώς η Ρόμα έχανε 7 πόντους στο ημίχρονο και κέρδισε το δεύτερο μέρος με 49-30 για να πάρει τη νίκη. Η Ρόμα ανάγκασε τη Σασάρι σε 9 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και σε 13/33 σουτ εντός παιδιάς (1/9 τρίποντα).

Στον πόντο κρίθηκε και το ματς της Καντού με την Μπιέλα, με τον Όρτνερ και τον Γκριν να γράφουν το 71-75 στο τελευταίο λεπτό για να μειώσει ο Σόσα με τρίποντο σε 74-75. Στο τέλος ο Σάλιερς πέταξε μια «προσευχή» για τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε.