Home / ΙΤΑΛΙΑ / Κυπελλούχος η Σιένα με σούπερ Ζήση!

Κυπελλούχος η Σιένα με σούπερ Ζήση!

Η Σιένα πήρε το 2ο συνεχόμενο Κύπελλο Ιταλίας, κερδίζοντας στον τελικό την Καντού με 79-72. Το παιχνίδι για τους πρωταθλητές Ιταλίας ήταν δύσκολο, μετά από ένα επίπονο final-8, αλλά είχαν την εμπειρία και την κλάση να αντιμετωπίσουν τα κρίσιμα λεπτά όπως έπρεπε και να πάρουν το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς. Μεγάλη συμβολή σε αυτό είχε ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος έβαλε 16 πόντους και πρόσθεσε 5 ριμπάουντ στον τελικό. Ρεκόρ από Μαρκί Γκριν στα προημιτελικά!

Αναλυτικά το Final-8

ΤΕΛΙΚΟΣ

Με εναλλαγές και συγκινήσεις ήταν ο τελικός, με την Καντού να πουλάει ακριβά το τομάρι της. Προηγήθηκε με 6-10 για να απαντήσει η Σιένα με 7-0 και φτάνοντας στο 20-12 στη συνέχεια, αλλά απανωτά τρίποντα από Τάμπου και Ματσαρίνο ισοφάρισαν το ματς (22-22). Μάλιστα, η Καντού ανέκτησε το προβάδισμα και το κράτησε ως το ημίχρονο, που το σκορ ήταν 34-36. Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο μέρος με την Καντού να παίρνει 5 πόντους διαφορά και στη συνέχεια το ίδιο να κάνει και η Σιένα, για να πάνε οι δύο ομάδες στο 58-57 του 31ου λεπτού.

Κάπου εκεί, οι πρωταθλητές χρησιμοποίησαν ένα ξέσπασμα 10-0 με Ζήση και Λαβρίνοβιτς για να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (68-57). Η Καντού είχε ακόμα ζωή και μείωσε σε 68-65, αλλά ήταν και πάλι ο Ζήσης με τρίποντο και ο Λαβρίνοβιτς που πήγαν το ματς στο 75-65 για να το τελειώσουν οριστικά. Η Σιένα κέρδισε τον αγώνα χάρη στην απίστευτη ψυχραιμία της, με τους Κυπελλούχους να κάνουν μόνο 9 λάθη στο ματς, αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε 16.

Μοντεπάσκι Σιένα-Μπένετ Καντού 79-72 (34-36)
Λαβρίνοβιτς 21π. 6ρ., Ζήσης 16π. 5ρ. 1ασ. (4/8δ. 2/3τρ. 2/2β.), Καουκένας 11π. 3ρ. 5ασ., Μος 9π. 4ρ. // Λέουνεν 16π. 6ρ., Γκριν 15, Ματσαρίνο 11π. 3ασ.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Χωρίς ντέρμπι ήταν τα ημιτελικά, με τη Σιένα και την Καντού να κάνουν περίπατο απέναντι σε Μοντεγκρανάρο και Αβελίνο αντίστοιχα. Οι πρωταθλητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Καουκένας, πήραν 24 πόντους και 10 ριμπάουντ από Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς και έλεγξαν το ματς με την Μοντεγκρανάρο. Από το πρώτο ημίχρονο η διαφορά ήταν διψήφια και η Σιένα δεν είχε κανένα πρόβλημα να την κρατήσει, αφού σε κάθε περίοδο μπορούσε να αντιμετωπίσει την άμυνα των αντιπάλων της χωρίς προβλήματα.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στον ημιτελικό της Καντού με την Αβελίνο με την Καντού να έχει 9/17 τρίποντα και να κερδίζει με επιμέρους 29-11 τη δεύτερη περίοδο για να τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο το ματς. Η ομάδα του Τσιντσιέρι ήταν απίστευτη στη 2η περίοδο έχοντας 5/6 δίποντα και 6/7 τρίποντα, σμπαραλιάζοντας την άμυνα των αντιπάλων της. Το ματς τελείωσε νωρίς, καθώς η Αβελίνο δεν μπόρεσε να πλησιάσει πάλι και να γίνει απειλητική και παραδόθηκε πολύ εύκολα.

Μοντεπάσκι Σιένα-Φάμπι Σους Μοντεγκρανάρο 80-67 (39-27)
Καουκένας 18π. 3ρ. 3ασ., Λαβρίνοβιτς 12π. 3ρ., Ράκοβιτς 12π. 7ρ., Αραντόρι 14, Ζήσης 4π. 2ρ. 4ασ. (2/7δ. 0/1τρ.) // Φορντ 19π. 12ρ., Ιβάνοφ 14π. 9ρ., Τσιντσιαρίνι 13π. 5ασ.

Μπένετ Καντού-Ερ Αβελίνο 82-65 (44-27)
Μίτσοφ 18π. 5ρ. 5ασ., Ματσαρίνο 21, Όρτνερ 17π. 5ρ., Λέουνεν 12π. 8ρ. // Στσέβτσικ 22π. 11ρ., Τόμας 10π. 4ρ., Γκριν 2π. 8ασ.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Δύσκολα καθάρισε η Σιένα το εμπόδιο της Σκαβολίνι στα προημιτελικά του final-8 του Κυπέλλου Ιταλίας, αφού μέχρι το 30ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο στο 53-53. Οι πρωταθλητές, όμως, ήλεγξαν τα ριμπάουντ στην 4η περίοδο (2 μόλις πήρε η Σκαβολίνι, 10 η Σιένα), είχαν 7/10 δίποντα και 3/4 τρίποντα και το ματς τελείωσε εύκολα και χωρίς δράματα, αφού η Σιένα έτρεξε ένα 16-4 για να μετατρέψει το 60-57 του 35ου λεπτού σε 76-61.

Απ’ την άλλη περίπατο έκανε η Καντού με την Μπιέλα, που σούταρε για ένα ακόμα ματς πολύ καλά στα τρίποντα (7/16) και ακόμη καλύτερα στα δίποντα (22/37 και 60%), έκανε την πλάκα της στη ρακέτα (39-23 τα ριμπάουντ), προηγήθηκε με διψήφια διαφορά λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο και κέρδιζε με 27 πόντους στο 30ο λεπτό, αφού η Μπιέλα στην 3η περίοδο έβαλε 7 πόντους με 3/11 σουτ.

Θύμα του απίστευτου Μαρκί Γκριν της Αβελίνο έπεσε η Αρμάνι του Πίτερσον. Παρότι φαινόταν να ελέγχει το ματς, ο τρομερός οργανωτικός οίστρος του Γκριν εξαφάνισε τις καλές εμφανίσεις του Γκριρ και του Χόκινς και έδωσε στην Αβελίνο τη νίκη-πρόκριση. Ο Γκριν έδωσε 20 ασίστ (!) στο ματς, ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού, κάνοντας πολύ εύκολη τη ζωή των συμπαικτών του. Η Αρμάνι δεν είχε απάντηση με τον Γκριν να δίνει 12 ασίστ στο 2ο ημίχρονο, όταν και η Αβελίνο ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε τη νίκη.

Τέλος, εύκολα κέρδισε η Μοντεγκρανάρο, αφού ήλεγξε το ματς με την Μπολόνια από την αρχή ως το τέλος του και είχε διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του.

Μοντεπάσκι Σιένα-Σκαβολίνι Πέζαρο 81-68 (38-34)
Ράκοβιτς 15π. 4ρ., Μος 21π. 4ρ. 3ασ., Καραρέτο 10, Ζήσης 11π. 4ασ. (2/4δ. 0/3τρ. 7/8β.) // Άλμοντ 20π. 6ρ., Χάκετ 13π. 3ασ., Ντίαζ 10π. 4ρ.

Φάμπι Σους Μοντεγκρανάρο-Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια 82-73 (47-34)
Ιβάνοφ 24π. 9ρ., Καβαλιέρο 19π. 5ασ., Ρέι 15 // Σανικίτζε 14π. 8ρ., Αμορόζο 9π. 7ρ., Ουίνστον 10π. 3ασ.

Αρμάνι Μιλάνο-Ερ Αβελίνο 84-92 (42-40)
Γκριρ 21π. 4ασ., Χόκινς 23π. 5ρ. 4ασ., Ρόκα 13, Μασιούλις 10π. 7ρ. 4ασ. // Ντιν 21π. 3ρ., Γκριν 11π. 20ασ., Στσέβτσικ 17π. 9ρ., Τόμας 18π. 5ρ.

Μπένετ Καντού-Αντζέλικο Μπιέλα 86-57 (45-29)
Λέουνεν 14π. 7ρ. 7ασ., Ματσαρίνο 19, Όρτνερ 10π. 12ρ., Γκριν 11π. 6ρ. // Σλότερ 15π. 3ρ., Γιούρακ 12

Π. Ισιγώνης: Στο γήπεδο με… επικίνδυνες αποστολές!

Καλησπέρα φίλοι μου, Σήμερα θα σας διηγηθώ μία μικρή ιστορία τρέλας και γκαντεμιάς. Ενά μεγάλο …