Home / ΙΤΑΛΙΑ / Καθάρισε ο Ζήσης για τη Σιένα, νίκες για Ρόμα-Αρμάνι

Καθάρισε ο Ζήσης για τη Σιένα, νίκες για Ρόμα-Αρμάνι

Αρκετά ενδιαφέρουσα η 16η αγωνιστική στη LegaBasket, με τις τρεις πρωτοπόρες να συνεχίζουν με νίκες, αφού η Σιένα έφτασε τις 13 συνεχόμενες νίκες, ενώ η Ρόμα παίζοντας φοβερό μπάσκετ στη 2η περίοδο κέρδισε την Μπρίντιζι εκτός έδρας, όπως έκανε και η Αρμάνι με την Τέραμο στην έδρα της. Η Μπενετόν ουσιαστικά δεν… κατέβηκε στην 3η περίοδο, την οποία έχασε με το απίστευτο 26-1 από την Αβελίνο!

Αρκετά δυσκολεύτηκε η Σιένα απέναντι στην Κρεμόνα, εν μέρει λόγω του κακού ξεκινήματος στο ματς. Με τον Γιάριτς να είναι ακόμα εκτός ρυθμού (λογικό με λιγότερο από μία εβδομάδα στην ομάδα και 7 μήνες εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων) και τον Λαβρίνοβιτς να μην παίζει στο ματς, η Σιένα μπήκε πολύ άσχημα στην αναμέτρηση και έχανε με 15-22 στην πρώτη περίοδο. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο διάστημα 11-30, όπου οι πρωταθλητές Ιταλίας έτρεξαν ένα 39-25 για να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα. Η Κρεμόνα είχε 9/25 σουτ στο διάστημα αυτό, ενώ η Σιένα σούταρε πάνω από 50% (8/12 στη δεύτερη περίοδο) και το ματς γύρισε υπέρ της.

Καλύτερος παίκτης για τη Σιένα ήταν ο Νίκος Ζήσης, που με ωριμότητα οργάνωσε τις επιθέσεις των πρωταθλητών, είχε 18 πόντους με 7/11 σουτ, ενώ πρόσθεσε και 4 κλεψίματα. Με τον Πιανιτζάνι να τον στηρίζει και να τον χρησιμοποιεί τώρα που ο ΜακΚάλεμπ είναι τραυματίας, ο Ζήσης δείχνει το αληθινό του πρόσωπο.

Η Αρμάνι είναι άλλη ομάδα με τον Πίτερσον στον πάγκο της. Κέρδισε και την Τέραμο, για να φτάσει τις 4 νίκες σε 4 αγώνες με τον Πίτερσον, έχοντας μάλιστα 89.3 πόντους μέσο όρο επίθεσης. Ο Πίτερσον έχει εμφανώς δώσει άλλο «αέρα» στους Μιλανέζους, που ξανά είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και είδαν τον Λιν Γκριρ να έχει 14 πόντους με 5/10 σουτ στο πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα.

Ο Μασιούλις, ο Τζάαμπερ και ο Μαντσινέλι έκαναν όλες τις δουλειές στο «2» και το «3», κι έτσι πέρασε χωρίς πρόβλημα η μέτρια εμφάνιση του Χόκινς. Η Αρμάνι ανέβασε από την αρχή ψηλά το σκορ και τελικά η Τέραμο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με τους Μιλανέζους να έχουν ξανά περισσότερα ριμπάουντ (40-37).

Η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας εκτός έδρας την Μπρίντιζι για να πάρει ένα ροζ φύλλο που χρειαζόταν πραγματικά. Η πρώτη περίοδος ήταν μέτρια για τους Ρωμαίους που μπορεί να είχαν 7/16 σουτ αλλά τα λάθη ήταν 6-1 και η Μπρίντιζι σούταρε 5/9 τρίποντα. Έτσι, το +11 της Μπρίντιζι στο δεκάλεπτο δεν ήταν καθόλου άδικο, αλλά το ματς γύρισε στη δεύτερη περίοδο.

Η Ρόμα έβαλε 31 πόντους και ισοφάρισε (δέχτηκε 20) σχεδόν χωρίς να χάσει σουτ στο δεκάλεπτο. Είχε 8/11 δίποντα και 4/5 τρίποντα, μπορεί να έκανε 7 λάθη, αλλά υποχρέωσε την Μπρίντιζι σε 8 και άλλαξε το momentum του αγώνα. Η Ρόμα πέρασε μπροστά στο 24ο λεπτό και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα ως το τέλος. Πήρε μάλιστα και διαφορά 11 πόντων, αλλά η Μπρίντιζι μείωσε, πλησίασε στους 2 πόντους, όμως στο φινάλε ο Ουάσινγκτον έβαλε τις βολές και η Ρόμα πήρε το ματς, χωρίς να αφήσει την αντίπαλό της να έχει επίθεση με το ματς σε απόσταση σουτ.

Νέα ήττα για την Μπενετόν που είναι εμφανές ότι έχει μεγάλο πρόβλημα. Η Μπενετόν άντεξε στο πρώτο ημίχρονο, όντας πίσω με 36-33, αλλά κατέρρευσε πλήρως στην τρίτη περίοδο, όντως περισσότερο από τραγική. Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 26-1 για την Αβελίνο, που καθάρισε τον αγώνα πολύ εύκολα. Η Αβελίνο είχε 9/14 εντός παιδιάς και 0 λάθη, ενώ η Μπενετόν είχε 0/12 εντός παιδιάς και 9 λάθη στο δεκάλεπτο που έκρινε το ματς. Ο Ρέπεσα καλείται άμεσα να βρει σύντομα άκρη, αλλιώς η καρέκλα του έχει αρχίσει να τρίζει με την Μπενετόν να έχει 6-10 στο πρωτάθλημα και να είναι οριακά πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού.

Νίκη για την Καντού που παραμένει 3η στο πρωτάθλημα. Η Καντού κέρδισε την Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια αρκετά εύκολα, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από 10 πόντους από τη δεύτερη περίοδο. Μεγάλο ματς για τον Ματσαρίνο, που είχε 23 πόντους με 8/10 εντός παιδιάς έχοντας 6/7 τρίποντα.

Η Σασάρι δεν μπόρεσε να κερδίσει τη Μοντεγκρανάρο, χάνοντας 80-81 παρά τους 38 πόντους του Τζέιμς Ουάιτ. Ο Ουάιτ οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα με 16 ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά η Σασάρι δεν μπόρεσε να κρατήσει την έδρα της στο ματς με τη Μοντεγκρανάρο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το φινάλε με το ματς να πηγαίνει από τον 1 στους 3 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο.

Η Σκαβολίνι κέρδισε τη Βαρέζε, παρότι ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έχανε με 71-72 από το καλάθι του Σλέι. Ο Γκιγέρμο Ντίαζ σκόραρε, η Βαρέζε έκανε λάθος με τον Γκος και μετά μια βολή του Ντίαζ σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα στην εκπνοή.