Home / ΙΤΑΛΙΑ / Ο νόμος της Σιένα!

Ο νόμος της Σιένα!

Οκτώ αγωνιστικές χρειάστηκε η Σιένα για να πείσει κάθε μπασκετόφιλο στην Ευρώπη ότι οι υπόλοιπες ιταλικές ομάδες έχουν πολλά ψωμιά ακόμη αν θέλουν να την εκθρονίσουν. Την 8η αγωνιστική ήρθε το εκκωφαντικό 99-67 επί της Αρμάνι για να βάλει… κάθε κατεργάρη στον πάγκο του και να κάνει τους μνηστήρες να καταπιούν τη γλώσσα τους.

Νέα ήττα για Ρόμα από τη Βαρέζε με τους Ρωμαίους να μένουν πια αρκετά πίσω στη βαθμολογία, έχοντας 2-6. Τέραμο και Μπρίντιζι κέρδισαν τα ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι σε Αβελίνο και Μοντεγκρανάρο, ενώ εύκολο Σαββατοκύριακο είχαν Καντού, Μπενετόν και Σκαβολίνι.

Η Σιένα έκανε την πλάκα της με την Αρμάνι, η οποία και πάλι έδειξε ότι τη χωρίζουν έτη φωτός από την πρωταθλήτρια Ιταλίας, πρώτα απ’ όλα σε θέμα ψυχολογίας και πνευματικής ετοιμότητας. Η Αρμάνι άντεξε μέχρι το 9ο λεπτό, όταν ο Τζάαμπερ μείωσε σε 13-12. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Σιένα, η οποία διέσυρε την Αρμάνι, τρέχοντας ένα απίστευτο 23-3 ως το 36-15 στο 15ο λεπτό.

Η Σιένα κέρδιζε με περισσότερους από 10 πόντους κάθε ένα από τα πρώτα 3 δεκάλεπτα του αγώνα, 11 πόντους την 1η περίοδο, 13 τη 2η και 10 στην 3η. Το +34 (75-41) του 30ου λεπτού δεν άφηνε περιθώρια για αμφισβήτηση της κυριαρχίας της Σιένα, με την Αρμάνι να έχει 1/9 τρίποντα, 16 λάθη και 2 ασίστ από το 9ο λεπτό ως το 30ο.

Άλλη μια ήττα για τη Ρόμα, που έκανε άθλια δεύτερη περίοδο, χάνοντας με επιμέρους σκορ 14-28 για να μείνει 17 πόντους πίσω στο ημίχρονο από τη Βαρέζε. Η Ρόμα πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, βελτίωσε λίγο την άμυνά της και πολύ την επίθεσή της (έβαλε 57 πόντους), αλλά όλα αυτά δεν έφταναν για τη νίκη. Η Ρόμα έτρεξε ένα 12-0 από το 52-67 ως το 64-67, με τη Βαρέζε, όμως, να ξαναπαίρνει διψήφια διαφορά (69-81). Οι Ρωμαίοι στο τέλος προσπάθησαν για τη νίκη, πλησίασαν σε 81-84 και 86-88, όμως ο Γκος ήταν εύστοχος στις βολές. Ο Ντζέντοβιτς μείωσε μετά το τάιμ άουτ σε 88-90, αλλά στη συνέχεια Γκος και Ντζέντοβιτς είχαν από 1/2 βολές, όσες είχε και ο Σλέι για το 89-92, πριν ο Ντζέντοβιτς αστοχήσει σε μια τρίποντο προσευχή στην εκπνοή.

Η Τέραμο κέρδισε μέσα στην έδρα της Αβελίνο, παρότι λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έχανε με 87-83. Ο Ντέιβις πέτυχε τρίποντο για το 87-86 και ο Φλέτσερ ισοφάρισε σε 88-88 με 2/2 βολές μετά τη 1/2 του Σπινέλι. Η Αβελίνο έχασε δίποντο στο τέλος με την Τέραμο να πετυχαίνει 1/2 βολές με τον Μποσκάγκιν για το 88-89 και την αντίπαλό της να αστοχεί ξανά στην τελευταία της επίθεση και να χάνει το ματς.

Μεγάλη νίκη για την Μπρίντιζι απέναντι στη Μοντεγκρανάρο, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με σουτ του Μπόμπι Ντίξον στο τέλος. Ο Ντίξον σκόραρε για το 75-72, αλλά η Μοντεγκρανάρο ισοφάρισε αμέσως μετά με τρίποντο του Ρέι. Όμως, στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ντίξον και πάλι ήταν εκείνος που σκόραρε για το τελικό 77-75, μην επιτρέποντας στον Ρέι να πάρει μόνος του το ματς, αφού πριν το τρίποντο της ισοφάρισης είχε πετύχει 5 συνεχόμενους πόντους για να μειώσει σε 73-72 από 73-67.

Στην τελευταία περίοδο καθάρισε το ματς η Μπενετόν απέναντι στην Μπολόνια, αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για 30 λεπτά. Περίπατος για τη Σκαβολίνι που είχε διψήφια διαφορά από την αρχή της δεύτερης περιόδου και κέρδισε με 19 πόντους την Μπιέλα. Διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα είχε η Καντού, που προηγήθηκε με 24-10 στην πρώτη περίοδο επί της Σασάρι για να κερδίσει χωρίς να προβληματιστεί.