Home / ΙΤΑΛΙΑ / Μεγάλωνει η διαφορά της Σιένα, νέες ήττες για Αρμάνι-Ρόμα

Μεγάλωνει η διαφορά της Σιένα, νέες ήττες για Αρμάνι-Ρόμα

Η Σιένα συνεχίζει τους περιπάτους στην Ιταλία, αυτή τη φορά θύμα ήταν η Βαρέζε. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, μετά από 18 αγωνιστικές έχει 17-1 και προηγείται με 4 νίκες διαφορά από τον δεύτερο. Εκεί βρίσκεται η Αρμάνι που έχασε στην έδρα της από την Μπιέλα, αλλά και η Καντού, που κέρδισε τη Ρόμα. Στα highlights της χρονιάς το απίστευτο παιχνίδι του Στσέβτσικ, που εναντίον της Μπολόνια έκανε 52 ranking!

Στην τρίτη περίοδο καθάρισε η Σιένα το παιχνίδι με τη Βαρέζε. Η ομάδα του Νίκου Ζήση έχασε στο πρώτο δεκάλεπτο με 3 πόντους και είχε αντιστρέψει την κατάσταση στο ημίχρονο, κερδίζοντας με 42-39, αλλά ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης που έκρινε το ματς. Η Σιένα επέτρεψε στην αντίπαλό της μόλις 9 πόντους, κέρδισε 19-9 και ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους για να μην απειληθεί στη συνέχεια. Άλλοι 10 πόντοι διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο (21-11 το επιμέρους) για να φτάσουμε στο τελικό +23 για τους πρωταθλητές.

Η Βαρέζε είχε 4/13 στην 3η περίοδο και 3/11 στην 4η εντός παιδιάς, σουτάροντας δηλαδή με 29% στο δεύτερο ημίχρονο, ποσοστό που δικαιολογημένα την έφερε 20 πόντους πίσω στο διάστημα αυτό. Πολύ καλός ο Νίκος Ζήσης, με μια γεμάτη εμφάνιση, είχε 9 πόντους, 4 κλεψίματα και 5 ασίστ σε 22 λεπτά.

Σε όλο το ματς κυνηγούσε η Αρμάνι την Μπιέλα, αλλά δεν μπόρεσε να τη φτάσει. Αιτία γι’ αυτό το άθλιο αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο της ομάδας του Πίτερσον, αλλά και το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό ούτε στην 4η περίοδο. Το 14-32 του πρώτου δεκαλέπτου (που ξεκίνησε με 4-20) έδινε τεράστιο προβάδισμα στην Μπιέλα, που μπήκε στο ματς με 7/10 δίποντα και 5/5 τρίποντα, ενώ η Αρμάνι με 2/11 εντός παιδιάς στα πρώτα 10 λεπτά.

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε γύρω από τους 13 πόντους ως το 30ο λεπτό, ενώ οι Μιλανέζοι, με ηγέτη τον Λιν Γκριρ έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τότε σκόραραν 36 πόντους σε μια μεγάλη επιθετικά βραδιά, αλλά δέχτηκαν 28 και δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ. Οι δύο ομάδες βομβάρδιζαν ανηλεώς στην 4η περίοδο, με την Αρμάνι να έχει 9/12 δίποντα και 5/11 τρίποντα και την Μπιέλα 6/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα (συν 10/11 βολές). Η Αρμάνι μείωσε από 60-81 σε 71-81 με σερί 11-0, αλλά μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά στους 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό και η αντίπαλός της είχε σε αυτό 7/8 βολές για να μην απειληθεί (90-95).

Η Καντού βλέπει ότι δεν υπάρχει φερέγγυα ομάδα πλην της Σιένα στο πρωτάθλημα και προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί όσο μπορεί. Έτσι, μετά από 18 αγωνιστικές ξαναπέρασε στη 2η θέση εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της Αρμάνι. Για να το κάνει αυτό όμως χρειάστηκε πρώτα να κερδίσει τη Ρόμα σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, αλλά στο τέλος προβληματίστηκε.

Η Καντού είχε χτίσει διψήφια διαφορά από το πρώτο σχεδόν δεκάλεπτο (24-15 στο τέλος του), την κράτησε ως το ημίχρονο (+11) και το 30ο λεπτό (+13), αλλά στην 4η περίοδο η πίεση της Ρόμα έφερε αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έμειναν στους 12 πόντους και το ματς πήγε να γυρίσει. Η Καντού προηγήθηκε με 76-56 στο 34ο λεπτό και μετά χαλάρωσε σίγουρη ότι το ματς κρίθηκε για να δεχτεί ένα 3-18 στα τελευταία 6 λεπτά του ματς. Η Ρόμα πλησίασε με 0-10 σε 76-66, έριξε τη διαφορά στους 6 στο τελευταίο λεπτό (77-71), αλλά δεν πρόλαβε για κάτι καλύτερο από το τρίποντο που μείωσε στους 5 στην εκπνοή (79-74).

Στην παράταση κρίθηκε το ματς της Αβελίνο με την Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια, με νικητές τους γηπεδούχους με 105-101. Στο ματς ξεχώρισε η απίστευτη εμφάνιση του Σίμον Στσέβτσικ, που σε 44 λεπτά συμμετοχής είχε 36 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ με 8/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 8/9 βολές για να καταγράψει 52 ranking!

Στσέβτσικ και Ντιν έφεραν την Αβελίνο στο 89-87 από το 84-85 στο τέλος της κανονικής διάρκειας με τον Αμορόζο να ισοφαρίζει μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και τις δύο ομάδες να χάνουν συνολικά 5 σουτ για τη νίκη (3 η Αβελίνο, που είχε και την τελευταία επίθεση). Στην παράταση, Στσέβτσικ, Ντιν και Σπινέλι ήταν ασταμάτητοι και η Μπολόνια έχασε τις δύο πρώτες επιθέσεις για να μείνει πίσω με 93-89 και να τεθούν οι ισορροπίες.