Home / ΙΤΑΛΙΑ / Σιένα και μετά το χάος!

Σιένα και μετά το χάος!

Η 12η αγωνιστική στην Ιταλία, η πρώτη του 2011 χώρισε τους αμνούς από τα ερίφια, με τη Σιένα να κερδίζει και να φτάνει στο 11-1, αλλά τις υπόλοιπες ιταλικές ισχυρές ομάδες να χάνουν. Η γαλοπούλα έπεσε βαριά στην Αρμάνι, που έχασε στην έδρα της Καντού, αλλά και στη Ρόμα, που επέστρεψε στα παλιά της στάνταρ υποδεχόμενη με ήττα από την Καζέρτα το 2011. Ήττα και για την Μπενετόν, που… πέρασε και δεν ακούμπησε από την έδρα της Κρεμόνα.

Η Σιένα κέρδισε την Μπολόνια σχετικά άνετα, χωρίς να πιάσει υψηλό επίπεδο απόδοσης. Η Σιένα έχανε στην πρώτη περίοδο, αλλά γύρισε το ματς στη δεύτερη από το -3 στο +6 του ημιχρόνου. Η Σιένα είχε 9/12 εντός παιδιάς (4/5 τρίποντα), ενώ η Μπολόνια έμεινε στα 5/13 (0/5 τρίποντα) και το ματς γύρισε. Η συνέχεια ανήκε στη Σιένα, που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα να κρατήσει τη διαφορά που είχε πάρει και να την ανεβάσει σε διψήφια επίπεδα.

Η Ρόμα έκανε ποδαρικό στο 2011 με τον ίδιο τρόπο που έπαιζε και στο μεγαλύτερο μέρος του 2010. Μπορεί στην πρώτη περίοδο εναντίον της Καζέρτα να κέρδιζε με 18-19, αλλά και πάλι «κατάφερε» να μην φτάσει τους 30 πόντους στο ημίχρονο, σκοράροντας 8 πόντους στη 2η περίοδο και άλλους 8 στην 3η. Έτσι, η Καζέρτα, με σκληρή άμυνα, ξέφυγε με 13 πόντους και καθάρισε το ματς, αφού στην 4η περίοδο μπόρεσε να σκοράρει με συνέπεια, χωρίς να αφήσει τη Ρόμα να την απειλήσει.

Ούτε η Αρμάνι μπόρεσε να κερδίσει στην έδρα της Καντού, αφού ήταν μέτρια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν είχε σκορ στην επίθεση. Οι Μιλανέζοι έβαλαν 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και παρότι βελτιώθηκαν στο δεύτερο, η άμυνά τους δεν μπόρεσε να περιορίσει την Καντού, που κατάφερνε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία να ανεβάζει τη διαφορά και να την κρατήσει μετά σε διψήφια επίπεδα. Η Αρμάνι είχε 11/30 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, με 0/9 τρίποντα και όταν άρχισε να βρίσκει το στόχο από τα 6.75 το πουλάκι είχε πετάξει. Έτσι, η Καντού μπόρσε να τη φτάσει και να την περάσει στη βαθμολογία, αφού αμφότερες έχουν πια 9-3 και βρίσκονται στη δεύτερη θέση πίσω από τη Σιένα.

Απίστευτος ήταν ο τρόπος που έχασε η Μπενετόν στην έδρα της Βανόλι Κρεμόνα. Παρότι προηγήθηκε με 19-30 στην πρώτη περίοδο, έβαλε όλους κι όλους 42 πόντους στα επόμενα 30 λεπτά του ματς, ενώ δέχτηκε 72! Το +30 της Κρεμόνα στα τελευταία 30 λεπτά του ματς ήρθε με την πλήρη μεταμόρφωση προς το κακό της Μπενετόν, που από τα 12/17 σουτ του πρώτου δεκαλέπτου πήγε στα 16/37 στο υπόλοιπο ματς με 1/11 τρίποντα (4/6 στο πρώτο δεκάλεπτο).

Η Σκαβολίνι έβαλε 6 πόντους στην πρώτη περίοδο με την Μπρίντιζι και όταν… μπήκε στο ματς είχε ήδη χάσει, αφού δεν μπόρεσε να προσπεράσει μετά το 20-6. Μεγάλη νίκη της Αβελίνο στην έδρα της Σασάρι, με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν το -10 του ημιχρόνου στην 3η περίοδο και να κερδίζουν τελικά με 9 πόντους, αφού ήταν καταπληκτικοί στην επίθεση στο δεύτερο μέρος. Με το καλάθι του Σόσα στο τέλος η Μπιέλα πέρασε από την έδρα της Βαρέζε με 73-75. Νωρίτερα ο Γκος είχε ισοφαρίσει σε 73-73, ενώ στην εκπνοή η «προσευχή» του Γκος από το τρίποντο ήταν άστοχη.